რა საქმეები გააცნო მთავარმა პროკურორმა პრემიერს / ი. ღარიბაშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 8-9 ნოემბერი. - N265. - გვ.3[MFN: 172247]
UDC:  347.963 + 343.102](479.22)
ღარიბაშვილი, ირაკლი (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  კვირიკაშვილი, გიორგი (ეკონომიკის მინისტრი);  სანიკიძე, თამარ (განათლების მინისტრი);
ანოტაცია:  თავდაცვის სამინისტროს მაღალჩინოსნების მიმართ აღძრული ე.წ. კაბელების საქმის გამოძიების მიმდინარეობის შესახებ
პერსონალია:  ბადაშვილი გიორგი (მთავარი პროკურორი); შოთაძე ირაკლი (მთავარი პროკურორის მოადგილე).
თემატიკა:  პროკურორები; გამოძიება.
1. 2 ნოემბერს, მამა გაბრიელის ხსენების დღეს, წმინდანის სახელობის ქუჩა გაიხსნა ; კვირის ქრონიკა // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2014. - 3-9 ნოემბერი. - N42. - გვ.2[MFN: 172248]
UDC:  27-36 + 625.712.28](479.22)
ანოტაცია:  5 დეკემბრის პროსპექტისთვის წმინდა მამა გაბრიელის სახელის მინიჭებასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  წმინდანები; თბილისის ქუჩები.
1. ღარიბაშვილი, ირაკლი (პრემიერ-მინისტრი)
"ჩვენ გვსურს, საქართველო ნამდვილ ევროპულ სახელმწიფოდ ვაქციოთ" : ინტერვიუ / ირაკლი ღარიბაშვილი // ვერსია. - თბილისი, 2014. - 7-9 ნოემბერი. - N108(1003). - გვ.2[MFN: 172249]
UDC:  32 + 328.131](479.22)
ანოტაცია:  ირაკლი ღარიბაშვილის CNN-თვის მიცემული ინტერვიუ საქართველოში მიმდინარე მოვლენებთან დაკავშირებით
თემატიკა:  პოლიტიკა; პრემიერ-მინისტრები.
პაატა ზაქარეიშვილი: "აფხაზეთის რკინიგზის გახსნაზე მოლაპარაკებები არ მიმდინარეობს" / ნ. ხურცილავა // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 8-9 ნოემბერი. - N265. - გვ.3[MFN: 172250]
UDC:  656.2 + 327](479.22:470)
ზაქარეიშვილი, პაატა (შერიგებისა და სამოქალაქო საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  კვირიკაშვილი, გიორგი (ეკონომიკის მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა:  აფხაზეთის რკინიგზა; საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები.
1. По показателям рабства Грузия занимает 50-е место в мире // Свободная Грузия. - Тбилиси, 2013. - 18 октября. - N17. - С.2[MFN: 172251]
UDC:  364(479.22) + 303.4
ანოტაცია:  Согласно исследованиям австралийской правозащитной организации Walk Free Foundation Грузия в статусе рабства занимает 50-е место
თემატიკა:  სოციალური მდგომარეობა; სოციოლოგიური კვლევები.
1. ბუზიაშვილი, ჩიტო (კარდიოლოგი)
მე ვერ გავექეცი იმ დიდ სიყვარულს, რომელიც ქუთათურებმა მაგრძნობინეს / ჩ. ბუზიაშვილი ; მოამზადა ვ. იოსებიძემ // მენორა. - თბილისი, 2008. - 16-31 მაისი. - N10. - გვ.6[MFN: 172252]
UDC:  614.253.1 + 323.15(=411.16)(479.22)
მიქაძე, მანანა ("ბაღის კიდეს"პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);  ჩოგოვაძე, მედეა (ჟურნალისტი, კომენტარის ავტორი);  ბუზიაშვილი, ვიოლეტა (ჟურნალისტი, კომენტარის ავტორი);  ნიკოლეიშვილი, ავთანდილ (გელათის მეცნიერებათა აკადემიის აკადემიკოსი, კომენტარის ავტორი);  ბიძგარაძე, ალეკო (საზოგადოება "ბაღის კიდეს" გამგეობის წევრი, კომენტარის ავტორი);  ბუზიაშვილი, ლამარა (ექიმი, კომენტარის ავტორი);  გაბრიაძე, ზურაბ ("ბაღის კიდეს" გენერალური დირექტორი, კომენტარის ავტორი);  ღვინიანიძე, თამარ (ტელეკომპანია "რიონის" პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);  ბუზიაშვილი, შალვა (ექიმი, კომენტარის ავტორი);  ფიჩხაძე, იუზა (ჟურნალისტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  შეხვედრა ექიმ-კარდიოლოგთან ქუთაისის საპატიო მოქალაქე ჩიტო ბუზიაშვილთან
თემატიკა:  ექიმები; ებრაელები საქართველოში.
