ანოტაცია: О политических процессах в Грузии
კოლხური ფსალმუნები : [ლექსები] / ვ. ეგრისელი // მწერლის გაზეთი . - თბილისი, 2004. - 2-15 მარტი. - N3. - გვ.6-7[MFN: 170857 ]
შინაარსი: ...ქვეყანა კოლხ-იბერტა...; ია ნანინა; კოლხეთის ძველ კარიბჭეს; ვაჟა მთებს დასტრიალებდა; სიენი; ზღვები თუ დამიტირებენ; ქორონიკონი; გლეხკაცის სიკვდილი; ხობოსი; სამშობლოვ ჩემო!; ფოთი; დაჩი ეგრისელს; კაცობრიობავ; ვედრება; ვუხმობ ყამარს და ხვარამზეს; კოლხეთის დილა; პარნასისკენ მიმავალს; თვალებს კოლხეთში ახელდა; საქართველოში; ჩემი ძველი კოლხეთის; ოქროს საწმისის გახსენება; შავ ზღვას ფერი აქვს შავი; აპრილი; შენ ცა გელის მალულად; ...ვარსკვლავები იცინიან...; წარსულში უცებ წინაპარმა ხმალი იშიშვლა...; ცას მიკარგული ვარსკვლავები ქალაქებია; კოხტასთავთან; კავკასიონი; ბეთანია; ...ზღაპრიდან თუ ლეგენდიდან...; არმაზის სამარხები; ...ელვის ხმლით გულგანგმირული ცა...; წამოწოლილ ბუმბერაზ მთებს; ...საუკუნეთა ჯბირები...; სატანას და ბარაბას; მთვარის სატევარი; მზე იხრჩობა, როგორც ჰელე; კავკასიონი ნოეს კიდობანია; ნათელმსმენს და ნათელმხილველს
დელონი, პატრიცია (რესტორან "26 საუკუნის" მფლობელი)
რესტორანი "26 საუკუნე" : ინტერვიუ / პ. დელონი ; მოამზადა ნ.ლომიამ // მენორა . - თბილისი, 2007. - 15-30 სექტემბერი. - N18. - გვ.8[MFN: 170858 ]
UDC: 640.432(479.22)
ანოტაცია: თბილისში გახსნილი ქართულ-ებრაული რესტორნის შესახებ
თემატიკა: რესტორნები .
ქიმერიძე, ნინო
შემტვრეულ ოთახებში გამაგრებულ ლტოლვილებს ახალმოსახლეობა არ ეზეიმებათ / ნინო ქიმერიძე // რეზონანსი . - თბილისი, 1997. - 14 აპრილი. - N99. - გვ.1-2[MFN: 170859 ]
UDC: 364-054.73(479.22)
ანოტაცია: შპს "ფონის" კუთვნილი შენობის დაკავებაზე დევნილების მიერ
თემატიკა: სოციალური პრობლემები ; დევნილები .
Важное послание // Тбилисская неделя . - Тбилиси, 2014. - 29 октября-4 ноября. - N43. - С.4[MFN: 170860 ]
• Маргвелашвили, Георгий (президент Грузии, автор комменатрия);
ანოტაცია: Об ошибках Михаила Саакашвили в августовской войне 2008 года
პერსონალია: Саакашвили Михаил (президент Грузии, 2004-2013).
ორგანიზაცია: Фонд мира Сасакава .
გარდაიცვალა მიხეილ ქუთათელაძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2014. - 21 ოქტომბერი. - N282. - გვ.13[MFN: 170861 ]
პერსონალია: ქუთათელაძე მიხეილ (სამეურნეო მოღვაწე, კინოსტუდია "ქართული ფილმის" სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე).
თემატიკა: ნეკროლოგები .
დიმიტრი ხუნდაძე აფხაზ ხალხს ქართულ-აფხაზური გენოფონდის ერთობლივად გადარჩენას სთავაზობს ; ინფორმაცია "მედიანიუსი" // ახალი თაობა . - თბილისი, 2014. - 30 ოქტომბერი. - N257. - გვ.5[MFN: 170862 ]
• ხუნდაძე, დიმიტრი (პარლამენტის ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე აფხაზებისადმი მიმართვის შესახებ
თემატიკა: ქართულ-აფხაზური ურთიერთობები .
ესართია, მიხეილ
საერთაშორისო ორგანიზაციები ცხინვალიდან გარბიან / მიხეილ ესართია // რეზონანსი . - თბილისი, 1997. - 14 აპრილი. - N99. - გვ.2[MFN: 170863 ]