მიპასუხეთ პრეზიდენტო // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2009. - 22 ივნისი. - N165. - გვ.8[MFN: 17357]
ანოტაცია:  პრეზიდენტის საქმიანობის კრიტიკა
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილი (პრეზიდენტი).
თემატიკა:  პოლიტიკა; საქართველოს პრეზიდენტი.
1. ადეიშვილი, ლევანი
რას ფიქრობენ ექსპერტები საკონსტიტუციო ცვლილებებზე? : ინტერვიუ / ლევან ადეიშვიდი ; ესაუბრა ირმა ჩაფიძე // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2009. - 22 ივნისი. - N165. - გვ.11[MFN: 17358]
ანოტაცია:  საუბარი ექსპერტთან სამართლებრივ საკითხებში საქართვლოში მიმდინარე პოლიტიკურ მოვლენებზე და კონსტიტუციურ ცვლილებებზე
თემატიკა:  პოლიტიკა; კონსტიტუციური სამართალი.
1. ნაცვალაძე, მამუკა
ბავშვებთან ბოლომდე ალალი უნდა იუყო...". ანუ მოზარდს პანტისგან თურაშვილის გარჩევა უნდა ასწავლო // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2009. - 22 ივნისი. - N165. - გვ.12[MFN: 17359]
ანოტაცია:  საქართველოში მუსიკალური სასწავლებლების პრობლემებთან დაკავშირებით
თემატიკა:  განათლება; მუსიკა.
1. ბალაძე, ეთერი
კოლექტიური შემცირება. კონტროლის პალატიდან დათხოვნილი 100 ადამიანი სამსახურში აღდგენას მოითხოვს // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2009. - 22 ივნისი. - N165. - გვ.14[MFN: 17360]
მოხსენიებული პირები:  ძიძიგური თამარი (კონტროლის პალატის ყოფილი თანამშრომელი); დოლუაშვილი დინარა (კონტროლის პალატის თანამშრომელი); თითბერიძე გიორგი (დათხოვნილ თანამშრომელთა ადვოკატი); თალაკვაძე ვახტანგი (დათხოვნილ თანამშრომელთა ადვოკატი); ჩხეიძე თამარი (კონოტროლის პალატის წარმომადგენელი).
1. ჯიშკარიანი, ჯაბა
"17 წლის შითარიშვილი ისეთი ნაცემია, რომ ვერ სუნთქავს". ახალგაზრდული მოძრაობა დღეიდან პერმანენტულ აქციებს იწყებს : ინტერვიუ / ჯაბა ჯიშკარიანი ; ესაუბრა ზაირა მიქატაძე // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2009. - 22 ივნისი. - N165. - გვ.16[MFN: 17361]
ანოტაცია:  საუბარი "ახალგაზრდული მოძრაობა 7 ნოემბრის " ლიდერთან პოლიციის სამმართველოსთან აქტივისტების ცემისა და დაკავების შესახებ
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1732 | 1733 | 1734 | 1735 | 1736 | 1737 | 1738 | 1739 | 1740 | 1741 | 1742 |  შემდეგი »  ბოლო »»