დავით სერგეენკო: "კიწმარიშვილის სიკვდილის რეალური მიზეზის დადგენა მხოლოდ გამოძიებას შეუძლია" / ნ. ხურცილავა // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 17 ივლისი. - N167. - გვ.2[MFN: 161477]
UDC:  328.1 + 334.22](479.22)
კალაძე, კახა (ენერგეტიკის მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  სერგეენკო, დავით (ჯანმრთელობის მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  სუბარი, სოზარ (სასჯელაღსრულების და პრობაციის მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  წულუკიანი, თეა (იუსტიციის მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  სანიკიძე, თამარ (განათლების მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  მთავრობის სხდომაზე მინისტრთა კაბინეტის გამოხმურება ეროსი კიწმარიშვილის სიკვდილთან დაკავშირებით
პერსონალია:  კიწმარიშვილი ეროსი (ბიზნესმენი, ტელეკომპანია "რუსთავი 2"-ის ყოფილი გენერალური დირექტორი).
თემატიკა:  მინისტრები; ბიზნესმენები.
კახი კალაძე: "დენის ტარიფი არ გაიზრდება!" / ნ. ხურცილავა // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 17 ივლისი. - N167. - გვ.2[MFN: 161478]
UDC:  621.31 + 338.5](479.22)
კალაძე, კახა (ენერგეტიკის მინისტრი, ვიცე-პრემიერი, კომენტარის ავტორი);  ზაქარეიშვილი, პაატა (სახელმწიფო მინისტრი შერიგებისა და სახელმწიფო თანასწორობის საკითხებში, კომენტარის ავტორი);  სერგეენკო, დავით (ჯანმრთელობის მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ელექტროენერგიის ტარიფის ცვლილებასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  ელექტრენერგია; ტარიფები.
რატომ შეიძინა ეროსი კიწმარიშვილმა იარაღი : სად დაიზიანა ხელი სიკვდილამდე ცოტა ხნით ადრე / შ. მარსაგიშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 17 ივლისი. - N167. - გვ.3[MFN: 161479]
UDC:  334.22(479.22)
ნიკოლეიშვილი, მაია (სამედიცინო ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);  ნარჩემაშვილი, კობა (შს ყოფილი მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  ნანიტაშვილი, ბადრი (ეროსი კიწმარიშვილის მეგობარი, ტელეკომპანია "თრიალეთის" გენერალური დირექტორი, კომენტარის ავტორი);  ხაჩიძე, გოგა (პარლამენტარი , კომენტარის ავტორი);  გვარამია, ნიკა (ტელეკომპანია "რუსთავი 2"-ის გენერალური დირექტორი, კომენტარის ავტორი);  თარგამაძე, გიორგი (ყოფილი დეპუტატი, ტელეკომპანია "იმედის" საინფორმაციო სამსახურის ყოფილი უფროსი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  გამოხმაურება ეროსი კიწმარიშვილის სიკვდილთან დაკავშირებით
1. მამრაძე, პეტრე (მართვის სტრატეგიული ინსტიტუტის გამგეობის თავმჯდომარე)
პეტრე მამრაძე: "ხალხმა "ოცნებას" პოლიტიკური სილა გააწნა" : ინტერვიუ / პ. მამრაძე ; ესაუბრა თ. ნინიძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 17 ივლისი. - N167. - გვ.4[MFN: 161480]
UDC:  32 + 342.511](479.22)
ანოტაცია:  შევარდნაძის გარდაცვალებისა და ქვეყანაში მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების შესახებ
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი (1995-2013)); უგულავა გიგი (თბილისის ყოფილი მერი, ბრალდებული); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი (2003-2014)); მარგველაშვილი გიორგი (საქართველოს პრეზიდენტი); ღარიბაშვილი ირაკლი (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი).
