რა განიხილება სააკაშვილის ეროვნული ვიზიტისას // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 24 ივნისი. - N165. - გვ.3[MFN: 17351]
ანოტაცია:  საქართველოს პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის ორდღიანი ოფიციალურო ვიზიტი სომხეთში
პერსონალია:  სარქისიანი სერჟ (სომხეთის პრეზიდენტი).
მოხსენიებული პირები:  კლიმიაშვილი რამაზ (პოლიტოლოგი); ბაიბურთი ვან (საქართველოს პრეზიდენტის მრჩეველი).
გეოგ.დასახელება:  ლარსი.
თემატიკა:  საქართველოს პრეზიდენტი; ვიზიტები.
საკვანძო სიტყვები:  სატრანსპორტო საკითხები; საკონტროლო-გამშვები პუნქტი; რკინიგზის მშენებლობა.
ვანო მერაბიშვილის პარალელურ კლასელს მასზე ტერაქტს აბრალებდნენ, აცხადებს ადვოკატი : ინტერვიუ / ქეთი ბექაური ; ესაუბრა თამთა ქარჩავა // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 24 ივნისი. - N164. - გვ.3[MFN: 17352]
ანოტაცია:  ადვოკატი საუბრობს მუხროვანის ამბოხის ორგანიზების ბრალდებით დაკავებული კაპიტნის, თეიმურაზ მელიქიძის საქმესთან დაკავშირებით
პერსონალია:  მერაბიშვილი ვანო (შს მინისტრი); ყარყარაშვილი გია (თავდაცვის ყოფილი მინისტრი); ოთანაძე კობა (გენერალი).
რატომ შეექმნა პრობლემები საქართველოში კახა კალაძის ბიზნესს? // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2009. - 22 ივნისი. - N165. - გვ.5[MFN: 17353]
ანოტაცია:  კახა კალაძისა და ეკონომიკის სამინისტროს შორის დავის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  პატეიშვილი ლევანი (ეკონომიკური განვითარების მინისტრის მოადგილე); კალაძე კახა (ფეხბურთელი).
ორგანიზაცია:  "კალა კაპიტალი"; "არსენალი".
ბიძინა გიორგობიანს ეჭვი არ ეპარება, რომ სააკაშვილი მალე წავა : ინტერვიუ / ბიძინა გიორგობიანი ; ესაუბრა ირმა ჩაფიძე // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2009. - 22 ივნისი. - N165. - გვ.6[MFN: 17354]
ანოტაცია:  "კონსერვატიული პარტიის" ერთ-ერთი ლიდერი, ბერლინში ემიგრაციაში მყოფი საუბრობს საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკურ მოვლენებზე
1. ჩახნაშვილი, გიორგი
პატიმრები წელიწადში 10 დღეს სახლში გაატარებენ : ინტერვიუ / გიორგი ჩახნაშვილი ; ესაუბრა ეკა გულუა // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2009. - 22 ივნისი. - N165. - გვ.7[MFN: 17355]
ანოტაცია:  კანონში პატიმრების შესახებ ცვლილებებზე
მოხსენიებული პირები:  ჩახნაშვილი გიორგი (სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების მინისტრის მოადგილე).
თემატიკა:  საქართველოს კანომდებლობა.
1. აბაშიძე, ზურაბი
ზურაბ აბაშიძე: "ლარსის გამშვები პუნქტის შლაგბაუმის აწევ-დაწევა ტანკებს ვერ შეაჩერებს : ინტერვიუ / ზურაბ აბაშიძე ; ესაუბრა მარი ოთარაშვილი // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2009. - 22 ივნისი. - N165. - გვ.7[MFN: 17356]