დავით სერგეენკო: "კიწმარიშვილის სიკვდილის რეალური მიზეზის დადგენა მხოლოდ გამოძიებას შეუძლია" / ნ. ხურცილავა // ახალი თაობა . - თბილისი, 2014. - 17 ივლისი. - N167. - გვ.2[MFN: 161477 ]
UDC: 328.1 + 334.22](479.22)
• კალაძე, კახა (ენერგეტიკის მინისტრი, კომენტარის ავტორი); სერგეენკო, დავით (ჯანმრთელობის მინისტრი, კომენტარის ავტორი); სუბარი, სოზარ (სასჯელაღსრულების და პრობაციის მინისტრი, კომენტარის ავტორი); წულუკიანი, თეა (იუსტიციის მინისტრი, კომენტარის ავტორი); სანიკიძე, თამარ (განათლების მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: მთავრობის სხდომაზე მინისტრთა კაბინეტის გამოხმურება ეროსი კიწმარიშვილის სიკვდილთან დაკავშირებით
პერსონალია: კიწმარიშვილი ეროსი (ბიზნესმენი, ტელეკომპანია "რუსთავი 2"-ის ყოფილი გენერალური დირექტორი).
თემატიკა: მინისტრები ; ბიზნესმენები .
კახი კალაძე: "დენის ტარიფი არ გაიზრდება!" / ნ. ხურცილავა // ახალი თაობა . - თბილისი, 2014. - 17 ივლისი. - N167. - გვ.2[MFN: 161478 ]
UDC: 621.31 + 338.5](479.22)
• კალაძე, კახა (ენერგეტიკის მინისტრი, ვიცე-პრემიერი, კომენტარის ავტორი); ზაქარეიშვილი, პაატა (სახელმწიფო მინისტრი შერიგებისა და სახელმწიფო თანასწორობის საკითხებში, კომენტარის ავტორი); სერგეენკო, დავით (ჯანმრთელობის მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ელექტროენერგიის ტარიფის ცვლილებასთან დაკავშირებით
თემატიკა: ელექტრენერგია ; ტარიფები .
რატომ შეიძინა ეროსი კიწმარიშვილმა იარაღი : სად დაიზიანა ხელი სიკვდილამდე ცოტა ხნით ადრე / შ. მარსაგიშვილი // ახალი თაობა . - თბილისი, 2014. - 17 ივლისი. - N167. - გვ.3[MFN: 161479 ]
UDC: 334.22(479.22)
• ნიკოლეიშვილი, მაია (სამედიცინო ექსპერტი, კომენტარის ავტორი); ნარჩემაშვილი, კობა (შს ყოფილი მინისტრი, კომენტარის ავტორი); ნანიტაშვილი, ბადრი (ეროსი კიწმარიშვილის მეგობარი, ტელეკომპანია "თრიალეთის" გენერალური დირექტორი, კომენტარის ავტორი); ხაჩიძე, გოგა (პარლამენტარი , კომენტარის ავტორი); გვარამია, ნიკა (ტელეკომპანია "რუსთავი 2"-ის გენერალური დირექტორი, კომენტარის ავტორი); თარგამაძე, გიორგი (ყოფილი დეპუტატი, ტელეკომპანია "იმედის" საინფორმაციო სამსახურის ყოფილი უფროსი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: გამოხმაურება ეროსი კიწმარიშვილის სიკვდილთან დაკავშირებით
მამრაძე, პეტრე (მართვის სტრატეგიული ინსტიტუტის გამგეობის თავმჯდომარე)
პეტრე მამრაძე: "ხალხმა "ოცნებას" პოლიტიკური სილა გააწნა" : ინტერვიუ / პ. მამრაძე ; ესაუბრა თ. ნინიძე // ახალი თაობა . - თბილისი, 2014. - 17 ივლისი. - N167. - გვ.4[MFN: 161480 ]
ანოტაცია: შევარდნაძის გარდაცვალებისა და ქვეყანაში მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების შესახებ
პერსონალია: შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი (1995-2013)); უგულავა გიგი (თბილისის ყოფილი მერი, ბრალდებული); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი (2003-2014)); მარგველაშვილი გიორგი (საქართველოს პრეზიდენტი); ღარიბაშვილი ირაკლი (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი).
