საგამოფენო დარბაზები / თ. როსტიაშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 1995. - 9-10 ნოემბერი. - N120. - გვ.8[MFN: 169468 ]
UDC: 394.2 + 069](479.22)
ანოტაცია: თბილისის საგამოფენო დარბაზებში თბილისობის დღისადმი მიძღვნილი კულტურული გამოფენების შესახებ
პერსონალია: ხეთაგური გუჯა (მხატვარი).
ორგანიზაცია: მინი ორიენტირი , სამხატვრო სალონი; ქარვასლა , საგამოფენო დარბაზი.
თემატიკა: თბილისობა ; გამოფენები .
ხაინდრავა, გოგა (ეროვნული საბჭოს წევრი)
რისთვის მოუხადა ხაინდრავამ ბორის ბერეზოვსკის ბოდიში? : ინტერვიუ / გოგა ხაინდრავა ; ესაუბრა მაია მარგველანი // ყველა სიახლე . - თბილისი, 2008. - 20-26 მარტი. - N12. - გვ.3[MFN: 169469 ]
UDC: 323 + 654.197 + ](479.22) + 338.242(470)
ანოტაცია: გოგა ხაინდრავას ლონდონში ვიზიტისა და ბორის ბერეზოვსკისთან შეხვედრის შესახებ
პერსონალია: ბერეზოვსკი ბორის (რუსი ოლიგარქი); პატარკაციშვილი ბადრი (ბიზნესმენი); გუდავაძე ინა (ბადრი პატარკაციშვილის მეუღლე).
თემატიკა: საშინაო პოლიტიკა ; ტელეკომპანიები ; ბიზნესმენები .
ბეროშვილი, ქეთი
არჩევნებში ფსიქიურად დაავადებულებიც მონაწილეობდნენ / ქ. ბეროშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 1995. - 9-10 ნოემბერი. - N120. - გვ.12[MFN: 169470 ]
პერსონალია: მამარდაშვილი აბელ (ფსიქიატრიული საავადმყოფოს მთავარი ექიმი).
გუგუშვილი, ბესარიონ (ყოფილი პრემიერ-მინისტრი)
"ნაცმოძრაობას" საქართველო ბარაბას გზით მიჰყავს!" : ინტერვიუ / ბესარიონ გუგუშვილი ; ესაუბრა მაია მარგველანი // ყველა სიახლე . - თბილისი, 2008. - 20-26 მარტი. - N12. - გვ.4[MFN: 169471 ]
ანოტაცია: მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების შესახებ
პერსონალია: გამსახურდია ზვიად (საქართველოს პირველი პრეზიდენტი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
კოპლატაძე, ბადრი
ედუარდ შევარდნაძე რუსეთის მისიისა და საქართველოში მორიგი ექსპერიმენტის შესახებ / ბ. კოპლატაძე // რეზონანსი . - თბილისი, 1994. - 25-26 ივნისი. - N56. - გვ.3[MFN: 169472 ]
ანოტაცია: შევარდნაძის პრესკონფერენცია აფხაზეთის დაბრუნების საკითხთან დაკავშირებით
პერსონალია: შევარდნაძე ედუარდ (პარლამენტის თავმჯდომარე).
Эбола - боевая готовность // Тбилисская неделя . - Тбилиси, 2014. - 22-28 октября. - N42. - С.2[MFN: 169473 ]
UDC: 616-022.6(479.22)
• Имнадзе, Паата (замглава национального центра контроля заболеваний и общественного здоровья, автор комментария);
ანოტაცია: О готовности Грузии к борьбе со смертельной лихорадкой Эбола
თემატიკა: ვირუსული დაავადებები .
შავი ზღვის ბანკი ფუნქციონირებას იწყებს / ა. გოგიჩაიშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 1995. - 9-10 ნოემბერი. - N120. - გვ.12[MFN: 169474 ]
პერსონალია: კერესელიძე დავით (საგარეო საქმეთა სამინისტროს საგარეო ეკონომიკური ურთიერთობების სამმართველოს უფროსის მოადგილე).
ორგანიზაცია: შავი ზღვის ბანკი .
მოსკოვის სამიტზე გასაყიდად აფხაზეთის მშვიდობის საკითხს გაიტანენ / გიორგი კალანდაძე // რეზონანსი . - თბილისი, 1998. - 13 მარტი. - N67(1115). - გვ.1-2[MFN: 169475 ]