თურქეთის სკოლებში ქართულ ენას შეასწავლიან / შ.გონგლაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 27 სექტემბერი. - N229. - გვ.2[MFN: 165886]
UDC:  327(479.22:560) + 811.353.1
ანოტაცია:  თურქეთის განათლების სამინისტროს მიერ თურქეთის საშუალო სკოლებში ქართული ენის სწავლების პროგრამის დამტკიცების შესახებ
თემატიკა:  საქართველო-თურქეთის ურთიერთობები; ქართული ენა.
1. ზაქიაშვილი, დალი (ექიმი-პედიატრი)
"ბევრ ექიმს აერია გზა, ბევრსაც, ალბათ, ახლა აერევა!" : ინტერვიუ / დ.ზაქიაშვილი ; ესაუბრა მ.შაშვიაშვილი // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2007. - 17-23 სექტემბერი. - გვ.25[MFN: 165887]
UDC:  615.614.253.1(479.22)
1. კვანტალიანი, შარლოტა (პოეტი)
მაწანწალა ძაღლის ბალადა : ლექსი / შ.კვანტალიანი // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2007. - 17-23 სექტემბერი. - გვ.28[MFN: 165888]
უზარმაზარი პროგრესი და მცირე ჩამორჩენა / ი. თავაძე // ლელო. - თბილისი, 2014. - 25 სექტემბერი. - N187. - გვ.12[MFN: 165889]
ანოტაცია:  თბილისში გასამართ ახალგაზრდულ ოლიმპიურ თამაშებთან დაკავშირებით ევროპის ოლიმპიური კომიტეტის თავმჯდომარის, ჯოზეფ ლიბასა და კომისიის წევრების სამუშაო ვიზიტის შესახებ
როგორ გახდა ბათუმის მერი ვარშალომიძის მამის ხელქვეითი? / ა.კიღურაძე // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2007. - 17-23 სექტემბერი. - გვ.12[MFN: 165890]
UDC:  352.75 + 908](479.22)
ანოტაცია:  ბათუმის მერად რობერტ ჩხაიძის არჩევასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ჩხაიძე რობერტ (ბათუმის მერი).
თემატიკა:  მერები; საქართველოს რეგიონები.
"ბოი ბეზ პრავილ" / რ.შატაკიშვილი // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2007. - 17-23 სექტემბერი. - გვ.12[MFN: 165891]
UDC:  328.13(479.22)(092)
ანოტაცია:  პარლამენტარ თეო ტლაშაძის მიერ უმრავლესობის დატოვების შესახებ
პერსონალია:  ტლაშაძე თეო (პარლამენტარი).
1. არასდროს ვიცით, სად დავუხვდებით მეტოქეს ; მოამზადა ბ. ჯანგავაძემ // ლელო. - თბილისი, 2014. - 25 სექტემბერი. - N187. - გვ.13[MFN: 165892]
ნიჟარაძე, გიორგი (საქართველოს რაგბის კავშირის პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);  მაისაშვილი, ლევან ("თბილისის კავკასიელების" მთავარი მწვრთნელი, კომენტარის ავტორი);  ხმალაძე, ლაშა ("თბილისის კავკასიელების" კაპიტანი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  იტალიაში "თბილისის კავკასიელებსა" და "როვიგოს" შორის "ჩელენჯ კაპის" გათამაშების შესარჩევ ეტაპზე გამართულ სარაგბო მატჩთან დაკავშირებით
1. აბულაშვილი, ანზორ (პოეტი)