[საქართველოს კონსტიტუციის შეცვლისა და დახვეწის საჭიროების თაობაზე] / სალომე აბულაძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2014. - 5 აგვისტო. - N208. - გვ.2[MFN: 161000 ]
UDC: 342.4 + 328](479.22)
• ღარიბაშვილი, ირაკლი (პრემიერ-მინისტრი, კომენტარის ავტორი); სოხაძე, ირმა (მომღერალი, კომენტარის ავტორი); გაგნიძე, გრიგოლ (ა/ო "ადვოკატთა და იურისტთა საერთაშორისო ობსერვატორია", კომენტარის ავტორი); ჯანელიძე, ნუცა (მუსიკოსი, კომენტარის ავტორი); ვარდოსანიძე, სერგო (ისტორიკოსი, კომენტარის ავტორი); კობიაშვილი, ნელი (ჟურნალისტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: მთავრობას, პარლამენტსა და პრეზიდენტს შორის კომპეტენციის გამიჯვნის საჭიროების შესახებ
თემატიკა: კონსტიტუცია ; ხელისუფლება .
დიდი მზადება ახალგორში / მარი ოთარაშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2014. - 5 აგვისტო. - N208. - გვ.3-4[MFN: 161001 ]
UDC: 351.755.61(479.225) + 323.173(479.22:479.225)
ანოტაცია: ახალგორში მცხოვრები ქართველების პასპორტებისა და პირადობის მოწმობების პრობლემებზე
თემატიკა: პასპორტები ; კონფლიქტური რეგიონები .
საკვანძო სიტყვები: საშვები .
ძიძიგური, ზვიად (პარლამენტარი)
ხელისუფლება დასავლეთს მონოტორინგის ჯგუფის გამოგზავნას სთავაზობს : ინტერვიუ / ზვიად ძიძიგური ; ესაუბრა იაგო ნაცვლიშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2014. - 5 აგვისტო. - N208. - გვ.3-4[MFN: 161002 ]
UDC: 323 + 35.08](479.22)
ანოტაცია: მ. სააკაშვილისთვის ბრალის წაყენებისა და საშინაო პოლიტიკის სხვა საკითხების შესახებ
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი (2004-2013)).
მოხსენიებული პირები: ბურჯანაძე ნინო ("დემოკრატიული მოძრაობის" ლიდერი).
თემატიკა: საშინაო პოლიტიკა ; მაღალჩინოსნები .
საკვანძო სიტყვები: გამოძიება .
საკონსტიტუციო ბალანსი პრემიერს, პრეზიდენტსა და პარლამენტს შორის / თაკო მათეშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2014. - 5 აგვისტო. - N208. - გვ.4[MFN: 161003 ]
• ღარიბაშვილი, ირაკლი (პრემიერ-მინისტრი, კომენტარის ავტორი); ძაბირაძე, ვახტანგ (კონსტიტუციონალისტი, კომენტარის ავტორი); კახიშვილი, კახი ("საარჩევნო და პოლიტიკური ტექნოლოგიების ცენტრის" ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომისიის მუშაობის თაობაზე ხელისუფლებაში კომპეტენციების გამიჯვნისა და ბალანსის დასამყარებლად
მოხსენიებული პირები: უსუფაშვილი დავით (სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომისიის თავმჯდომარე).
ეროვნული ბანკი ლარს სპეციალურად ამყარებს / მაკა ხარაზიშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2014. - 5 აგვისტო. - N208. - ჩანართი Business რეზონანსი N27, გვ.5,8[MFN: 161004 ]
• ელიავა, ლია (საბანკო საქმის ექსპერტი, კომენტარის ავტორი); არჩვაძე, სოსო (ეკონომიკის ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ლარის კურსის შესახებ
საკვანძო სიტყვები: დოლარის კურსი .
