განათლების სამინისტრო: უფულობის გამო მხოლოდ 5 ათასი სტატუსშეჩერებული სტუდენტია / თაკო მათეშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 17 ოქტომბერი. - N278. - გვ.5[MFN: 169894]
UDC:  37.091.212 + 37.014.543.3](479.22)
სანიკიძე, თამარ (საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  ლორთქიფანიძე, ლევან (თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  სტუდენტთა საორგანიზაციო ჯგუფის წევრების, სტუდენტური არასამთავრობო ორგაიზაციებისა და თვითმმართველობის წარმომადგენელთა შეხვედრა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრთან სტატუსშეჩერებულ სტუდენტთა პრობლემებთან დაკავშირებით
ორგანიზაცია:  სტუდენტური ომბუდსმენი, არასამთავრობო ორგანიზაცია; სტუდენტური სამართალი, არასამთავრობო ორგანიზაცია.
თემატიკა:  სტუდენტები; სტუდენტთა დაფინანსება.
1. შვანგირაძე, ზვიად
სტენდები ქართულმა ფირმებმაც შემოსეს / ზვიად შვანგირაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 1997. - 8 აპრილი. - N93. - გვ.5[MFN: 169895]
UDC:  658.62 + 659.152](479.22)
ანოტაცია:  ქართული სამშენებლო პროდუქციისა და ტექნიკის გამოფენაზე "ექსპო ჯორჯიაში"
თემატიკა:  პროდუქცია; გამოფენები.
1. ორჯონიკიძე, ქეთევან
ბათუმი უმუშევართა რაოდენობით ლიდერობს / ქ. ორჯონიკიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 1994. - 28-29 ივლისი. - N70. - გვ.5[MFN: 169896]
UDC:  331.56(479.223)
თემატიკა:  უმუშევრობა.
შუა აზიის ლიდერებმა ვიზიტებს მოუხშირეს / ზურაბ ჭიაბერაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 1997. - 8 აპრილი. - N93. - გვ.6[MFN: 169897]
UDC:  327 + 330 + 341.382(574/575)
ანოტაცია:  ყაზახეთისა და ცენტრალური აზიის ქვეყნების მოლაპარაკებებზე პოლიტიკისა და ეკონომიკის საკითხების თაობაზე
თემატიკა:  საგარეო პოიტიკა; ეკონომიკა; მოლაპარაკებები.
საკვანძო სიტყვები:  ნავთობსადენები; "თალიბანი".
სივრცე, საზოგადოება, პოლიტიკა / მ. ტორაძე // თბილისის უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2014. - 9 ივლისი. - N9. - გვ.6[MFN: 169898]
UDC:  523.4-834.8(063)(479.22)
ანოტაცია:  თსუ-ის სოციალურ და პოლიტიკურ მეცნიერებათა ფაკულტეტზე გამართული II საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენციის - "ზღვა ინტერდისციპლინურ კონტექსტში" - ("სივრცე, საზოგადოება, პოლიტიკა") - შესახებ
მოხსენიებული პირები:  პაპავა ვლადიმერ (თსუ-ის რექტორი, აკადემიკოსი); გაჩეჩილაძე რევაზ (პროფესორი); დოლბაია თამარ (თსუ-ის ასოცირებული პროფესორი); წურწუმია ალექსანდრე (პოლიტიკის დოქტორი, თსუ-ის ასისტენტ-პროფესორი); სალუქვაძე იოსებ (თსუ-ის პროფესორი); მელაძე გიორგი (ეკონომიკის დოქტორი, ასოცირებული პროფესორი); ტუკვაძე ავთანდილ (პოლიტიკის მეცნიერებათა მიმართულების ასისტენტ-პროფესორი); ოსეფაშვილი დალი (პროფესორი).
თემატიკა:  ზღვა; სამეცნიერო კონფერენციები.
