მოუდრეკელი / ე. ნაბახტეველი // საერთო გაზეთი . - თბილისი, 2014. - 22 ოქტომბერი. - N36(303). - ჩანართი პატრიოტი. - N36. - გვ.14-15[MFN: 169725 ]
ანოტაცია: მწერლისა და მთარგმნელის, ეთნოგრაფისა და ლექსიკოლოგის - თედო სახოკიას ცხოვრებასა და შემოქმედებაზე
პერსონალია: სახოკია თედო (მწერალი, მთარგმნელი, ეთნოგრაფი, ლექსიკოლოგი).
კაკიაშვილი, სოსო (ტელეკომპანია "იმედის" მფლობელი)
"მოვაწყობ ერთ სამაგალითო მკვლელობას, დანარჩენები სწრაფად მოცუნცულდებიან და ჩემს წილს ჩამაბარებენო" : ინტერვიუ / სოსო კაკიაშვილი ; ესაუბრა მაია მარგველანი // ყველა სიახლე . - თბილისი, 2008. - 27 მარტი - 2 აპრილი. - N13. - გვ.10.11[MFN: 169726 ]
UDC: 338.242 + 332.012.32 + 343](479.22)
ანოტაცია: ჯოზეფ ქეის პასუხი მის მიმართ დასმულ კითხვებზე და ბადრი პატარკაციშვილის ქონების განკარგვის შესახებ
თემატიკა: ბიზნესმენები ; კერძო ქონება ; სამართალი .
გოგიჩაიშვილი, აკაკი
ნატო საქართველოს გადაბირებას ცდილობს / ა. გოგიჩაიშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 1995. - 18 ნოემბერი. - N124. - გვ.1,16[MFN: 169727 ]
UDC: 327(479.22) + 327.51
თემატიკა: ნატო-საქართველოს ურთიერთობებზე .
კოხრეიძე, დავით
ნაცნობი სცენარი, ნაცნობი ანგარიში... / დ. კოხრეიძე // ლელო . - თბილისი, 2014. - 20 ოქტომბერი. - N204. - გვ.3[MFN: 169728 ]
ანოტაცია: საქართველოს ფეხბურთის ჩემპიონატის უმაღლესი ლიგის IX ტურში ქუთაისის "ტორპედოსა" და ლანჩხუთის "გურიას" შორის გამართული მატჩის შესახებ
Вернисаж под открытым небом / Диана Шерешашвили // Свободная Грузия . - Тбилиси, 2013. - 24 мая. - N1. - С.16[MFN: 169729 ]
UDC: 339.175.2(479.22)
ანოტაცია: О торговле старинными вещами на Сухом мосту
საკვანძო სიტყვები: барахолка .
მარგველანი, მაია
ბადრი პატარკაციშვილის მეგობარი გოგი ჯაოშვილი "ყველა სიახლეს" სასამართლოში უჩივლებს?! // ყველა სიახლე . - თბილისი, 2008. - 27 მარტი - 2 აპრილი. - N13. - გვ.11[MFN: 169730 ]
UDC: 070 + 343](479.22)
ანოტაცია: "ყველა სიახლის" წინააღმდეგ გოგი ჯაოშვილის მეუღლის მუქარის შესახებ
პერსონალია: ჯაოშვილი გოგი (ბადრი პატარკაციშვილის მეგობარი); პატარკაციშვილი ბადრი (ბიზნესმენი).
თემატიკა: მედია ; სამართალი .
მოვიაროთ საქართველო! // საერთო გაზეთი . - თბილისი, 2014. - 22 ოქტომბერი. - N36(303)16. - ჩანართი პატრიოტი. - N36. - გვ.16[MFN: 169731 ]
UDC: 338.48 + 902/904](479.22)
ანოტაცია: რეპორტაჟი ტურისტული მარშრუტიდან
თემატიკა: ტურიზმი ; ისტორიული ძეგლები .
საკვანძო სიტყვები: ბებრის ციხე ; მანგლისის ღვთისმშობლის სახელობის ტაძარი (მანგლისის სიონი) .