განათლების სამინისტრო: უფულობის გამო მხოლოდ 5 ათასი სტატუსშეჩერებული სტუდენტია / თაკო მათეშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 17 ოქტომბერი. - N278. - გვ.5[MFN: 169894]
• სანიკიძე, თამარ (საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი, კომენტარის ავტორი); ლორთქიფანიძე, ლევან (თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: სტუდენტთა საორგანიზაციო ჯგუფის წევრების, სტუდენტური არასამთავრობო ორგაიზაციებისა და თვითმმართველობის წარმომადგენელთა შეხვედრა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრთან სტატუსშეჩერებულ სტუდენტთა პრობლემებთან დაკავშირებით
ანოტაცია: თსუ-ის სოციალურ და პოლიტიკურ მეცნიერებათა ფაკულტეტზე გამართული II საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენციის - "ზღვა ინტერდისციპლინურ კონტექსტში" - ("სივრცე, საზოგადოება, პოლიტიკა") - შესახებ
ანოტაცია: საქართველოში ისრაელის ელჩი საუბრობს ქართულ-ებრაული ურთიერთობის 26-საუკუნოვანი ისტორიისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაზე, საქართველო-ისრაელის ეკონომიკურ თანამშრომლობასა და ახლო აღმოსავლეთში არსებულ ვითარებაზე
დავით გაგნიძე: ამოიღონ ყველა "კანონიერი ქურდის" საქმე, რამხელა თანხები აქვთ გაწერილი, თითქოსდა აგენტებს რომ გადაუხადეს, რაც სინამდვილეში ერთი თეთრი არ დასჯდომიათ : ინტერვიუ / დ. გაგნიძე ; ესაუბრა მანანა სუხიშვილი // საერთო გაზეთი. - თბილისი, 2014. - 3 სექტემბერი. - N29(296). - გვ.16-17[MFN: 169902]
ანოტაცია: პოლიციის ვიცე-პოლკოვნიკის სამსახურიდან გათავისუფლების მიზეზებზე, ენერგეტიკის მინისტრ კახა კალაძის ძმის - ლევან კალაძის საქმის გამოძიების დეტალებსა და სამართალდამცავ სტრუქტურებში არსებული ვითარების თაობაზე
გამოცხადდება თუ არა მიხეილ სააკაშვილზე საერთაშორისო ძებნა / შ. მარსაგიშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 24 ოქტომბერი. - N252. - გვ.3[MFN: 169903]