"ტყვის სყიდვა" ძველ საქართველოში / ანდრო გოგოლაძე ; მოამზადა ნათია ხარდალოვმა // რეზონანსი. კვირის. - თბ., 2009. - 28 ივნისი. - N169. - გვ.8[MFN: 17433]
ანოტაცია:  ადამიანებით ვაჭრობა ძველ საქართველოში
მოხსენიებული პირები:  გოგოლაძე ანდრო (ისტორიკოსი).
თემატიკა:  ტრეფიკინგი; ისტორია.
1. ამაღლობელი, რატი
რითაც საზოგადოებაა უკმაყოფილო, ზუსტად იმითვეა ხელისუფლება კმაყოფილი : ინტერვიუ / რატი ამაღლობელი ; ესაუბრა ეკა ლემონჯავა // რეზონანსი. კვირის. - თბ., 2009. - 28 ივნისი. - N169. - გვ.9[MFN: 17434]
ანოტაცია:  საუბარი პოეტთან საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებზე
თემატიკა:  პოლიტიკა; ქართველი პოეტები.
1. პოპის მეფის სიკვდილში მის პროდიუსერებსა და ექიმებს ადანაშაულებენ // რეზონანსი. კვირის. - თბ., 2009. - 28 ივნისი. - N169. - გვ.13[MFN: 17435]
ანოტაცია:  მაიკლ ჯექსონის გარდაცვალებასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  უცხოელი მომღერლები.
1. Societe General-ი აზერბაიჯანში წელს 500 მილიონი დოლარის მოცულობის პროექტების დაკრედიტებას გეგმავს : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - , 2009. - 22-28 ივლ.. - N25. - გვ.17[MFN: 17436]
UDC:  336.71(44:479.24)
ორგანიზაცია:  Societe Generale - ფრანგული ბანკი.
1. ქურდაძე, მიშა
კრიზისი "ზარაფხანის" საქმიანობაზეც აისახა : საუბარი / მ.ქურდაძე ; ესაუბრა ა.ექიზაშვილი // ბანკები და ფინანსები. - , 2009. - 22-28 ივლ.. - N25. - გვ.18[MFN: 17437]
UDC:  671 + 339(479.22-25)
ანოტაცია:  შპს "ზარაფხანის" მუშაობაზე
პერსონალია:  ქურდაძე მიშა ("ზარაფხანის" მარკეტინგისა და გაყიდვების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი).
ორგანიზაცია:  "ზარაფხანა".
თემატიკა:  საიუველირო წარმოება; ვაჭრობა.
ინტერნეტში მალე ახალი ფარული ჩანაწერები გამოქვეყნდება. მასზე სავარაუდოდ ოპოზიციის ლიდერებისა და ლევან მამალაძის შეხვედრა იქნება ასახული // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 25 ივნისი. - N166. - გვ.1-2[MFN: 17438]
ანოტაცია:  ხელისუფლების მიერ გამოქვეყნებული ჩანაწერი ოპოზიციის ლიდერების შეხვედრის შესახებ შს ყოფილ მინისტრთან. ხელისუფლების წარმომადგენლებისა და ექსპერტის კომენტარები
პერსონალია:  გაჩეჩილაძე ლევან (ოპოზიციის ერთ-ერთი ლიდერი); გამყრელიძე დავით ("ახალი მემარჯვენეების" ლიდერი); თარგამაძე გივი (პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარე).
მოხსენიებული პირები:  თარგამაძე კახა (შს ყოფილი მინისტრი); გაბაშვილი გოკა (საპარლამენტო უმრავლესობის ერთ-ერთი ლიდერი); დოლიძე ვიქტორ ("ალიანსი საქართველოსთვის" ლიდერი); სესიაშვილი ირაკლი (ექსპერტი); ვეფხვაძე ლევან (საპარლამენტო უმცირესობის წარმომადგენელი).
1. დუგინი, ალექსანდრე
დუგინი: თუკი საბაბი იქნება, ომიც იქნება და თბილისის აღებაც. რუსი პოლიტოლოგი აცხადებს, რომ სააკაშვილი "აშშ-ის ჩავარდნილი" აგენტია და რუსეთს სწორედ მასთან ურჩევნია ურთიერთობა, ვიდრე საქართველოს ახალ პროამერიკელ პრეზიდენტთან : ინტერვიუ / ალექსანდრე დუგინი ; ესაუბრა დავით ახვლედიანი // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 25 ივნისი. - N166. - გვ.1,4[MFN: 17439]
ანოტაცია:  რუსი პოლიტოლოგი საუბრობს რუსეთის მიზანზე შეინარჩუნოს საქართველოში გავლენის სფეროები და მაქსიმალურად შეამციროს აშშ-ის გავლენა
1. თარგამაძე, კახა
კახა თარგამაძე: ვაი, მაგათ პატრონს : ინტერვიუ / კახა თარგამაძე ; ესაუბრა თამთა ქარჩავა // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 25 ივნისი. - N166. - გვ.5[MFN: 17440]
ანოტაცია:  საქართველოს შს ყოფილი მინისტრის კომენტარები ოპოზიციის ლიდერებთან შეხვედრის გამო
პერსონალია:  თორთლაძე გია (დეპუტატი).
საკვანძო სიტყვები:  ოპოზიცია; დაფინანსება.
1. გაჩეჩილაძე, ლევან
"ვინც მენდობა - მენდობა და ვინც არა - მისი პრობლემაა". გაჩეჩილაძე აცხადებს, რომ ბერლინში სხვა შეხვედრებიც ჰქონდა, რომელთა ფარულ ჩანაწერებსაც ხელისუფლება ვერანაირად ვერ მოიპოვებდა : ინტერვიუ / ლევან გაჩეჩილაძე ; ესაუბრა გიორგი ფუტარაძე // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 25 ივნისი. - N166. - გვ.3[MFN: 17441]
ანოტაცია:  ოპოზიციის ლიდერი საუბრობს შს ყოფილ მინისტრთან შეხვედრის მიზეზებზე
პერსონალია:  თარგამაძე კახა (შს ყოფილი მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  ფარული ჩანაწერები; ოპოზიცია; დაფინანასება.
ოპოზიცია სტრატეგიაზე კვლავ ვერ თანხმდება. ავლაბარში პრეზიდენტის რეზიდენციის პიკეტირება მოიხსნა // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 25 ივნისი. - N166. - გვ.3[MFN: 17442]
ანოტაცია:  ოპოზიციის კონსულტაციები ერთიანი სტრატეგიის შემუშავებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ბესელია ეკა ("მოძრაობა ერთიანი საქართველოსთვის" ლიდერი); გაჩეჩილაძე ლევან (ოპოზიციის ერთ-ერთი ლიდერი).
მოხსენიებული პირები:  ნაჭყებია მანანა ("ახალი მემარჯვენეების" წევრი).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1740 | 1741 | 1742 | 1743 | 1744 | 1745 | 1746 | 1747 | 1748 | 1749 | 1750 |  შემდეგი »  ბოლო »»