1. მჭედლიშვილი, გიორგი (პარლამენტარ ეკა ხერხეულიძის შვილი)
"დედა ვუთხარი, პარლამენტარობა არ გინდა-მეთქი" : ინტერვიუ / გიორგი მჭედლიშვილი ; ესაუბრა სოფო ყარალაშვილი // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2008. - 19-25 მაისი. - N25. - გვ.24[MFN: 173601]
პერსონალია:  ხერხეულიძე ეკა (პარლამენტარი).
1. მუჩიაშვილი, გოიკა (ფერმწერი, დიზაინერი)
"ჯიერელ დიზაინი" ახალი ცხოვრების წესი და უზადო გემოვნებაა / გოიკა მუჩიაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 1998. - 23 მარტი. - N77(1125). - გვ.6[MFN: 173602]
ანოტაცია:  დიზაინერ გოიკა მუჩიაშვილის შესახებ
თემატიკა:  დიზაინერები.
1. ფერაძე, დავით ("პედაგოგთა საკოორდინაციო ცენტრის" ხელმძღვანელი)
"პედაგოგს 305 ლარს აძლევენ და მინისტრი თამარ სანიკიძე 12 500 ლარს იღებს!" : ინტერვიუ / დ.ფერაძე ; ესაუბრა დ.ლიპარტელიანი // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2014. - 17-23 ნოემბერი. - N44. - გვ.2[MFN: 173603]
UDC:  328.13 + 331.2](479.22)
ანოტაცია:  განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს თანამშრომელთა შრომითი ანაზღაურების შესახებ
პერსონალია:  სანიკიძე თამარ (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი).
თემატიკა:  სამინისტროები; ხელფასები.
საქართველო რუსეთისთვის კვლავ მზიანი კურორტების, ტემპერამენტიანი კუროების, მწვადისა და "ბორჯომის" მხარეა / დავით ბუხრიკიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 1998. - 23 მარტი. - N77(1125). - გვ.1,7[MFN: 173604]
UDC:  615.838 + 327(470:479.22)
ანოტაცია:  რუსეთის სოციოლოგიური გამოკვლევა საქართველოს კურორტებთან დაკავშირებით
თემატიკა:  კურორტები; რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობები.
Бидзина Иванишвили станет журналистом : Экс-премьер обнаружил в стране "много неправильного" / Юрий Рокс // Независимая газета. - Москва, 2014. - 10 ноября. - N242. - 7[MFN: 173605]
Иванишвили, Бидзина (бывший премьер-министр Грузии, бизнесмен, автор комментария);  Маргвелашвили, Георгий (президент Грузии, автор комментария);
ანოტაცია:  Интервью экс-премьера Грузии Общественному телевидению, посвященное политическим событиям, происходящих в стране
პერსონალია:  Аласания Ираклий (бывший министр обороны Грузии); Гарибашвили Ираклий (премьер-министр Грузии).
გიორგი მარგველაშვილი: "ნაციონალებმა გული მატკინეს" : ჩვენი პოლიტიკოსები დისკრედიტაციისგან უნდა დავიცვათ" / შ. მარსაგიშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 15-16 ნოემბერი. - N271. - გვ.3[MFN: 173606]
UDC:  342.511 + 328.1](479.22)
უსუფაშვილი, დავით (პარლამენტის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  მარგველაშვილი, გიორგი (საქართველოს პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  პარლამენტში პრეზიდენტის გამოსვლასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ბაქრაძე დავით (პარლამენტარი); ხაჩიძე გოგა (პარლამენტარი).
თემატიკა:  პრეზიდენტები; პარლამენტი.