ანოტაცია: აფხაზეთში არსებულ მდგომარეობასთან დაკავშირებით
თემატიკა: საშინაო პოლიტიკა .
არჩევნები სამხრეთ ოსეთში: საქართველოს პარლამენტი დუმს / კ. ბერიძე // რეზონანსი . - თბილისი, 1994. - 29-30 მარტი. - N28. - გვ.2[MFN: 165859 ]
UDC: 324(479.225)
პირველობისთვის ყაიმიც ჰყოფნის / ვ. დანელია // ლელო . - თბილისი, 2014. - 25 სექტემბერი. - N187. - გვ.11[MFN: 165860 ]
ანოტაცია: სტავროპოლის ქალაქ ლოოში ჭადრაკში გამართულ ვიტალი ცეშკოვსკის მემორიალზე ბაადურ ჯობავას ასპარეზობასთან დაკავშირებით
პერსონალია: ჯობავა ბაადურ (მოჭადრაკე).
გუჯაბიძე, ნინო
ქართული დოკუმენტური ფილმი აფხაზეთის ომზე / ნ. გუჯაბიძე // რეზონანსი . - თბილისი, 1994. - 29-30 მარტი. - N28. - გვ.2[MFN: 165861 ]
UDC: 791.4(479.22)
ანოტაცია: ფილმის "ომი წესების გარეშე" ჩვენება კინოს სახლში
პერსონალია: ჩხენკელი ლულუ (რეჟისორი).
თემატიკა: დოკუმენტური ფილმები .
ბოკერია, გიგა (პარლამენტარი)
"ჩვენ ამ სამი წლის განმავლობაში უზარმაზარი წინსვლა გვაქვს!" : ინტერვიუ / გ.ბოკერია ; კვირის ქრონიკა // კვირის ქრონიკა . - თბილისი, 2007. - 10-16 სექტემბერი. - გვ.2[MFN: 165862 ]
ჟვანია, ვაჟა
ვაჟა ჟვანია ბრალს სდებს ნოდარ ახალკაცს : ინტერვიუ / ვ. ჟვანია ; ესაუბრა "რეზონანსი" // რეზონანსი . - თბილისი, 1994. - 29-30 მარტი. - N28. - გვ.6[MFN: 165863 ]
ანოტაცია: ინტერვიუ "დინამოს" ყოფილ ტექნიკურ დირექტორთან ფინანსურ დარღვევებთან დაკავშირებით
პერსონალია: ახალკაცი ნოდარ ("დინამოს" ყოფილი მთავარი მწვრთნელი).
ორგანიზაცია: "დინამო" , ფეხბურთის გუნდი.
რად უნდათ სკოლებში ანონიმურ წერილთა შემკრები "მოსწავლეთა ყუთი?" / ნ.თორდია // კვირის ქრონიკა . - თბილისი, 2007. - 10-16 სექტემბერი. - გვ.18-19[MFN: 165864 ]
UDC: 378.2 + 005.332](479.22)
ანოტაცია: დირექტორობისთვის ბრძოლა ზუგდიდის რაიონის სოფელ ტყაიას საჯარო სკოლაში
თემატიკა: საჯარო სკოლები ; კონკურსები .
ანაკლიაში ალკოჰოლური სასმელის ბუმია : ღვინოს და არაყს ყველა იმარაგებს, პროდუქცია უკვე გაძვირდა და ფესტივალის დღეებში კიდევ გაძვირდება / მარი ჩიტაია // რეზონანსი . - თბილისი, 2014. - 12 აგვისტო. - N215. - ჩანართი Business რეზონანსი N28, გვ.5-6[MFN: 165865 ]
UDC: 78 + 7.079 + 663 + 338.5](479.22)
• ხვიჩია, გიული (ანაკლიის მკვიდრი, კომენტარის ავტორი); გოგოხია, გივი (განმუხურის მკვიდრი, კომენტარის ავტორი); სიგუა, შოთა (ოტობაიას მკვიდრი, კომენტარის ავტორიპ);
ანოტაცია: ანაკლიაში, "კაზანტიპის" ფესტივალის გამო, მოსახლეობის მიერ ალკოჰოლური სასმელის მომარაგებისა და სარეალიზაციო ფასების გაზრდის შესახებ
თემატიკა: მუსიკალური ფესტივალები ; ალკოჰოლური სასმელები ; ფასები .
საკვანძო სიტყვები: "კაზანტიპის" ფესტივალი .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 16582 | 16583 | 16584 | 16585 | 16586 | 16587 | 16588 | 16589 | 16590 | 16591 | 16592 | შემდეგი » ბოლო »»