ინვესტიციების მოლოდინი არ მართლდება // ბანკები და ფინანსები. - , 2009. - 8-14 ივლ.. - N23. - გვ.14[MFN: 16993]
აი, რა დღეში ჩაგვაგდო ამ ხელისუფლებამ - საკუთარი შვილი ბორკილდადებული დავინახე და სიხარულისგან ცას ვეწიე"... // კვირის ქრონიკა. - , 2009. - 6-12 ივლისი. - N27. - გვ.23[MFN: 16994]
UDC:  343.23 + 323.233(479.22)
ანოტაცია:  საპროტესტო აქციების მონაწილეთა დაპატიმრების შესახებ
პერსონალია:  ტლაშაძე თამაზ (არქიტექტორი); გუდაძე დავით (რესპუბლიკური პარტიის წევრი).
თემატიკა:  დანაშაული; საპროტესტო აქციები.
ტყეების დიდი ნაწილი გაყიდულია და ეს პროცესი დღესაც გრძელდება. "პოლიტიკა არსებობს მხოლოდ ერთი - რაც შეიძლება სარფიანად გაყიდვა" : ინფორმაცია / გ.გაჩეჩილაძე ; ესაუბრა ნ.მიგრიაული // ბანკები და ფინანსები. - , 2009. - 8-14 ივლ.. - N23. - გვ.14[MFN: 16995]
UDC:  502 + 630](479.22)
ანოტაცია:  ტყეების იჯარით გაცემის სახელმწიფო პოლიტიკის არარსებობის შესახებ
პერსონალია:  გაჩეჩილაძე გია (მწვანეთა პარტიის ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  ბუნების დაცვა; სატყეო საქმე.
საკვანძო სიტყვები:  პრივატიზაცია.
შემოდგომისთვის ველოდები, რომ სააკაშვილს საზღვარგარეთ გაიხმობენ : ინტერვიუ / ელიზბარ ჯაველიძე ; ესაუბრა ჟანა ასანიძე // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2009. - 2-9 ივლისი. - N023(548). - გვ.4[MFN: 16996]
1. შარაძე, რუსუდან
ვფიქრობ, გიორგი ბარათელი მოკლულია : ინტერვიუ / რუსუდან შარაძე ; ესაუბრა ნატო ფხაჭიაშვილი // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2009. - 2-9 ივლისი. - N023(548). - გვ.5[MFN: 16997]
UDC:  343.61 + 001(092)
ანოტაცია:  აკადემიკოს გურამ შარაძის ქალიშვილის საუბარი მამის მკვლელობასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ბარათელი გიორგი (დამნაშავე).
თემატიკა:  დანაშაული; მკვლელობა; მეცნიერები.
ასტანა - სტეპებში აღმოცენებული მეგაპოლისი // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2009. - 2-9 ივლისი. - N023(548). - გვ.5[MFN: 16998]
UDC:  91(574-25)
ანოტაცია:  ყაზახეთის რესპუბლიკის დედაქალაქ ასტანას 11 წლისთავთან დაკავშირებით.
მოხსენიებული პირები:  უჩანეიშვილი ლევან (მსახიობი); ბუტმანი იგორ (ჯაზმენი).
თემატიკა:  ყაზახეთის რესპუბლიკა; დედაქალაქები.
1. საღარაძე, გურამ
ზოგ მოჭიდავეს ნიღაბი ჩამოაცვეს, ფული გადაუხადეს და ზონდერჯგუფების წევრად აქციეს : ინტერვიუ / გურამ საღარაძე ; ესაუბრა რუსუდან შელია // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2009. - 2-9 ივლისი. - N023(548). - გვ.6[MFN: 16999]