1. ქართლოს ღარიბაშვილი გარდაიცვალა : ინფორმაცია ; კვირის ქრონიკა // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2014. - 3-9 ნოემბერი. - N42. - გვ.2[MFN: 172253]
UDC:  347.65(479.22)(092)
პერსონალია:  ღარიბაშვილი ქართლოს (ადვოკატი).
1. მარსაგიშვილი, შორენა
რაზე მოითათბირეს ბიძინა ივანიშვილმა და ირაკლი ალასანიამ : დაიჭერენ თუ არა თავდაცვის ყოფილი მინისტრს / შ. მარსაგიშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 8-9 ნოემბერი. - N265. - გვ.4[MFN: 172254]
UDC:  328.13 + 329](479.22)
ალასანია, ირაკლი (თავდაცვის ყოფილი მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  რუხაძე, გიორგი (ექსპერტი საერთაშორისო საკითხებში, კომენტარის ავტორი);  ებრალიძე, დაჩი ("თავისუფალი დემოკრატების" ახალგაზრდული ორგანიზაციის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ირაკლი ალასანიას ირგვლივ განვითარებული მოვლენების შესახებ
პერსონალია:  ალასანია ირაკლი (თავდაცვის ყოფილი მინისტრი); ივანიშვილი ბიძინა (ბიზსნემენი, არასამთავრობო ორგნაიზაცია "მოქალაქის" დამფუძნებელი); ბადაშვილი გიორგი (მთავარი პროკურორი); ღარიბაშვილი ირაკლი (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი).
ორგანიზაცია:  თავისუფალი დემოკრატები, პოლიტიკური პარტია.
თემატიკა:  ყოფილი მინისტრები; პოლიტიკური პარტიები.
1. ხოფერია, ხათუნა (ყოფილი პარლამენტარი)
კვესიტაძე, ვინ მოგცა უფლება ეთერში ტყუილების გასაჟღერებლად?! : მიმართვა / ხ.ხოფერია ; კვირის ქრონიკა // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2014. - 3-9 ნოემბერი. - N42. - გვ.3[MFN: 172255]
UDC:  654.197 + 070.422](479.22)
ანოტაცია:  გამოხმაურება ტელეკომპანია "რუსთავი 2"-ის ეთერით გასულ გადაცემაზე "განსხვავებული აქცენტები", ზურაბ ჟვანიას გარდაცვალებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  კვესიტაძე ეკა (ჟურნალისტი); ჟვანია ზურაბ (საქართველოს ყოფილი პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა:  ტელეგადაცემები; ჟურნალისტები.
1. Фукс, Юваль (посол Израиля в Грузии)
Посол Израиля в Грузии Юваль Фукс: Кавказ - связующая точка Европы и Азии : Интервью / Юваль Фукс ; Записала Диана Шерешашвили // Свободная Грузия. - Тбилиси, 2013. - 18 октября. - N17. - С.3[MFN: 172256]
UDC:  327(479.22:569.4)
ანოტაცია:  О грузино-израильских отношениях
თემატიკა:  საქართველო-ისრაელის ურთიერობები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 17221 | 17222 | 17223 | 17224 | 17225 | 17226 | 17227 | 17228 | 17229 | 17230 | 17231 |  შემდეგი »  ბოლო »»