საჯარო სამსახურში ქართული ენის სერტიფიკატის გარეშე აღარ მიიღებენ : პირველი დონის სერტიფიკატის გარეშე პრეზიდენტობას, პრემიერობას, მინისტრობას ვერავინ მიაღწევს : ინტერვიუ / გ. გოგოლაშვილი ; ესაუბრა გ. ზედელაშვილი // ალია . - თბილისი, 2014. - 9 სექტემბერი. - N131. - გვ.11[MFN: 163713 ]
UDC: 35.073.515(479.22) + 811.353.1
ანოტაცია: ინტერვიუ პროფესორ გოგი გოგოლაშვილთან
თემატიკა: საჯარო სამსახურები ; ქართული ენა .
მოსიაშვილი, თინათინ
გერმანისტიკა დაპირისპირებულ მხარეთა დაახლოებასაც ცდილობს / თინათინ მოსიაშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 1997. - 19 მარტი. - N73. - გვ.2[MFN: 163714 ]
UDC: 005.745(479.22)
ანოტაცია: თბილისში ჩატარებულ სამხრეთ კავკასიისა და გერმანიის გერმანისტთა კონფერენციაზე - "გერმანისტიკა და გერმანიათმცოდნეობა ამიერკავკასიაში"
მოხსენიებული პირები: კარტოზია ალექსანდრე (პროფესორი).
თემატიკა: კონფერენციები .
საკვანძო სიტყვები: გერმანისტიკა .
დეიდაშვილ-მამიდაშვილები და ნათელ-მირონები "ვარდების ხელისუფლებაში" / ნ.ქაჯაია // კვირის ქრონიკა . - თბილისი, 2007. - 23-29 აპრილი. - გვ.18[MFN: 163715 ]
UDC: 328.188.5(479.22)
ანოტაცია: თანამდებობებზე ნათესავ-მეგობრების დანიშვნის შესახებ სამტრედიის რაიონში
გეოგ.დასახელება: სამტრედიის რაიონი .
თემატიკა: ნეპოტიზმი .
ჩაჩუა, ლევან
რა პროვოკაციებია პატრიარქის წინააღმდეგ მოსალოდნელი? : ინტერვიუ / ლ. ჩაჩუა ; ესაუბრა ჟ. ასანიძე // ალია . - თბილისი, 2014. - 9 სექტემბერი. - N131. - გვ.12[MFN: 163716 ]
UDC: 271.2-726.1(479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ ყოფილ პოლიტპატიმარ ლევან ჩაჩუასთან
პერსონალია: ილია მეორე (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი); ცინაძე გია (მსახიობი).
თემატიკა: საქართველოს პატრიარქები .
ჯაფიაშვილი, ლალი (ნევროპათოლოგი)
რაჭველი ბაბუის დანატოვარი რეცეპტები : ინტერვიუ / ლ.ჯაფიაშვილი ; ესაუბრა მ.შაშვიაშვილი // კვირის ქრონიკა . - თბილისი, 2007. - 23-29 აპრილი. - გვ.35[MFN: 163717 ]
UDC: 61 + 614.253.1](479.22)
ანოტაცია: საგვარეულო რეცეპტებით მკურნალობის შესახებ
თემატიკა: მედიცინა ; ექიმები .
საკვანძო სიტყვები: საგვარეულო რეცეპტები .
უშიშროების თანამშრომელი "ბარიგა" ედიკას მანქანაში მოკლეს // რეზონანსი . - თბილისი, 1997. - 19 მარტი. - N73. - გვ.3[MFN: 163718 ]
ანოტაცია: უშიშროების თანამშრომელ ვასილ კობერიძის მკვლელობის შესახებ - სასამართლო პროცესზე
მოხსენიებული პირები: ტატუაშვილი ზაზა (მკვლელი); ირემაძე ხვიჩა (მკვლელი).
გაურა რიში, ოთარ (პარაფსიქოლოგი)
როგორ იკურნება უმძიმესი დაავადებები მედიკამენტების გარეშე? : ინტერვიუ / ო.გაურა რიში ; ესაუბრა მ.იასეშვილი // კვირის ქრონიკა . - თბილისი, 2007. - 30 აპრილი-6 მაისი. - გვ.31-33[MFN: 163719 ]
UDC: 159.961(479.22)
ანოტაცია: კარმული დიანოსტიკა და მისი საშუალებით გამოვლენილი დაავადებები
თემატიკა: პარაფსიქოლოგები .
გუშინ ბილბაოში / ვ. დანელია // ლელო . - თბილისი, 2014. - 16 სექტემბერი. - N180. - გვ.11[MFN: 163720 ]
ანოტაცია: ესპანეთის ქალაქ ბილბაოში გამართულ მოჭადრაკეთა საკლუბო ჩემპიონატზე ბათუმის საჭადრაკო კლუბ "ნონას" ასპარეზობასთან დაკავშირებით
ვისგან აიღო ფული "ქრონიკის" ჟურნალისტმა? / გ.ზედელაშვილი // კვირის ქრონიკა . - თბილისი, 2007. - 30 აპრილი-6 მაისი. - გვ.11-12[MFN: 163721 ]
ანოტაცია: რეგიონულ ტელეკომპანია "სამეგრელოსთან" დაკავშირებით
გვერდები: «« პირველი « წინა | 16368 | 16369 | 16370 | 16371 | 16372 | 16373 | 16374 | 16375 | 16376 | 16377 | 16378 | შემდეგი » ბოლო »»