"I love you beby" : ინტერვიუ / ლევან თუთბერიძე ; ესაუბრა ნინო მაისურაძე // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2008. - 26 ივნისი - 2 ივლისი. - N26. - გვ.16[MFN: 173693]
ქეთა თოფურია: ცხოვრებაში მეორედ შემიყვარდა : ინტერვიუ / ქეთა თოფურია ; ესაუბრა ნინო მაისურაძე // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2008. - 26 ივნისი - 2 ივლისი. - N26. - გვ.16[MFN: 173697]
"ქართული ენის გამოცდის ბედს განათლების სამინისტრო 20 ივლისს, პოლიტიკურად მკვდარი სეზონის პიკზე გადაწყვეტს" : ინტერვიუ / გიორგი გოგოლაშვილი ; ესაუბრა ნინო კვიტაშვილი // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2008. - 26 ივნისი - 2 ივლისი. - N26. - გვ.17[MFN: 173699]
სოროსი, ჯორჯ ("ღია საზოგადოების ფონდების" დამფუძნებელი)
ჯორჯ სოროსი მიხეილ სააკაშვილზე: "სააკაშვილი იმ პერიოდში პრეზიდენტმა ბუშმა წაახალისა" / ჯ. სოროსი // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2014. - 17 ნოემბერი. - N45. - გვ.9[MFN: 173700]
• უსუფაშვილი, დავით (საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი); ხმალაძე, ვახტანგ (პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი); მიროტაძე, ანი (საპარლამენტო უმრავლესობის წევრი, ფრაქცია "ეროვნული ფორუმის" წარმომადგენელი, კომენტარის ავტორი); ვოლსკი, გია (საპარლამენტო უმრავლესობის წევრი, ფრაქცია "ქართული ოცნების" თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: "თავისუფალი დემოკრატების" მიერ საპარლამენტო უმრავლესობიდან გამოსვლის შემდეგ საპარლამენტო თანამდებობების დატოვების საკითხთან დაკავშირებით