1. სანიკიძე, თამარ (განათლების მინისტრი)
ექსკლუზიური ინტერვიუ განათლების მინისტრთან : ინტერვიუ / თ. სანიკიძე ; ესაუბრა სალომე გოგოხია // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2014. - 17 ნოემბერი. - N45. - გვ.10-11[MFN: 173692]
ანოტაცია:  განათლების სფეროში მიმდინარე რეფორმების, პედაგოგებისა და მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების შესახებ
თემატიკა:  განათლება.
1. თუთბერიძე, ლევან (რეჟისორი)
"I love you beby" : ინტერვიუ / ლევან თუთბერიძე ; ესაუბრა ნინო მაისურაძე // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2008. - 26 ივნისი - 2 ივლისი. - N26. - გვ.16[MFN: 173693]
UDC:  791.43(479.22)
ანოტაცია:  ქართული მხატვრული ფილმის "I love beby" შესახებ
თემატიკა:  მხატვრული ფილმები.
1. ირემაშვილი, ეკა
ოპერისა და ბალეტის თეატრში სამხატვრო საბჭო გადაირჩიეს / ე. ირემაშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 15-16 ნოემბერი. - N271. - გვ.11[MFN: 173694]
UDC:  792.54(479.22)
კინწურაშვილი, დავით (ოპერისა და ბალეტის თეატრის სამხატვრო ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  სამხატვრო საბჭოს ახალი მოდელის შესახებ
თემატიკა:  ოპერის თეატრი.
1. მამრაძე, პეტრე (კანცელარიის ყოფილი უფროსი)
"ვისაც კი წაუკითხავს გებელსის სიტყვები, ყველა აღიარებს, რომ გებელსი ახლოსაც ვერ მიდიოდა სააკაშვილთან" : ინტერვიუ / პ.მამრაძე ; ესაუბრა ნ.სამხარაძე // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2014. - 17-23 ნოემბერი. - N44. - გვ.9-10[MFN: 173695]
UDC:  323 + 329.052](479.22)
ანოტაცია:  15 ნოემბრის საპროტესტო აქციისა და "ნაციონალების" მიზნების შესახებ
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი, 2004-2013); ივანიშვილი ბიძინა (საქართველოს ყოფილი პრემიერ-მინისტრი); ღარიბაშვილი ირაკლი (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა:  საშინაო პოლიტიკა; საპროტესტო აქციები.
1. შეუერთდება თუ არა ირაკლი ალასანიას ლევან გაჩეჩილაძე // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2014. - 17 ნოემბერი. - N45. - გვ.8[MFN: 173696]
კორკოტაშვილი, გია (რადიოწამყვანი, კომენტარის ავტორი);  ლევან, გაჩეჩილაძე (პოლიტიკოსი, კომენტარის ავტორი);  გაჩეჩილაძე, გია (მომღერალი, კომენტარის ავტორი);
პერსონალია:  ალასანია ირაკლი (თავდაცვის ყოფილი მინისტრი).
1. თოფურია, ქეთა (მომღერალი)
ქეთა თოფურია: ცხოვრებაში მეორედ შემიყვარდა : ინტერვიუ / ქეთა თოფურია ; ესაუბრა ნინო მაისურაძე // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2008. - 26 ივნისი - 2 ივლისი. - N26. - გვ.16[MFN: 173697]
UDC:  792.7(479.22)
თემატიკა:  მომღერლები.
1. წყალტუბოში ოტია იოსელიანის ქუჩა გაიხსნა / ე. ირემაშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 15-16 ნოემბერი. - N271. - გვ.11[MFN: 173698]
UDC:  821.353.1
პერსონალია:  იოსელიანი ოტია (მწერალი).
გეოგ.დასახელება:  წყალტუბო.
თემატიკა:  ქართველი მწერლები.
1. გოგოლაშვილი, გიორგი (პროფესორი)
"ქართული ენის გამოცდის ბედს განათლების სამინისტრო 20 ივლისს, პოლიტიკურად მკვდარი სეზონის პიკზე გადაწყვეტს" : ინტერვიუ / გიორგი გოგოლაშვილი ; ესაუბრა ნინო კვიტაშვილი // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2008. - 26 ივნისი - 2 ივლისი. - N26. - გვ.17[MFN: 173699]
UDC:  37.014.3(479.22)
ანოტაცია:  განათლების სისტემაში მიმდინარე პროცესების შესახებ
თემატიკა:  განათლების რეფორმები.
1. სოროსი, ჯორჯ ("ღია საზოგადოების ფონდების" დამფუძნებელი)
ჯორჯ სოროსი მიხეილ სააკაშვილზე: "სააკაშვილი იმ პერიოდში პრეზიდენტმა ბუშმა წაახალისა" / ჯ. სოროსი // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2014. - 17 ნოემბერი. - N45. - გვ.9[MFN: 173700]
UDC:  32 + 345.511](479.22)
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი, 2004-2013); ბუში ჯორჯ (აშშ-ის ყოფილი პრეზიდენტი).
თემატიკა:  პოლიტიკა; პრეზიდენტები.
"თავისუფალ დემოკრატებს" საპარლამენტო პოსტებიდან ჯერ არ გადააყენებენ / მაია აბაიაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 10 ნოემბერი. - N302. - გვ.2[MFN: 173701]
UDC:  328.1 + 329](479.22)
უსუფაშვილი, დავით (საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  ხმალაძე, ვახტანგ (პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  მიროტაძე, ანი (საპარლამენტო უმრავლესობის წევრი, ფრაქცია "ეროვნული ფორუმის" წარმომადგენელი, კომენტარის ავტორი);  ვოლსკი, გია (საპარლამენტო უმრავლესობის წევრი, ფრაქცია "ქართული ოცნების" თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  "თავისუფალი დემოკრატების" მიერ საპარლამენტო უმრავლესობიდან გამოსვლის შემდეგ საპარლამენტო თანამდებობების დატოვების საკითხთან დაკავშირებით
ორგანიზაცია:  თავისუფალი დემოკრატები, პოლიტიკური პარტია.
თემატიკა:  პარლამენტი; პოლიტიკური პარტიები და მოძრაობები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 17366 | 17367 | 17368 | 17369 | 17370 | 17371 | 17372 | 17373 | 17374 | 17375 | 17376 |  შემდეგი »  ბოლო »»