"კაზანტიპმა" ანაკლია 400 პროცენტით გააძვირა / მარი ჩიტაია // რეზონანსი . - თბილისი, 2014. - 5 აგვისტო. - N208. - ჩანართი Business რეზონანსი N27, გვ.5,8[MFN: 161005 ]
UDC: 7.079 + 330](479.22)
ანოტაცია: მოსაზრებები "კაზანტიპის" ელექტრონული მუსიკის ფესტივალისთვის მოსახლეობის მზადებისა და მოლოდინების თაობაზე ანაკლიასა და განმუხურში
თემატიკა: მუსიკალური ფესტივალები ; ეკონომიკა .
საკვანძო სიტყვები: ფასები .
ყველაზე საჭირო და ყველაზე მიგდებული კურორტი / მაკა ხარაზიშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2014. - 5 აგვისტო. - N208. - ჩანართი Business რეზონანსი N27, გვ.5,10[MFN: 161006 ]
UDC: 615.838(479.22)
ანოტაცია: კურორტ ურეკის პრობლემების შესახებ - მოსახლეობისა და დამსვენებლების მოსაზრებები
სანადირაძე, მამია ("კავკასუს ონლაინის" დამფუძნებელი და ყოფილი მფლობელი)
მამია სანადირაძე: "კრიშა" ანუ კალაძე ამას უანგაროდ არ აკეთებს..." : ბიზნესმენი სააკაშვილის წინააღმდეგ ახალი საქმის აღძვრას ითხოვს : ინტერვიუ / მამია სანადირაძე ; ესაუბრა მარი ჩიტაია // რეზონანსი . - თბილისი, 2014. - 5 აგვისტო. - N208. - ჩანართი Business რეზონანსი N27, გვ.6[MFN: 161007 ]
UDC: 004 + 347.952.7](479.22)
ანოტაცია: ბიზნესმენის მოსაზრება მისი კომპანიის გაკოტრების მცდელობასა და შემდეგ წართმევაში მ. სააკაშვილის მონაწილეობის თაობაზე
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი (2004-2013)); კალაძე კახა (ვიცე-პრემიერი და ენერგეტიკის მინისტრი).
მოხსენიებული პირები: მაქაცარია ხვიჩა (ბიზნესმენი); ყარამანაშვილი ლევან (ბიზნესმენი).
ორგანიზაცია: კავკასუს ონლაინ , ინტერნეტ პროვაიდერი კომპანია.
თემატიკა: საინფორმაციო ტექნოლოგიები ; ქონებრივი დავა .
ვეტაფთიაქები დიდი გაუგებრობის წინაშე / მარი ჩიტაია // რეზონანსი . - თბილისი, 2014. - 5 აგვისტო. - N208. - ჩანართი Business რეზონანსი N27, გვ.7[MFN: 161008 ]
UDC: 619 + 366.54](479.22)
ანოტაცია: ახალი რეგულაციის შემოღებისთვის ვეტაფთიაქების მზადყოფნის არარსებობის თაობაზე - მოსაზრებები
თემატიკა: ვეტერინარია ; მომხმარებელთ უფლებების დაცვა .
საკვანძო სიტყვები: კანონმდებლობა ; კონტროლი .
"წიგნი ყველა სოფელს" / მარი გოცირიძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2014. - 5 აგვისტო. - N208. - ჩანართი Business რეზონანსი N27, გვ.7[MFN: 161009 ]
UDC: 655.3.066.11 + 177.72](479.22)
• ფხაკაძე, სოსო ("ვისოლ ჯგუფის" პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი); კეკელიძე, გიორგი (პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკის გენერალური დირექტორი, კომენტარის ავტორი); ყიფიანი, ლევან (სპორტისა და ახალგაზრდობის მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: საქველმოქმედო აქციის პრეზენტაციაზე ეროვნულ ბიბლიოთეკაში - სოფლის სასკოლო და ცენტრალური ბიბლიოთეკებისათვის საჩუქრად წიგნების შეგროვების დაწყების თაობაზე
თემატიკა: წიგნები ; ქველმოქმედება .
საკვანძო სიტყვები: ბიბლიოთეკები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 16096 | 16097 | 16098 | 16099 | 16100 | 16101 | 16102 | 16103 | 16104 | 16105 | 16106 | შემდეგი » ბოლო »»