კახიშვილი, კახა (საარჩევნო ტექნოლოგიების ცენტრის ხელმძღვანელი)
კახა კახიშვილი: "ქართულ ოცნებას" და ნაციონალებს ძალიან აწყობთ ერთმანეთი : ინტერვიუ / კ. კახიშვილი ; ესაუბრა ნ. ცაბაძე // ახალი თაობა . - თბილისი, 2014. - 17 ივლისი. - N167. - გვ.5-6[MFN: 161481 ]
ანოტაცია: თვითმმართველობის არჩევნების მეორე ტურისა და მისგან მიღებული შედეგების შესახებ
პერსონალია: ნარმანია დავით (თბილისის მერი); უგულავა გიგი (თბილისის ყოფილი მერი, ბრალდებული); მერაბიშვილი ვანო (ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის გენერალური მდივანი, ბრალდებული); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი (2003-2013)).
ორგანიზაცია: ქართული ოცნება , პოლიტიკური პარტია; ნაციონალური მოძრაობა , პოლიტიკური პარტია.
თემატიკა: პოლიტიკური პარტიები ; თვითმმართველობის არჩევნები .
პოლიციური რევოლუცია - კ.თ. "იმ წვერებიან კაცს რომ ესროლეს, მაშინვე ჩაიკეცა" / გ. კაპანაძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2000. - 11 ივლისი. - N185. - გვ.1,3[MFN: 161482 ]
UDC: 351.865(479.22)
ანოტაცია: ზესტაფონის პოლიციის შენობასთან ჩატარებული სპეცოპერაციის შედეგად პოლკოვნიკ აკაკი ელიავას გარდაცვალების დეტალებზე
პერსონალია: ელიავა აკაკი (პოლკოვნიკი); ქუთათელაძე ვახტანგ (უშიშროების მინისტრი).
თემატიკა: სპეცოპერაციები .
ბავშვის "ჯვარცმა" სლავიანსკში - რუსული პროპაგანდა მწვერვალებს იპყრობს / თაკო მათეშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2014. - 17 ივლისი. - N189. - გვ.1,4[MFN: 161483 ]
UDC: 070(470) + 323.173(477)
• გერაშენკო, ანტონ (უკრაინის შინაგან საქმეთა მინისტრის მრჩეველი, კომენტარის ავტორი); კვახაძე, ალეკო (ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: რუსეთის სახელმწიფო ტელეარხების მიერ წარმოებული საინფორმაციო ომის შესახებ უკრაინაში მიმდინარე პროცესებზე
პერსონალია: ოსტაპენკო-პიშნიაკი გალინა (რუსეთში ლტოლვილი, ცრუ ინფორმაციის გამვრცელებელი).
თემატიკა: მასმედია ; სეპარატიზმი .
ვაჩნაძე, მარი
"მაგთიკომმა" თბილისში მომსახურების ახალი, 47-ე ოფისი გახსნა / მ. ვაჩნაძე // ახალი თაობა . - თბილისი, 2014. - 17 ივლისი. - N167. - გვ.5[MFN: 161484 ]
• ჭეიშვილი, თამარ ("მაგთიკომის" მომხმარებელი, კომენტარის ავტორი); ღვინიაშვილი, თათული ("მაგთიკომის" საზოგადოებასთან ურთიერთობის მენეჯერი);
ორგანიზაცია: მაგთიკომი , კომპანია.
საკვანძო სიტყვები: ოფისი .
ეროსი კიწმარიშვილის საქმეზე გამოძიება არაერთი მუხლით მიმდინარეობს / შ. გონგლაძე // ახალი თაობა . - თბილისი, 2014. - 17 ივლისი. - N167. - გვ.6[MFN: 161485 ]
• მარგველაშვილი, გიორგი (საქართველოს პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);
ბაჩო ახალაია უზენაესმა სასამართლომ გაამართლა / შ. გონგლაძე // ახალი თაობა . - თბილისი, 2014. - 17 ივლისი. - N167. - გვ.6[MFN: 161486 ]
• ნადარეიშვილი, ანა (ბაჩო ახალაიას მეუღლე, კომენტარის ავტორი);
პერსონალია: ახალაია ბაჩო (თავდაცვის ყოფილი მინისტრი, ბრალდებული).
თემატიკა: ყოფილი მაღალჩინოსნები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 16144 | 16145 | 16146 | 16147 | 16148 | 16149 | 16150 | 16151 | 16152 | 16153 | 16154 | შემდეგი » ბოლო »»