[გახშირებული დაპირისპირების შესახებ განსხვავებული რელიგიური აღმსარებლობის წინააღმდეგ საქართველოში] / თეა ბეჟიტაშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2014. - 19 სექტემბერი. - N251. - გვ.2[MFN: 164247 ]
UDC: 2 + 314/316](479.22)
• კობიაშვილი, ნელი (ჟურნალისტი, კომენტარის ავტორი); ვარდოსანიძე, სერგო (ისტორიკოსი, კომენტარის ავტორი); გაგნიძე, გრიგოლ (იურისტი, კომენტარის ავტორი); ჭკუასელი, ჯემალ (ანსამბლ "ერისიონის" ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა: რელიგია ; საზოგადოება .
ბასილაია, ეკატერინე
აშშ საქართველოს რუსეთისა და ისლამისტებისგან თავდაცვისთვის მოამზადებს / ეკატერინე ბასილაია // რეზონანსი . - თბილისი, 2014. - 19 სექტემბერი. - N251. - გვ.3-4[MFN: 164248 ]
• ღარიბაშვილი, ირაკლი (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი, კომენტარის ავტორი); თავდგირიძე, გიორგი (სამხედრო ექსპერტი, კომენტარის ავტორი); მაისაია, ვახტანგ (სამხედრო მეცნიერებათა დოქტორი, კომენტარის ავტორი); ობამა, ბარაკ (აშშ-ის პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: აშშ-ში საქართველოს, უკრაინასა და მოლდოვასთვის ნატოს წევრობის გარეშე მთავარი პარტნიორობის მინიჭების შესახებ კანონპროექტის განხილვასთან დაკავშირებით
თემატიკა: აშშ-საქართველოს ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: რეგიონული უსაფრთხოება ; სამხედრო დახმარება .
რელიგიურ ნიადაგზე დაპირისპირებამ ტენდენციური ხასიათი მიიღო / თიკო ოსმანოვა // რეზონანსი . - თბილისი, 2014. - 19 სექტემბერი. - N251. - გვ.3-4[MFN: 164249 ]
UDC: 2-485 + 314/316](479.22)
• გომეზი, მეჰმედ (თურქეთის რელიგიურ საქმეთა დეპარტამენტის ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი); ნანუაშვილი, უჩა (სახალხო დამცველი, კომენტარის ავტორი); მინდიაშვილი, ბექა (თეოლოგი, კომენტარის ავტორი); კახიშვილი, კახი (პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: საქართველოს რეგონებში რელიგიურ ნიადაგზე დაპირისპირებების ტენდენციის გაზრდის შესახებ
თემატიკა: რელიგიური უმცირესობები ; საზოგადოება .
ღვანია, თეა
"ის უბედური ქალი ათრია მანქანამ და ადგილზე მოკლა" / თ.ღვანია // კვირის ქრონიკა . - თბილისი, 2007. - 28 მაისი-3 ივნისი. - გვ.2[MFN: 164250 ]
UDC: 656.086(479.22)
ანოტაცია: ეკატერინე მარგიანის ავტოავარიის შედეგად გარდაცვალების შესახებ
პერსონალია: მარგიანი ეკატერინე (გარდაცვლილი); ჭუმბურიძე სოფიო (მძღოლი).
თემატიკა: ავტოავარიები .
განცხადება // რეზონანსი . - თბილისი, 2014. - 19 სექტემბერი. - N251. - გვ.4[MFN: 164251 ]
ანოტაცია: საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ვლადიმერ ჭავჭანიძის სახელობის კიბერნეტიკის ინსტიტუტი აცხადებს ღია კონკურსს სამეცნიერო თანამდებობებზე
კასრელიშვილი, ზაალ (კავკასიელ ხალხთა ფედერაციის თავმჯდომარე)
მარგველაშვილი თუ ალასანია, რომელს აირჩევს ამერიკა?! : ინტერვიუ / ზ. კასრელიშვილი ; ესაუბრა შ. მარსაგიშვილი // ახალი თაობა . - თბილისი, 2014. - 9 სექტემბერი. - N213. - გვ.3[MFN: 164252 ]
ანოტაცია: ხელისუფლებაში მიმდინარე პროცესების შესახებ
პერსონალია: მარგველაშვილი გიორგი (საქართველოს პრეზიდენტი); ღარიბაშვილი ირაკლი (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); ალასანია ირაკლი (თავდაცვის მინისტრი); ივანიშვილი ბიძინა (ბიზნესმენი, არასამთავრობო ორგანიზაცია "მოქალაქის" დამფუძნებელი); აბაშიძე ზურაბ (პრემიერ-მინისტრის წარმომადგენელი რუსეთთან ურთიერთობის საკითხებში).
რატომ ჩამოიხრჩო თავი ცნობილმა ფოტოხელოვანმა / თ.ღვანია // კვირის ქრონიკა . - თბილისი, 2007. - 28 მაისი-3 ივნისი. - გვ.3[MFN: 164253 ]
UDC: 77 + 616.89-008.441.44](479.22)
ანოტაცია: ალექსანდრე სააკოვის გარდაცვალებასთან დაკავშირებით
პერსონალია: სააკოვი ალექსანდრე (ფოტოხელოვანი).
თემატიკა: ფოტოგრაფები ; სუიციდი .
ასანიძე, გიორგი (სპორტსმენი, პარლამენტარი)
8-ჯერ გადარჩენილი გიორგი ასანიძე : ინტერვიუ / გ.ასანიძე ; ესაუბრა მ.თეთრაძე // კვირის ქრონიკა . - თბილისი, 2007. - 4-10 ივნისი. - გვ.30[MFN: 164254 ]
UDC: 796 + 328.1](479.22)
ანოტაცია: პირადი ცხოვრების დეტალები
თემატიკა: სპორტსმენები ; პარლამენტარები .
ვახტანგ ძაბირაძე: "მარგველაშვილის ოპოზიციაში გადასვლა დაპირისპირების ლოგიკური დასასრული იქნება" : ინტერვიუ / ვახტანგ ძაბირაძე ; ესაუბრა იაგო ნაცვლიშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2014. - 19 სექტემბერი. - N251. - გვ.5-6[MFN: 164255 ]
UDC: 342.511 + 328.131](479.22)
ანოტაცია: კონსტიტუციონალისტი საუბრობს საქართველოს პრეზიდენტსა და პრემიერ-მინისტრს შორის არსებული დაპირისპირების მიზეზებზე
პერსონალია: მარგველაშვილი გიორგი (საქართველოს პრეზიდენტი); ღარიბაშვილი ირაკლი (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა: პრეზიდენტები ; პრემიერ-მინისტრები .
ბუაძე, ნელი (თბილისის 23-ე სკოლის დირექტორის მოადგილე)
"პირადი ინტერესები უკან გადავდოთ და მომავალ თაობას მივხედოთ!" : ინტერვიუ / ნ.ბუაძე ; ესაუბრა მ.შაშვიაშვილი // კვირის ქრონიკა . - თბილისი, 2007. - 4-10 ივნისი. - გვ.38[MFN: 164256 ]
UDC: 378.5 + 37](479.22)(092)
ორგანიზაცია: 23-ე საჯარო სკოლა .
თემატიკა: საჯარო სკოლები ; პედაგოგები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 16421 | 16422 | 16423 | 16424 | 16425 | 16426 | 16427 | 16428 | 16429 | 16430 | 16431 | შემდეგი » ბოლო »»