ანოტაცია: Региональная конференция организаций российских соотечественников стран Южного Кавказа, посвященная нацменьшинствам кавказских республик
პერსონალია:Коваленко Вячеслав (посол РФ в Грузии); Чепурин Александр (директор Департамента по работе с соотечественниками МИД РФ); Тевдорадзе Елена (председатель комитета защиты прав человека парламента Грузии и другие).
ანოტაცია: დაცვის პოლიციის თანამშრომლის გიორგი იანტბელიძის საპასუხო წერილი ჟურნალისტ ეკა ლუაშვილის 4 თებერვლის გაზეთ "კვირის ქრონიკაში" გამოქვეყნებულ სტატიაზე "ზურაბ ჟვანიას დაცვის ყოფილი წევრი ციხიდან გამოუშვეს". /თანდართულია ეკა ლუაშვილის საპასუხო წერილი გიორგი იანტბელიძისადმი/
როგორი მოსავალი მოვა წელს : ინტერვიუ / გიზო გოგიჩაიშვილი ; ესაუბრა ანა ადუაშვილი // რეზონანსი. ბასტა. - თბ., 2008. - 9 მარტი. - N64. - გვ.1,6[MFN: 1647]
ანოტაცია: მონიტორინგის და პროგნოზირების ცენტრის ჰიდრომეტეოროლოგიის დეპარტამენტის, აგრომეტეოროლოგიის განყოფილების უფროსის - გიზო გოგიჩაიშვილის პროგნოზები