პარლამენტი განათლების სამინისტროს წინააღმდეგ / ეკატერინე ბასილაია // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 6 ოქტომბერი. - N267. - გვ.1,4[MFN: 167631]
UDC:  373.5 + 342.537.3](479.22)
ხმალაძე, ვახტანგ (პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  გოგუაძე, ნინო (საპარლამენტო ფრაქცია "თავისუფლები დემოკრატების" წარმომადგენელი, კომენტარის ავტორი);  სანიკიძე, თამარ (საქართველოს განათლების მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  კიღურაძე, ივანე (განათლებისა და მეცნიერების საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  ვახანია, ზურაბ (განათლების მეცნიერებათა აკადემიკოსი);  ნიკოლეიშვილი, მანანა (საქართველოს განათლების ლიგის თავმჯდომარე, კომენატრის ავტორი);  რატიანი, მანანა (მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის ექსპერტ-კონსულტანტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  პარლამენტის მიერ "ზოგადი განათლების შესახებ" კანონში შესატანი ცვლილებების კანონპროექტის პირველი მოსმენის გადადებისა და კორექტირების მოთხოვნით განათლების სამინისტროსთვის დაბრუნების შესახებ
თემატიკა:  ზოგადი განათლება; კანონპროექტები.
1. ბიწაძე, ხათუნა
კასპიის დიდი ნავთობის ბაქო ჯეიჰანის მიმართულებას საბოლოო ბეჭედი დაესვა / ხათუნა ბიწაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 1998. - 7 მარტი. - N61(1109). - გვ.13[MFN: 167632]
UDC:  622.692.4
გეოგ.დასახელება:  თურქეთი; რუსეთი.
თემატიკა:  ნავთობსადენები.
1. ბათიაშვილი, ირაკლი ("დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველოს" წარმომადგენელი)
როდის გამოიძიებს საქართველოს პროკურატურა იმ უმძიმეს დანაშაულს, რაც მიხეილ სააკაშვილმა 2008 წლის აგვისტოში ჩაიდინა? : ინტერვიუ / ი. ბათიაშვილი ; ესაუბრა ქეთი ხომერიკი // საერთო გაზეთი. - თბილისი, 2014. - 8 ოქტომბერი. - N34(301). - გვ.18-19[MFN: 167633]
UDC:  94(479.22:470)"2008.08"
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი (2004-2013)); ბაქრაძე დავით (პარლამენტის წევრი); მერაბიშვილი ვანო ("ნაციონალური მოძრაობის" გენერალური მდივანი); ოქრუაშვილი ირაკლი (თავდაცვის ყოფილი მინისტრი); კვიციანი ემზარ (პრეზიდენტის ყოფილი რწმუნებული კოდორის ხეობაში); ალასანია ირაკლი (თავდაცვის მინისტრი).
"ბიუჯეტის მიღებით "მოქალაქეთა კავშირის" დადგმული სპეკტაკლი ჩაიშალა" - აცხადებენ თავისუფლების პარტიაში / რუსიკო მუმლაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 1997. - 20 თებერვალი. - N46. - გვ.2[MFN: 167634]
მორჩილაძე, არჩილ (თავისუფლების პარტიის სათათბიროს სპიკერი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ბიუჯეტის მიღების გაჭიანურების შესახებ
ნავთობის მზე ბაქოდან ამოსვლას აპირებს : რუსეთი ამ მზის თავისკენ მობრუნებას ცდილობს / ხათუნა ბიწაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 1998. - 7 მარტი. - N61(1109). - გვ.15[MFN: 167635]
UDC:  552.578.2(479.24)
ანოტაცია:  აზერბაიჯანის ნავთობის ტრანსპორტირების შესახებ
თემატიკა:  ნავთობი.
1. ყანდაშვილი, გია
ბორის ელცინმა საერთაშორისო არენაზე "მოთელვა" დაიწყო / გია ყანდაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 1997. - 20 თებერვალი. - N46. - გვ.1,6[MFN: 167636]
UDC:  328.13 + 32](470)
ანოტაცია:  რუსეთის პრეზიდენტის საერთაშორისო შეხვედრებზე
პერსონალია:  ელცინი ბორის (რუსეთის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  პრეზიდენტები; საგარეო პოლიტიკა.
1. თემურ ქეცბაია: ახალგაზრდებმა უნდა გაამართლონ ; მოამზადა ა. კაკაურიძემ // ლელო. - თბილისი, 2014. - 7 ოქტომბერი. - N195. - გვ.2[MFN: 167637]
ქეცბაია, თემურ (საქართველოს ფეხბურთის ეროვნული ნაკრების მთავარი მწვრთნელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  შოტლანდიის heraldscotland.com-ზე საქართველოს ფეხბურთის ეროვნული ნაკრების შესახებ გამოქვეყნებული სტატიის მიმოხილვა
1. პეტრიაშვილი, გურამ (მწერალი)