1. ზურაბიშვილი, ზურაბ (საქართველოს გენერალური პროკურატურის განყოფილების უფროსი)
ქართველი პროკურორი ყველაზე "ძველი ბიჭი" პროკურორია მსოფლიოში / ზ. ზურაბიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2000. - 18 ივლისი. - N192. - გვ.6[MFN: 170045]
ანოტაცია:  გამოხმაურება გაზეთ "რეზონანში" დაბეჭდილ, პროკურორების კრიტიკის შინაარსის სტატიაზე
პაატა გუგუშვილის სახელობის ეკონომიკის ინსტიტუტს 70 წელი შეუსრულდა / თ. დადიანი // თბილისის უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2014. - 9 ივლისი. - N9. - გვ.11[MFN: 170046]
UDC:  330(063)(479.22)
ანოტაცია:  ეკონომიკის ინსტიტუტში გამართული საერთაშორისო სამეცნიერო-პრაქტიკული კონფერენციის - "ეკონომიკისა და ეკონომიკური მეცნიერების განვითარების აქტუალური პრობლემები" - შესახებ
მოხსენიებული პირები:  აბესაძე რამაზ (ეკონომიკის ინსტიტუტის დირექტორი, ეკონომიკურ მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი); ღვედაშვილი გიორგი (თსუ-ის სამეცნიერო კვლევებისა და განვითარების დეპარტამენტის უფროსი); არაბული ავთანდილ (საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის აკადემიკოს-მდივანი); ასათიანი როზეტა (მეცნიერი); მეტრეველი როინ (საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის ვიცე-პრეზიდენტი, აკადემიკოსი); პაპავა ვლადიმერ (თსუ-ის რექტორი, აკადემიკოსი).
თემატიკა:  ეკონომიკა; საერთაშორისო კონფერენციები.
1. არჩემაშვილი, გიორგი
რატომ "შეუკერეს" უმძიმესი ბრალდების საქმე 17 წლის ხაჩიროვს / გ. არჩემაშვილი // ჯორჯიან თაიმსი. - თბილისი, 2004. - 6-13 მაისი. - N18. - გვ.6[MFN: 170047]
სოხაძე, სოფო (ადვოკატი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ყაჩაღობის მუხლით დაკავებულ ალექსანდრე ხაჩიროვის სასამართლო პროცესის შესახებ
პერსონალია:  ხაჩიროვი ალექსანდრე (პატიმარი); ჯლანტიაშვილი იური (დაზარალებული).
1. ბიძინაშვილი, მამუკა
"იბერიას" უამრავი თაყვანისმცემელი ჰყავს : ინტერვიუ / მ. ბიძინაშვილი ; ესაუბრა დ. ხავთასი // რეზონანსი. - თბილისი, 1994. - 6-7 აგვისტო. - N74. - გვ.8[MFN: 170048]
ანოტაცია:  ინტერვიუ საფეხბურთო კლუბ "იბერიას" პრეზიდენტთან
ორგანიზაცია:  იბერია, საფეხბურთო კლუბი.
1. მოსიაშვილი, თინათინ
სიღარიბის დაძლევის პროგრამა - ვის სჯერა ამ ზღაპრების? / თ. მოსიაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2000. - 18 ივლისი. - N192. - გვ.7[MFN: 170049]
ანოტაცია:  საქართველოში არსებულ სოციალურ პრობლემებსა და ხელისუფლების მირ შემუშავებულ "სიღატაკის დაძლევის პროგრამაზე"
1. ძიძიგური, ზვიად (სამტრედიის მაჟორიტარი დეპუტატი)
"გოგორიშვილის კომიტეტის თავმჯდომარედ დანიშვნა დიდი პოლიტიკური შეცდომაა" : ინტერვიუ / ზ. ძიძიგური ; ესაუბრა ნინო ყიფშიძე // ჯორჯიან თაიმსი. - თბილისი, 2004. - 6-13 მაისი. - N18. - გვ.8[MFN: 170050]
ანოტაცია:  ახლად არჩეული პარლამენტის შესახებ
პერსონალია:  გოგორიშვილი ხათუნა (პარლამენტარი).
1. კობიაშვილი, კახა
სანდრა რულოვსმა ძალა ფრენბურთშიც მოსინჯა / კ. კობიაშვილი // ჯორჯიან თაიმსი. - თბილისი, 2004. - 6-13 მაისი. - N18. - გვ.10[MFN: 170051]
UDC:  342.511.8(479.22)
პერსონალია:  რულოვსი სანდრა (პირველი ლედი).
თემატიკა:  პირველი ლედი.
1. გურული, ვახტანგ (ისტორიკოსი)
ერი, სახელმწიფო, მართლმადიდებლობა : ინტერვიუ / ვ. გურული ; ესაუბრა ნუგზარ სამხარაძე // ჯორჯიან თაიმსი. - თბილისი, 2004. - 6-13 მაისი. - N18. - გვ.11[MFN: 170052]
UDC:  321.013(479.22)
ანოტაცია:  ქართული სახელმწიფოებრიობის შესახებ
თემატიკა:  სახელმწიფოებრიობა.