[გახშირებული დაპირისპირების შესახებ განსხვავებული რელიგიური აღმსარებლობის წინააღმდეგ საქართველოში] / თეა ბეჟიტაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 19 სექტემბერი. - N251. - გვ.2[MFN: 164247]
UDC:  2 + 314/316](479.22)
კობიაშვილი, ნელი (ჟურნალისტი, კომენტარის ავტორი);  ვარდოსანიძე, სერგო (ისტორიკოსი, კომენტარის ავტორი);  გაგნიძე, გრიგოლ (იურისტი, კომენტარის ავტორი);  ჭკუასელი, ჯემალ (ანსამბლ "ერისიონის" ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა:  რელიგია; საზოგადოება.
აშშ საქართველოს რუსეთისა და ისლამისტებისგან თავდაცვისთვის მოამზადებს / ეკატერინე ბასილაია // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 19 სექტემბერი. - N251. - გვ.3-4[MFN: 164248]
UDC:  327(73:479.22)
ღარიბაშვილი, ირაკლი (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  თავდგირიძე, გიორგი (სამხედრო ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);  მაისაია, ვახტანგ (სამხედრო მეცნიერებათა დოქტორი, კომენტარის ავტორი);  ობამა, ბარაკ (აშშ-ის პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  აშშ-ში საქართველოს, უკრაინასა და მოლდოვასთვის ნატოს წევრობის გარეშე მთავარი პარტნიორობის მინიჭების შესახებ კანონპროექტის განხილვასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  აშშ-საქართველოს ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  რეგიონული უსაფრთხოება; სამხედრო დახმარება.
რელიგიურ ნიადაგზე დაპირისპირებამ ტენდენციური ხასიათი მიიღო / თიკო ოსმანოვა // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 19 სექტემბერი. - N251. - გვ.3-4[MFN: 164249]
UDC:  2-485 + 314/316](479.22)
გომეზი, მეჰმედ (თურქეთის რელიგიურ საქმეთა დეპარტამენტის ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);  ნანუაშვილი, უჩა (სახალხო დამცველი, კომენტარის ავტორი);  მინდიაშვილი, ბექა (თეოლოგი, კომენტარის ავტორი);  კახიშვილი, კახი (პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  საქართველოს რეგონებში რელიგიურ ნიადაგზე დაპირისპირებების ტენდენციის გაზრდის შესახებ
თემატიკა:  რელიგიური უმცირესობები; საზოგადოება.
1. ღვანია, თეა
"ის უბედური ქალი ათრია მანქანამ და ადგილზე მოკლა" / თ.ღვანია // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2007. - 28 მაისი-3 ივნისი. - გვ.2[MFN: 164250]
ანოტაცია:  ეკატერინე მარგიანის ავტოავარიის შედეგად გარდაცვალების შესახებ
პერსონალია:  მარგიანი ეკატერინე (გარდაცვლილი); ჭუმბურიძე სოფიო (მძღოლი).
1. განცხადება // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 19 სექტემბერი. - N251. - გვ.4[MFN: 164251]
ანოტაცია:  საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ვლადიმერ ჭავჭანიძის სახელობის კიბერნეტიკის ინსტიტუტი აცხადებს ღია კონკურსს სამეცნიერო თანამდებობებზე
1. კასრელიშვილი, ზაალ (კავკასიელ ხალხთა ფედერაციის თავმჯდომარე)
მარგველაშვილი თუ ალასანია, რომელს აირჩევს ამერიკა?! : ინტერვიუ / ზ. კასრელიშვილი ; ესაუბრა შ. მარსაგიშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 9 სექტემბერი. - N213. - გვ.3[MFN: 164252]
ანოტაცია:  ხელისუფლებაში მიმდინარე პროცესების შესახებ
პერსონალია:  მარგველაშვილი გიორგი (საქართველოს პრეზიდენტი); ღარიბაშვილი ირაკლი (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); ალასანია ირაკლი (თავდაცვის მინისტრი); ივანიშვილი ბიძინა (ბიზნესმენი, არასამთავრობო ორგანიზაცია "მოქალაქის" დამფუძნებელი); აბაშიძე ზურაბ (პრემიერ-მინისტრის წარმომადგენელი რუსეთთან ურთიერთობის საკითხებში).
რატომ ჩამოიხრჩო თავი ცნობილმა ფოტოხელოვანმა / თ.ღვანია // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2007. - 28 მაისი-3 ივნისი. - გვ.3[MFN: 164253]
UDC:  77 + 616.89-008.441.44](479.22)
ანოტაცია:  ალექსანდრე სააკოვის გარდაცვალებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  სააკოვი ალექსანდრე (ფოტოხელოვანი).
თემატიკა:  ფოტოგრაფები; სუიციდი.
1. ასანიძე, გიორგი (სპორტსმენი, პარლამენტარი)
8-ჯერ გადარჩენილი გიორგი ასანიძე : ინტერვიუ / გ.ასანიძე ; ესაუბრა მ.თეთრაძე // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2007. - 4-10 ივნისი. - გვ.30[MFN: 164254]
UDC:  796 + 328.1](479.22)
ანოტაცია:  პირადი ცხოვრების დეტალები
თემატიკა:  სპორტსმენები; პარლამენტარები.
ვახტანგ ძაბირაძე: "მარგველაშვილის ოპოზიციაში გადასვლა დაპირისპირების ლოგიკური დასასრული იქნება" : ინტერვიუ / ვახტანგ ძაბირაძე ; ესაუბრა იაგო ნაცვლიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 19 სექტემბერი. - N251. - გვ.5-6[MFN: 164255]
UDC:  342.511 + 328.131](479.22)
ანოტაცია:  კონსტიტუციონალისტი საუბრობს საქართველოს პრეზიდენტსა და პრემიერ-მინისტრს შორის არსებული დაპირისპირების მიზეზებზე
პერსონალია:  მარგველაშვილი გიორგი (საქართველოს პრეზიდენტი); ღარიბაშვილი ირაკლი (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა:  პრეზიდენტები; პრემიერ-მინისტრები.
1. ბუაძე, ნელი (თბილისის 23-ე სკოლის დირექტორის მოადგილე)
"პირადი ინტერესები უკან გადავდოთ და მომავალ თაობას მივხედოთ!" : ინტერვიუ / ნ.ბუაძე ; ესაუბრა მ.შაშვიაშვილი // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2007. - 4-10 ივნისი. - გვ.38[MFN: 164256]
UDC:  378.5 + 37](479.22)(092)
ორგანიზაცია:  23-ე საჯარო სკოლა.
თემატიკა:  საჯარო სკოლები; პედაგოგები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 16421 | 16422 | 16423 | 16424 | 16425 | 16426 | 16427 | 16428 | 16429 | 16430 | 16431 |  შემდეგი »  ბოლო »»