1. სერტიფიცირება მასწავლებლებს საფრთხეს არ უქადის // ახალი განათლება. - თბ., 2008. - 24-30 აპრილი. - N16(406). - გვ.4[MFN: 1667]
ანოტაცია:  განათლების მუშაკების კომენტარები 2010 წლისათვის დაგეგმილი მასწავლებელთა სერტიფიცირების შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ჯანაშია სიმონ (განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრის დირექტორი); გორგოძე სოფო (განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ცენტრის დირექტორი); შავშიშვილი ტატო (განათლების ინსტიტუტის დირექტორი); რამინაშვილი მარიამ (განათლების ინსტიტუტის ტრენინგ-პროგრამების კოორდინატორი); ლაცაბიძე გიორგი (განათლების პროფესიული სინდიკატის ლიდერი).
აკაკი ასათიანი - გოგი თოფაძესთან, გოგლა ჟვანია - თემურ შაშიაშვილთან, ირაკლი ოქრუაშვილი - რესპუბლიკელებთან?! // კვირის ქრონიკა. - , 2008. - 3 -9 მარტი. - N9. - გვ.6[MFN: 1668]
ანოტაცია:  მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების შესახებ. ოპოზიციური პარტიების დაჯგუფება
მოხსენიებული პირები:  ასათიანი აკაკი (პოლიტიკოსი; ).
სანდრო კვიტაშვილს ამერიკაში დააბრუნებენ? 100 საავადმყოფოს აშენების პროგრამა ვარდება? // კვირის ქრონიკა. - , 2008. - 3 -9 მარტი. - N9. - გვ.7[MFN: 1669]
ანოტაცია:  ჰოსპიტალური სექტორის განვითარების გეგმაზე /თანდართულია მინისტრის სანდრო კვიტაშვილის კომენტარი/
მოხსენიებული პირები:  კვიტაშვილი სანდრო (ჯანდაცვის მინისტრი).