ანოტაცია: ქართული კალათბურთის ისტორიიდან
წაგებული ფინალი / ვ. დანელია // ლელო . - თბილისი, 2014. - 15 სექტემბერი. - N187. - გვ.11[MFN: 166156 ]
პოლპკი, იოსი (თელ-ავივის კამერული თეატრის მსახიობი)
იოსი პოლპკი: რობერტ სტურუა დიდი რეჟისორია : ინტერვიუ / ი. პოლპკი ; ნ. ლომია // მენორა . - თბილისი, 2006. - 15-30 აპრილი. - N8. - გვ.7[MFN: 166157 ]
UDC: 792.071(569.4)
ანოტაცია: ინტერვიუ ი. პოლპკისთან თბილისში მისი ვიზიტისა და რობერტ სტურუას სრექტაკლების შესახებ
მოსიძე, რუსუდან (გამომცემლობა "ბაკმის" დამფუძნებელი)
წერეთლისეულ რეპრინტს შევთავაზებთ მკითხველს : ინტერვიუ / რ. მოსიძე ; ესაუბრა თამარ ჟურული // ლიტერატურული გაზეთი . - თბილისი, 2014. - 1 აგვისტო-4 სექტემბერი. - N15. - გვ.14-15[MFN: 166158 ]
ანოტაცია: გამომცემლობა "ბაკმის" გამოცემებისა და სამომავლო გეგმების შესახებ
პერსონალია: მაცაბერიძე ბონდო (გამომცემლობა "ბაკმის" დამფუძნებელი).
ორგანიზაცია: ბაკმი , გამომცემლობა.
გიგი უგულავა დავით ნარმანიას სიცრუეში ადანაშაულებს ; ინფორმაცია "ნიუსპრესი" // ახალი თაობა . - თბილისი, 2014. - 30 სექტემბერი. - N231. - გვ.5[MFN: 166159 ]
UDC: 352.075.31 + 625](479.22)
• უგულავა, გიგი (თბილისის ყოფილი მერი, ბრალდებული, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ესტაკადის მშენებლობის ღირებულებასთან დაკავშირებით
პერსონალია: ნარმანია დავით (თბილისის მერი).
თემატიკა: მერები ; გზების მშენებლობა .
საკვანძო სიტყვები: ესტაკადა .
ქეცბაია, თემურ (საქართველოს ფეხბურთის ეროვნული ნაკრების მთავარი მწვრთნელი)
თემურ ქეცბაია: დადგა დრო, ირლანდია დავამარცხოთ! : როგორ შეიძლება, გუნდი ერთ თვეში დაშალო? : ინტერვიუ / თ. ქეცბაია ; ჩაიწერა მერაბ მამულაშვილმა // ლელო . - თბილისი, 2014. - 27 აგვისტო. - N166. - გვ.2[MFN: 166160 ]
ანოტაცია: საქართველოსა და ირლანდიის ფეხბურთის ნაკრებებს შორის გასამართ მატჩთან დაკავშირებით. სტატიას ერთვის თბილისის "დინამოს" განცხადება
გვერდები: «« პირველი « წინა | 16611 | 16612 | 16613 | 16614 | 16615 | 16616 | 16617 | 16618 | 16619 | 16620 | 16621 | შემდეგი » ბოლო »»