ანოტაცია:  აფხაზეთში არსებულ მდგომარეობასთან დაკავშირებით
არჩევნები სამხრეთ ოსეთში: საქართველოს პარლამენტი დუმს / კ. ბერიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 1994. - 29-30 მარტი. - N28. - გვ.2[MFN: 165859]
UDC:  324(479.225)
პირველობისთვის ყაიმიც ჰყოფნის / ვ. დანელია // ლელო. - თბილისი, 2014. - 25 სექტემბერი. - N187. - გვ.11[MFN: 165860]
ანოტაცია:  სტავროპოლის ქალაქ ლოოში ჭადრაკში გამართულ ვიტალი ცეშკოვსკის მემორიალზე ბაადურ ჯობავას ასპარეზობასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ჯობავა ბაადურ (მოჭადრაკე).
1. გუჯაბიძე, ნინო
ქართული დოკუმენტური ფილმი აფხაზეთის ომზე / ნ. გუჯაბიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 1994. - 29-30 მარტი. - N28. - გვ.2[MFN: 165861]
UDC:  791.4(479.22)
ანოტაცია:  ფილმის "ომი წესების გარეშე" ჩვენება კინოს სახლში
პერსონალია:  ჩხენკელი ლულუ (რეჟისორი).
1. ბოკერია, გიგა (პარლამენტარი)
"ჩვენ ამ სამი წლის განმავლობაში უზარმაზარი წინსვლა გვაქვს!" : ინტერვიუ / გ.ბოკერია ; კვირის ქრონიკა // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2007. - 10-16 სექტემბერი. - გვ.2[MFN: 165862]
1. ჟვანია, ვაჟა
ვაჟა ჟვანია ბრალს სდებს ნოდარ ახალკაცს : ინტერვიუ / ვ. ჟვანია ; ესაუბრა "რეზონანსი" // რეზონანსი. - თბილისი, 1994. - 29-30 მარტი. - N28. - გვ.6[MFN: 165863]
ანოტაცია:  ინტერვიუ "დინამოს" ყოფილ ტექნიკურ დირექტორთან ფინანსურ დარღვევებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ახალკაცი ნოდარ ("დინამოს" ყოფილი მთავარი მწვრთნელი).
ორგანიზაცია:  "დინამო", ფეხბურთის გუნდი.
რად უნდათ სკოლებში ანონიმურ წერილთა შემკრები "მოსწავლეთა ყუთი?" / ნ.თორდია // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2007. - 10-16 სექტემბერი. - გვ.18-19[MFN: 165864]
UDC:  378.2 + 005.332](479.22)
ანოტაცია:  დირექტორობისთვის ბრძოლა ზუგდიდის რაიონის სოფელ ტყაიას საჯარო სკოლაში
თემატიკა:  საჯარო სკოლები; კონკურსები.
ანაკლიაში ალკოჰოლური სასმელის ბუმია : ღვინოს და არაყს ყველა იმარაგებს, პროდუქცია უკვე გაძვირდა და ფესტივალის დღეებში კიდევ გაძვირდება / მარი ჩიტაია // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 12 აგვისტო. - N215. - ჩანართი Business რეზონანსი N28, გვ.5-6[MFN: 165865]
UDC:  78 + 7.079 + 663 + 338.5](479.22)
ხვიჩია, გიული (ანაკლიის მკვიდრი, კომენტარის ავტორი);  გოგოხია, გივი (განმუხურის მკვიდრი, კომენტარის ავტორი);  სიგუა, შოთა (ოტობაიას მკვიდრი, კომენტარის ავტორიპ);
ანოტაცია:  ანაკლიაში, "კაზანტიპის" ფესტივალის გამო, მოსახლეობის მიერ ალკოჰოლური სასმელის მომარაგებისა და სარეალიზაციო ფასების გაზრდის შესახებ
თემატიკა:  მუსიკალური ფესტივალები; ალკოჰოლური სასმელები; ფასები.
საკვანძო სიტყვები:  "კაზანტიპის" ფესტივალი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 16582 | 16583 | 16584 | 16585 | 16586 | 16587 | 16588 | 16589 | 16590 | 16591 | 16592 |  შემდეგი »  ბოლო »»