გალელ ლტოლვილებს მავთულხლართებით ხვდებიან / გ. კალანდაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 1994. - 2-3 აგვისტო. - N72. - გვ.1[MFN: 169899]
ანოტაცია:  აფხაზეთში არსებულ დაძაბულ სიტუაციასთან დაკავშირებით
ერბაქანის დაშოშმინებას ვერც სამხედროები ახერხებენ / ზურაბ ჭიაბერაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 1997. - 8 აპრილი. - N93. - გვ.6[MFN: 169900]
UDC:  323 + 328.13](560)
ანოტაცია:  თურქი პოლიტიკოსებისა და სამხედროების დაპირისპირებაზე თურქეთის პრემიერ-მინისტრ ნაჯმეთინ ერბაქანთან მისი ისლამისტური პოზიციის გამო
პერსონალია:  ერბაქანი ნაჯმეთინ (თურქეთის პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა:  საშინაო პოლიტიკა; პრემიერ-მინისტრები.
1. ფუქსი, იუვალ
ისრაელის ელჩი: მხოლოდ "ისლამური სახელმწიფოს" დამარცხებით მშვიდობა ვერ დამყარდება : ინტერვიუ / იუვალ ფუქსი ; ესუბრა კობა ბენდელიანი // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 17 ოქტომბერი. - N278. - გვ.6[MFN: 169901]
UDC:  94(=411.16)(479.22) + 327(479.22:569.4)
ანოტაცია:  საქართველოში ისრაელის ელჩი საუბრობს ქართულ-ებრაული ურთიერთობის 26-საუკუნოვანი ისტორიისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაზე, საქართველო-ისრაელის ეკონომიკურ თანამშრომლობასა და ახლო აღმოსავლეთში არსებულ ვითარებაზე
თემატიკა:  ებრაელები საქართველოში; საქართველო-ისრაელის ურთიერთობები.
1. გაგნიძე, დავით (პოლიციის ვიცე-პოლკოვნიკი)
დავით გაგნიძე: ამოიღონ ყველა "კანონიერი ქურდის" საქმე, რამხელა თანხები აქვთ გაწერილი, თითქოსდა აგენტებს რომ გადაუხადეს, რაც სინამდვილეში ერთი თეთრი არ დასჯდომიათ : ინტერვიუ / დ. გაგნიძე ; ესაუბრა მანანა სუხიშვილი // საერთო გაზეთი. - თბილისი, 2014. - 3 სექტემბერი. - N29(296). - გვ.16-17[MFN: 169902]
UDC:  351.746.1(479.22)
ანოტაცია:  პოლიციის ვიცე-პოლკოვნიკის სამსახურიდან გათავისუფლების მიზეზებზე, ენერგეტიკის მინისტრ კახა კალაძის ძმის - ლევან კალაძის საქმის გამოძიების დეტალებსა და სამართალდამცავ სტრუქტურებში არსებული ვითარების თაობაზე
პერსონალია:  კალაძე კახა (ენერგეტიკის მინისტრი); კალაძე ლევან (მოკლული); ოქრუაშვილი ირაკლი (შს ყოფილი მინისტრი); მერაბიშვილი ვანო (შს ყოფილი მინისტრი); ქადაგიძე ირაკლი (კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ყოფილი უფროსი); კომახიძე ვახტანგ (ჟურნალისტი).
გამოცხადდება თუ არა მიხეილ სააკაშვილზე საერთაშორისო ძებნა / შ. მარსაგიშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 24 ოქტომბერი. - N252. - გვ.3[MFN: 169903]
UDC:  342.511 + 343.23 + 338.242](479.22)
ანოტაცია:  დეპუტატ ვალერი გელაშვილის ცემის ფაქტზე წარმოებული გამოძიებისა და დამნაშავეებზე ბრალის წარდგინების შესახებ
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი, 2004-2013); კოდუა ერეკლე (სოდის ყოფილი უფროსი); მერაბიშვილი ვანო (ნაციონალური მოძრაობის გენერალური მდივანი, პატიმარი); გელაშვილი ვალერი (პარლამენტარი).
თემატიკა:  პრეზიდენტები; დანაშაული; ბიზნესმენები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 16986 | 16987 | 16988 | 16989 | 16990 | 16991 | 16992 | 16993 | 16994 | 16995 | 16996 |  შემდეგი »  ბოლო »»