• ხმალაძე, ვახტანგ (პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი); გოგუაძე, ნინო (საპარლამენტო ფრაქცია "თავისუფლები დემოკრატების" წარმომადგენელი, კომენტარის ავტორი); სანიკიძე, თამარ (საქართველოს განათლების მინისტრი, კომენტარის ავტორი); კიღურაძე, ივანე (განათლებისა და მეცნიერების საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი); ვახანია, ზურაბ (განათლების მეცნიერებათა აკადემიკოსი); ნიკოლეიშვილი, მანანა (საქართველოს განათლების ლიგის თავმჯდომარე, კომენატრის ავტორი); რატიანი, მანანა (მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის ექსპერტ-კონსულტანტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: პარლამენტის მიერ "ზოგადი განათლების შესახებ" კანონში შესატანი ცვლილებების კანონპროექტის პირველი მოსმენის გადადებისა და კორექტირების მოთხოვნით განათლების სამინისტროსთვის დაბრუნების შესახებ
კასპიის დიდი ნავთობის ბაქო ჯეიჰანის მიმართულებას საბოლოო ბეჭედი დაესვა / ხათუნა ბიწაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 1998. - 7 მარტი. - N61(1109). - გვ.13[MFN: 167632]
ბათიაშვილი, ირაკლი ("დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველოს" წარმომადგენელი)
როდის გამოიძიებს საქართველოს პროკურატურა იმ უმძიმეს დანაშაულს, რაც მიხეილ სააკაშვილმა 2008 წლის აგვისტოში ჩაიდინა? : ინტერვიუ / ი. ბათიაშვილი ; ესაუბრა ქეთი ხომერიკი // საერთო გაზეთი. - თბილისი, 2014. - 8 ოქტომბერი. - N34(301). - გვ.18-19[MFN: 167633]
ნავთობის მზე ბაქოდან ამოსვლას აპირებს : რუსეთი ამ მზის თავისკენ მობრუნებას ცდილობს / ხათუნა ბიწაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 1998. - 7 მარტი. - N61(1109). - გვ.15[MFN: 167635]