1. კახიშვილი, კახა (საარჩევნო ტექნოლოგიების ცენტრის ხელმძღვანელი)
კახა კახიშვილი: "ქართულ ოცნებას" და ნაციონალებს ძალიან აწყობთ ერთმანეთი : ინტერვიუ / კ. კახიშვილი ; ესაუბრა ნ. ცაბაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 17 ივლისი. - N167. - გვ.5-6[MFN: 161481]
ანოტაცია:  თვითმმართველობის არჩევნების მეორე ტურისა და მისგან მიღებული შედეგების შესახებ
პერსონალია:  ნარმანია დავით (თბილისის მერი); უგულავა გიგი (თბილისის ყოფილი მერი, ბრალდებული); მერაბიშვილი ვანო (ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის გენერალური მდივანი, ბრალდებული); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი (2003-2013)).
ორგანიზაცია:  ქართული ოცნება, პოლიტიკური პარტია; ნაციონალური მოძრაობა, პოლიტიკური პარტია.
თემატიკა:  პოლიტიკური პარტიები; თვითმმართველობის არჩევნები.
პოლიციური რევოლუცია - კ.თ. "იმ წვერებიან კაცს რომ ესროლეს, მაშინვე ჩაიკეცა" / გ. კაპანაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2000. - 11 ივლისი. - N185. - გვ.1,3[MFN: 161482]
UDC:  351.865(479.22)
ანოტაცია:  ზესტაფონის პოლიციის შენობასთან ჩატარებული სპეცოპერაციის შედეგად პოლკოვნიკ აკაკი ელიავას გარდაცვალების დეტალებზე
პერსონალია:  ელიავა აკაკი (პოლკოვნიკი); ქუთათელაძე ვახტანგ (უშიშროების მინისტრი).
ბავშვის "ჯვარცმა" სლავიანსკში - რუსული პროპაგანდა მწვერვალებს იპყრობს / თაკო მათეშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 17 ივლისი. - N189. - გვ.1,4[MFN: 161483]
UDC:  070(470) + 323.173(477)
გერაშენკო, ანტონ (უკრაინის შინაგან საქმეთა მინისტრის მრჩეველი, კომენტარის ავტორი);  კვახაძე, ალეკო (ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  რუსეთის სახელმწიფო ტელეარხების მიერ წარმოებული საინფორმაციო ომის შესახებ უკრაინაში მიმდინარე პროცესებზე
პერსონალია:  ოსტაპენკო-პიშნიაკი გალინა (რუსეთში ლტოლვილი, ცრუ ინფორმაციის გამვრცელებელი).
თემატიკა:  მასმედია; სეპარატიზმი.
1. ვაჩნაძე, მარი
"მაგთიკომმა" თბილისში მომსახურების ახალი, 47-ე ოფისი გახსნა / მ. ვაჩნაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 17 ივლისი. - N167. - გვ.5[MFN: 161484]
ჭეიშვილი, თამარ ("მაგთიკომის" მომხმარებელი, კომენტარის ავტორი);  ღვინიაშვილი, თათული ("მაგთიკომის" საზოგადოებასთან ურთიერთობის მენეჯერი);
ორგანიზაცია:  მაგთიკომი, კომპანია.
საკვანძო სიტყვები:  ოფისი.
ეროსი კიწმარიშვილის საქმეზე გამოძიება არაერთი მუხლით მიმდინარეობს / შ. გონგლაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 17 ივლისი. - N167. - გვ.6[MFN: 161485]
მარგველაშვილი, გიორგი (საქართველოს პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);
ბაჩო ახალაია უზენაესმა სასამართლომ გაამართლა / შ. გონგლაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 17 ივლისი. - N167. - გვ.6[MFN: 161486]
ნადარეიშვილი, ანა (ბაჩო ახალაიას მეუღლე, კომენტარის ავტორი);
პერსონალია:  ახალაია ბაჩო (თავდაცვის ყოფილი მინისტრი, ბრალდებული).
თემატიკა:  ყოფილი მაღალჩინოსნები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 16144 | 16145 | 16146 | 16147 | 16148 | 16149 | 16150 | 16151 | 16152 | 16153 | 16154 |  შემდეგი »  ბოლო »»