ახალგორისა და გალის ქართული სკოლები თბილისიდან სახელმძღვანელოებს ელიან / მარი ოთარაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 1 აგვისტო. - N204. - გვ.6[MFN: 160767]
სანაკოევი, დიმიტრი (სამხრეთ ოსეთის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);  ყოლბაია, ვახტანგ (აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  სანიკიძე, თამარ (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  უფასო სახელმძღვანელოების პროგრამის შესახებ ახალი სასწავლო წლისათვის
საქართველოში უსახლკარო ადამიანების რაოდენობა მოიმატებს / მარი ჩიტაია // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 1 აგვისტო. - N204. - გვ.7[MFN: 160768]
UDC:  336.71 + 336.763.34](479.22)
ელიავა, ლია (საბანკო საქმის ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  იპოთეკური სესხების გამო შექმნილი პრობლემების თაობაზე - "საზოგადოება და ბანკების" მიერ გამოქვეყნებული სტატისტიკის მიმოხილვა
ორგანიზაცია:  საზოგადოება და ბანკები, არასამთავრობო ორგანიზაცია.
თემატიკა:  საბანკო საქმე; იპოთეკური სესხები.
საკვანძო სიტყვები:  ჩრდილოვანი ბანკინგი.
ბინების სეზონური დაცვის სერვისი სწრაფად იზრდება / მარიამ აფციაური // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 1 აგვისტო. - N204. - გვ.8[MFN: 160769]
UDC:  351.746(479.22)
ოდიშვილი, ეკა (დაცვის სამსახურ "ალიგატორის" წარმომადგენელი, კომენტარის ავტორი);  პაპაშვილი, ჯიმშერ (დაცვის სამსახურ "გიგანტ სექიურიტის" დირექტორი);
თემატიკა:  დაცვის სამსახური.
ზაფხულის სეზონი და ახალი ტურისტული პროდუქტები ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციისგან / ნ. შონია // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2014. - 11 აგვისტო. - 31. - გვ.2[MFN: 160770]
საკვანძო სიტყვები:  დაცული ტერიტორიები; ეროვნული პარკები; გუდაურის და ბაკურიანის ველოპარკი; ნადირობის სეზონი; აგროტურიზმის კვლევა.
ჟვანიას გარდაცვალების შემდეგ ბადრიმ თქვა: ახლა ჩემი ჯერი დადგაო : რა საეჭვო მკვლელობები უკავშირდება ბადრი პატარკაციშვილს / ქ. ხატიაშვილი // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2014. - 11 აგვისტო. - 31. - გვ.3[MFN: 160771]
გელბახიანი, ვალერი (პოლიტიკოსი, კომენტარის ავტორი);
პერსონალია:  პატარკაციშვილი ბადრი (ბიზნესმენი); ჟვანია ზურაბ (ყოფილი პრემიერ-მინისტრი); ხაინდრავა გოგა (ოპერატორი); ოქრუაშვილი ირაკლი (თავდაცვის ყოფილი მინისტრი).
ოქროს მოწმე თუ რეჟიმის ავტორი? / მ. ბოქოლიშვილი // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2014. - 11 აგვისტო. - 31. - გვ.5[MFN: 160772]
UDC:  32 + 35.08](479.22)
ქარელი, მიხეილ (ქვემო ქართლის ყოფილი გუბერნატორი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ირაკლი ოქრუაშვილის საქმიანობების შესახებ
პერსონალია:  ოქრუაშვილი ირაკლი (თავდაცვის ყოფილი მინისტრი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი (2004-2013)); ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის ყოფილი თავმჯდომარე); გელაშვილი ვალერი (პარლამენტარი); მირცხულავა დავით (ენერგეტიკის ყოფილი მინისტრი).
ორგანიზაცია:  კომერსანტი 95, შპს.
თემატიკა:  პოლიტიკა; მაღალჩინოსნები.
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთიდან დეპორტირებული ქართველები; გორის ბაზარი; კოდორის სპეცოპერაცია.
1. საქპატენტი
საქონლის ადგილწარმოშობის დასახელებები და გეოგრაფიული აღნიშვნები // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 1 აგვისტო. - N204. - გვ.9-13. - 2 აგვისტო. - N205. - გვ.9-13[MFN: 160773]
UDC:  663.646 + 347.772](479.22)
ანოტაცია:  სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ საქპატენტში წარმოდგენილი განცხადებების მასალები - მინერალური წყლების რეგისტრაციის თაობაზე
თემატიკა:  მინერალური წყლები; სასაქონლო ნიშნების რეგისტრაცია.
საკვანძო სიტყვები:  მიტარბი; სქური; უწერა; ბოლნისი.
მიხეილ სააკაშვილი - 2003, "გრეჩიხა" - 2007 / ხ. მგალობლიშვილი // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2014. - 11 აგვისტო. - N31. - გვ.6-7[MFN: 160774]
მაღლაფერიძე, ვასილ (პუბლიცისტი, მცხეთა-მთიანეთის ყოფილი გუბერნატორი, კომენტარის ავტორი);  გელბახიანი, ვალერი (პოლიტიკოსი, კომენტარის ავტორი);  ხუხაშვილი, გია (ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  2003 წლის "ვარდების რევოლუციისა" და 2007 წლის ნოემბრის მოვლენების პარალელები
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი (2004-2013)); გაჩეჩილაძე ლევან (პოლიტიკოსი); პატარკაციშვილი ბადრი (ბიზნესმენი).
1. გელაშვილი, ვალერი (პარლამენტის წევრი)
რამდენი მილიონის დაბრუნებას ითხოვს ვალერი გელაშვილი სააკაშვილისგან : ინტერვიუ / ვ. გელაშვილი ; ესაუბრა ხათუნა მგალობლიშვილი // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2014. - 11 აგვისტო. - N31. - გვ.9[MFN: 160775]
ანოტაცია:  საქართველოში სამართლიანობის აღდგენის შესახებ
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი (2004-2013)).
რუსული გიორგის ბაფთა საქართველოში / ეკა ბასილაია // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 2 აგვისტო. - N205. - გვ.1,4[MFN: 160776]
UDC:  316.752 + 659.4](470)
მაისაია, ვახტანგ (სამხედრო ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);  საყვარელიძე, რამაზ (პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  რუსეთში 2005 წელს შემოღებული გიორგის ბაფთის დანიშნულებისა და გამოყენების შესახებ
თემატიკა:  რუსეთის იდეოლოგია; პიარი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 16073 | 16074 | 16075 | 16076 | 16077 | 16078 | 16079 | 16080 | 16081 | 16082 | 16083 |  შემდეგი »  ბოლო »»