რატომ არ მიკვირს?.. / ლ. კესოშვილი // მენორა. - თბილისი, 2008. - 1-15 თებერვალი. - N3. - გვ.3[MFN: 171719]
ანოტაცია:  მწერლისა და საზოგადო მოღვაწის, თამარ მამისთვალოვის შესახებ
პერსონალია:  მამისთვალოვი თამარ (მწერალი, საზოგადო მოღვაწე).
1. ლელუში, კლოდ (კინორეჟისორი)
ლელუში დაბრუნდა : ინტერვიუ / კ. ლელუში ; ესაუბრა ა. ნაიმარი // მენორა. - თბილისი, 2008. - 1-15 თებერვალი. - N3. - გვ.4[MFN: 171720]
UDC:  791.44.071.1(44)
ანოტაცია:  ინტერვიუ ფრანგ კინორეჟისორ კლოდ ლელუშთან ისრაელში ვიზიტის შესახებ
ირაკლი ღარიბაშვილი: "ალასანიამ ჩვენი ქვეყნისთვის შეურაცხმყოფელი განცხადებები გააკეთა" : თავდაცვის მინისტრად მინდია ჯანელიძე დაინიშნა / ნ. ხურცილავა // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 6 ნოემბერი. - N263. - გვ.2[MFN: 171721]
UDC:  35.001 + 328.13 + 328.1](479.22)
ღარიბაშვილი, ირაკლი (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  ჯანელიძე, მინდია (თავდაცვის მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  პრემიერ-მინისტრის მიერ ირაკლი ალასანიას გუნდის საბოტაჟში დადანაშაულების შესახებ
პერსონალია:  ივანიშვილი ბიძინა (ბიზნესმენი, არასამთავრობო ორგანიზაცია "მოქალაქის" დამფუძნებელი); ფანჯიკიძე მაია (ყოფილი საგარეო საქმეთა მინისტრი); ალასანია ირაკლი (თავდაცვის ყოფილი მინისტრი); პეტრიაშვილი ალექსი (ყოფილი სახელმწიფო მინისტრი).
თემატიკა:  თანამდებობაზე დანიშვნა; მინისტრები; ხელისუფლება.
1. ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკი ესენგეს რთულ რეგიონად მიიჩნევს // რეზონანსი. - თბილისი, 1997. - 21 აპრილი. - N106. - გვ.4[MFN: 171722]
ანოტაცია:  ბანკის საქმიანობაზე აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნების სახელმწიფოთა დახმარებისათვის
ორგანიზაცია:  ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკი.
მაია ფანჯიკიძე და მისი გუნდი გადადგა / ნ. ხურცილავა // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 6 ნოემბერი. - N263. - გვ.2[MFN: 171723]
ფანჯიკიძე, მაია (საგარეო საქმეთა მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  ზალკანიანი, დავით (საგარეო საქმეთა მინისტრის ყოფილი მოადგილე, კომენტარის ავტორი);
პერსონალია:  ბერუჩაშვილი თამარ (საგარეო საქმეთა მინისტრის ყოფილი მოადგილე); ჯალაღანია დავით (საგარეო საქმეთა მინისტრის ყოფილი მოადგილე); გურგენიძე ლევან (საგარეო საქმეთა მინისტრის ყოფილი მოადგილე).
თემატიკა:  მინისტრები; საგარეო საქმეთა სამინისტრო.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 17168 | 17169 | 17170 | 17171 | 17172 | 17173 | 17174 | 17175 | 17176 | 17177 | 17178 |  შემდეგი »  ბოლო »»