მასწავლებლებს მოკლევადიანი ხელშეკრულებების ხელმოწერას აიძულებენ. პედაგოგები სამინისტროსგან ხელშეკრულების შესახებ არსებული დადგენილების გაუქმებას ელოდებიან // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 5 თებერვალი. - N31. - გვ.6[MFN: 1604]
ანოტაცია:  პედაგოგებისა და საქართველოს პედაგოგთა და მეცნიერთა თავისუფალი პროფკავშირების საინფორმაციო სამსახურის ხელმძღვანელის ზურა დათუაშვილის კომენტარები პედაგოგთა შრომითი ვადიანი ხელშეკრულებების გაფორმებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ნოდია გია (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი).
თემატიკა:  განათლება; საშუალო განათლება.
გორის უნივერსიტეტს პროკურატურისგან მხილებული რექტორი მართავს // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 8 მარტი. - N63. - გვ.5[MFN: 1605]
ანოტაცია:  დაპირისპირება გორის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მოვალეობის შემსრულებელ ზაზა ცოტნიაშვილსა და ამავე უმაღლესი სასწავლებლის პროფესურას შორის
პერსონალია:  ტიელიძე ზურაბ (გორის უნივერსიტეტის პროფესორი); ვარძელაშვილი ლადო (გორის რაიონის რწმუნებული); წიფურია ბელა (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ).
საკვანძო სიტყვები:  რეფორმა; დარღვევა.
1. ქურდიანი, მიხეილი
ანოტაცია:  ინტერვიუ თსუ-ის პროფესორთან, ენათმეცნიერ მ. ქურდიანთან 1978 წლის 14 აპრილის მოვლენებისა და ქართული ენის სიწმინდის შენარჩუნების შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ბაქრაძე აკაკი (მწერალი).
თემატიკა:  ქართული ენის დაცვა.
საკვანძო სიტყვები:  სახელმწიფო ენა; "დედაენა".