ახალგორისა და გალის ქართული სკოლები თბილისიდან სახელმძღვანელოებს ელიან / მარი ოთარაშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2014. - 1 აგვისტო. - N204. - გვ.6[MFN: 160767 ]
UDC: 373.5(075)(479.22)
• სანაკოევი, დიმიტრი (სამხრეთ ოსეთის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი); ყოლბაია, ვახტანგ (აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი); სანიკიძე, თამარ (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: უფასო სახელმძღვანელოების პროგრამის შესახებ ახალი სასწავლო წლისათვის
საქართველოში უსახლკარო ადამიანების რაოდენობა მოიმატებს / მარი ჩიტაია // რეზონანსი . - თბილისი, 2014. - 1 აგვისტო. - N204. - გვ.7[MFN: 160768 ]
UDC: 336.71 + 336.763.34](479.22)
• ელიავა, ლია (საბანკო საქმის ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: იპოთეკური სესხების გამო შექმნილი პრობლემების თაობაზე - "საზოგადოება და ბანკების" მიერ გამოქვეყნებული სტატისტიკის მიმოხილვა
ორგანიზაცია: საზოგადოება და ბანკები , არასამთავრობო ორგანიზაცია.
თემატიკა: საბანკო საქმე ; იპოთეკური სესხები .
საკვანძო სიტყვები: ჩრდილოვანი ბანკინგი .
ბინების სეზონური დაცვის სერვისი სწრაფად იზრდება / მარიამ აფციაური // რეზონანსი . - თბილისი, 2014. - 1 აგვისტო. - N204. - გვ.8[MFN: 160769 ]
UDC: 351.746(479.22)
• ოდიშვილი, ეკა (დაცვის სამსახურ "ალიგატორის" წარმომადგენელი, კომენტარის ავტორი); პაპაშვილი, ჯიმშერ (დაცვის სამსახურ "გიგანტ სექიურიტის" დირექტორი);
თემატიკა: დაცვის სამსახური .
შონია, ნანა
ზაფხულის სეზონი და ახალი ტურისტული პროდუქტები ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციისგან / ნ. შონია // პრაიმტაიმი . - თბილისი, 2014. - 11 აგვისტო. - 31. - გვ.2[MFN: 160770 ]
საკვანძო სიტყვები: დაცული ტერიტორიები ; ეროვნული პარკები ; გუდაურის და ბაკურიანის ველოპარკი ; ნადირობის სეზონი ; აგროტურიზმის კვლევა .
ჟვანიას გარდაცვალების შემდეგ ბადრიმ თქვა: ახლა ჩემი ჯერი დადგაო : რა საეჭვო მკვლელობები უკავშირდება ბადრი პატარკაციშვილს / ქ. ხატიაშვილი // პრაიმტაიმი . - თბილისი, 2014. - 11 აგვისტო. - 31. - გვ.3[MFN: 160771 ]
• გელბახიანი, ვალერი (პოლიტიკოსი, კომენტარის ავტორი);
პერსონალია: პატარკაციშვილი ბადრი (ბიზნესმენი); ჟვანია ზურაბ (ყოფილი პრემიერ-მინისტრი); ხაინდრავა გოგა (ოპერატორი); ოქრუაშვილი ირაკლი (თავდაცვის ყოფილი მინისტრი).
ოქროს მოწმე თუ რეჟიმის ავტორი? / მ. ბოქოლიშვილი // პრაიმტაიმი . - თბილისი, 2014. - 11 აგვისტო. - 31. - გვ.5[MFN: 160772 ]
UDC: 32 + 35.08](479.22)
• ქარელი, მიხეილ (ქვემო ქართლის ყოფილი გუბერნატორი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ირაკლი ოქრუაშვილის საქმიანობების შესახებ
პერსონალია: ოქრუაშვილი ირაკლი (თავდაცვის ყოფილი მინისტრი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი (2004-2013)); ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის ყოფილი თავმჯდომარე); გელაშვილი ვალერი (პარლამენტარი); მირცხულავა დავით (ენერგეტიკის ყოფილი მინისტრი).
ორგანიზაცია: კომერსანტი 95 , შპს.
თემატიკა: პოლიტიკა ; მაღალჩინოსნები .
საკვანძო სიტყვები: რუსეთიდან დეპორტირებული ქართველები ; გორის ბაზარი ; კოდორის სპეცოპერაცია .
საქპატენტი
საქონლის ადგილწარმოშობის დასახელებები და გეოგრაფიული აღნიშვნები // რეზონანსი . - თბილისი, 2014. - 1 აგვისტო. - N204. - გვ.9-13. - 2 აგვისტო. - N205. - გვ.9-13[MFN: 160773 ]
UDC: 663.646 + 347.772](479.22)
ანოტაცია: სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ საქპატენტში წარმოდგენილი განცხადებების მასალები - მინერალური წყლების რეგისტრაციის თაობაზე
თემატიკა: მინერალური წყლები ; სასაქონლო ნიშნების რეგისტრაცია .
საკვანძო სიტყვები: მიტარბი ; სქური ; უწერა ; ბოლნისი .
მიხეილ სააკაშვილი - 2003, "გრეჩიხა" - 2007 / ხ. მგალობლიშვილი // პრაიმტაიმი . - თბილისი, 2014. - 11 აგვისტო. - N31. - გვ.6-7[MFN: 160774 ]
• მაღლაფერიძე, ვასილ (პუბლიცისტი, მცხეთა-მთიანეთის ყოფილი გუბერნატორი, კომენტარის ავტორი); გელბახიანი, ვალერი (პოლიტიკოსი, კომენტარის ავტორი); ხუხაშვილი, გია (ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: 2003 წლის "ვარდების რევოლუციისა" და 2007 წლის ნოემბრის მოვლენების პარალელები
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი (2004-2013)); გაჩეჩილაძე ლევან (პოლიტიკოსი); პატარკაციშვილი ბადრი (ბიზნესმენი).
გელაშვილი, ვალერი (პარლამენტის წევრი)
რამდენი მილიონის დაბრუნებას ითხოვს ვალერი გელაშვილი სააკაშვილისგან : ინტერვიუ / ვ. გელაშვილი ; ესაუბრა ხათუნა მგალობლიშვილი // პრაიმტაიმი . - თბილისი, 2014. - 11 აგვისტო. - N31. - გვ.9[MFN: 160775 ]
ანოტაცია: საქართველოში სამართლიანობის აღდგენის შესახებ
რუსული გიორგის ბაფთა საქართველოში / ეკა ბასილაია // რეზონანსი . - თბილისი, 2014. - 2 აგვისტო. - N205. - გვ.1,4[MFN: 160776 ]
UDC: 316.752 + 659.4](470)
• მაისაია, ვახტანგ (სამხედრო ექსპერტი, კომენტარის ავტორი); საყვარელიძე, რამაზ (პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: რუსეთში 2005 წელს შემოღებული გიორგის ბაფთის დანიშნულებისა და გამოყენების შესახებ
თემატიკა: რუსეთის იდეოლოგია ; პიარი .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 16073 | 16074 | 16075 | 16076 | 16077 | 16078 | 16079 | 16080 | 16081 | 16082 | 16083 | შემდეგი » ბოლო »»