თურქეთის სკოლებში ქართულ ენას შეასწავლიან / შ.გონგლაძე // ახალი თაობა . - თბილისი, 2014. - 27 სექტემბერი. - N229. - გვ.2[MFN: 165886 ]
UDC: 327(479.22:560) + 811.353.1
• სანიკიძე, თამარ (განათლების მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: თურქეთის განათლების სამინისტროს მიერ თურქეთის საშუალო სკოლებში ქართული ენის სწავლების პროგრამის დამტკიცების შესახებ
თემატიკა: საქართველო-თურქეთის ურთიერთობები ; ქართული ენა .
ზაქიაშვილი, დალი (ექიმი-პედიატრი)
"ბევრ ექიმს აერია გზა, ბევრსაც, ალბათ, ახლა აერევა!" : ინტერვიუ / დ.ზაქიაშვილი ; ესაუბრა მ.შაშვიაშვილი // კვირის ქრონიკა . - თბილისი, 2007. - 17-23 სექტემბერი. - გვ.25[MFN: 165887 ]
UDC: 615.614.253.1(479.22)
თემატიკა: ექიმები .
კვანტალიანი, შარლოტა (პოეტი)
მაწანწალა ძაღლის ბალადა : ლექსი / შ.კვანტალიანი // კვირის ქრონიკა . - თბილისი, 2007. - 17-23 სექტემბერი. - გვ.28[MFN: 165888 ]
უზარმაზარი პროგრესი და მცირე ჩამორჩენა / ი. თავაძე // ლელო . - თბილისი, 2014. - 25 სექტემბერი. - N187. - გვ.12[MFN: 165889 ]
UDC: 796.032.2
ანოტაცია: თბილისში გასამართ ახალგაზრდულ ოლიმპიურ თამაშებთან დაკავშირებით ევროპის ოლიმპიური კომიტეტის თავმჯდომარის, ჯოზეფ ლიბასა და კომისიის წევრების სამუშაო ვიზიტის შესახებ
კიღურაძე, ამირან
როგორ გახდა ბათუმის მერი ვარშალომიძის მამის ხელქვეითი? / ა.კიღურაძე // კვირის ქრონიკა . - თბილისი, 2007. - 17-23 სექტემბერი. - გვ.12[MFN: 165890 ]
UDC: 352.75 + 908](479.22)
ანოტაცია: ბათუმის მერად რობერტ ჩხაიძის არჩევასთან დაკავშირებით
პერსონალია: ჩხაიძე რობერტ (ბათუმის მერი).
თემატიკა: მერები ; საქართველოს რეგიონები .