2 ნოემბერს, მამა გაბრიელის ხსენების დღეს, წმინდანის სახელობის ქუჩა გაიხსნა ; კვირის ქრონიკა // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2014. - 3-9 ნოემბერი. - N42. - გვ.2[MFN: 172248]
"ჩვენ გვსურს, საქართველო ნამდვილ ევროპულ სახელმწიფოდ ვაქციოთ" : ინტერვიუ / ირაკლი ღარიბაშვილი // ვერსია. - თბილისი, 2014. - 7-9 ნოემბერი. - N108(1003). - გვ.2[MFN: 172249]
პაატა ზაქარეიშვილი: "აფხაზეთის რკინიგზის გახსნაზე მოლაპარაკებები არ მიმდინარეობს" / ნ. ხურცილავა // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 8-9 ნოემბერი. - N265. - გვ.3[MFN: 172250]
• ზაქარეიშვილი, პაატა (შერიგებისა და სამოქალაქო საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი, კომენტარის ავტორი); კვირიკაშვილი, გიორგი (ეკონომიკის მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
მე ვერ გავექეცი იმ დიდ სიყვარულს, რომელიც ქუთათურებმა მაგრძნობინეს / ჩ. ბუზიაშვილი ; მოამზადა ვ. იოსებიძემ // მენორა. - თბილისი, 2008. - 16-31 მაისი. - N10. - გვ.6[MFN: 172252]
რაზე მოითათბირეს ბიძინა ივანიშვილმა და ირაკლი ალასანიამ : დაიჭერენ თუ არა თავდაცვის ყოფილი მინისტრს / შ. მარსაგიშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 8-9 ნოემბერი. - N265. - გვ.4[MFN: 172254]
• ალასანია, ირაკლი (თავდაცვის ყოფილი მინისტრი, კომენტარის ავტორი); რუხაძე, გიორგი (ექსპერტი საერთაშორისო საკითხებში, კომენტარის ავტორი); ებრალიძე, დაჩი ("თავისუფალი დემოკრატების" ახალგაზრდული ორგანიზაციის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ირაკლი ალასანიას ირგვლივ განვითარებული მოვლენების შესახებ
კვესიტაძე, ვინ მოგცა უფლება ეთერში ტყუილების გასაჟღერებლად?! : მიმართვა / ხ.ხოფერია ; კვირის ქრონიკა // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2014. - 3-9 ნოემბერი. - N42. - გვ.3[MFN: 172255]
Посол Израиля в Грузии Юваль Фукс: Кавказ - связующая точка Европы и Азии : Интервью / Юваль Фукс ; Записала Диана Шерешашвили // Свободная Грузия. - Тбилиси, 2013. - 18 октября. - N17. - С.3[MFN: 172256]