რა განიხილება სააკაშვილის ეროვნული ვიზიტისას // რეზონანსი . - თბ., 2009. - 24 ივნისი. - N165. - გვ.3[MFN: 17351 ]
ანოტაცია: საქართველოს პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის ორდღიანი ოფიციალურო ვიზიტი სომხეთში
პერსონალია: სარქისიანი სერჟ (სომხეთის პრეზიდენტი).
მოხსენიებული პირები: კლიმიაშვილი რამაზ (პოლიტოლოგი); ბაიბურთი ვან (საქართველოს პრეზიდენტის მრჩეველი).
გეოგ.დასახელება: ლარსი .
თემატიკა: საქართველოს პრეზიდენტი ; ვიზიტები .
საკვანძო სიტყვები: სატრანსპორტო საკითხები ; საკონტროლო-გამშვები პუნქტი ; რკინიგზის მშენებლობა .
ვანო მერაბიშვილის პარალელურ კლასელს მასზე ტერაქტს აბრალებდნენ, აცხადებს ადვოკატი : ინტერვიუ / ქეთი ბექაური ; ესაუბრა თამთა ქარჩავა // რეზონანსი . - თბ., 2009. - 24 ივნისი. - N164. - გვ.3[MFN: 17352 ]
ანოტაცია: ადვოკატი საუბრობს მუხროვანის ამბოხის ორგანიზების ბრალდებით დაკავებული კაპიტნის, თეიმურაზ მელიქიძის საქმესთან დაკავშირებით
პერსონალია: მერაბიშვილი ვანო (შს მინისტრი); ყარყარაშვილი გია (თავდაცვის ყოფილი მინისტრი); ოთანაძე კობა (გენერალი).
თემატიკა: სამხედრო საქმე ; სამართალი .
ჩაფიძე, ირმა
რატომ შეექმნა პრობლემები საქართველოში კახა კალაძის ბიზნესს? // რეზონანსი. მთელი კვირა . - თბ., 2009. - 22 ივნისი. - N165. - გვ.5[MFN: 17353 ]
ანოტაცია: კახა კალაძისა და ეკონომიკის სამინისტროს შორის დავის შესახებ
მოხსენიებული პირები: პატეიშვილი ლევანი (ეკონომიკური განვითარების მინისტრის მოადგილე); კალაძე კახა (ფეხბურთელი).
ორგანიზაცია: "კალა კაპიტალი" ; "არსენალი" .
თემატიკა: ეკონომიკა ; ბიზნესი .
გიორგობიანი, ბიძინა
ბიძინა გიორგობიანს ეჭვი არ ეპარება, რომ სააკაშვილი მალე წავა : ინტერვიუ / ბიძინა გიორგობიანი ; ესაუბრა ირმა ჩაფიძე // რეზონანსი. მთელი კვირა . - თბ., 2009. - 22 ივნისი. - N165. - გვ.6[MFN: 17354 ]
ანოტაცია: "კონსერვატიული პარტიის" ერთ-ერთი ლიდერი, ბერლინში ემიგრაციაში მყოფი საუბრობს საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკურ მოვლენებზე
ჩახნაშვილი, გიორგი
პატიმრები წელიწადში 10 დღეს სახლში გაატარებენ : ინტერვიუ / გიორგი ჩახნაშვილი ; ესაუბრა ეკა გულუა // რეზონანსი. მთელი კვირა . - თბ., 2009. - 22 ივნისი. - N165. - გვ.7[MFN: 17355 ]
ანოტაცია: კანონში პატიმრების შესახებ ცვლილებებზე
მოხსენიებული პირები: ჩახნაშვილი გიორგი (სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების მინისტრის მოადგილე).
თემატიკა: საქართველოს კანომდებლობა .
აბაშიძე, ზურაბი
ზურაბ აბაშიძე: "ლარსის გამშვები პუნქტის შლაგბაუმის აწევ-დაწევა ტანკებს ვერ შეაჩერებს : ინტერვიუ / ზურაბ აბაშიძე ; ესაუბრა მარი ოთარაშვილი // რეზონანსი. მთელი კვირა . - თბ., 2009. - 22 ივნისი. - N165. - გვ.7[MFN: 17356 ]