ინტერნეტში მალე ახალი ფარული ჩანაწერები გამოქვეყნდება. მასზე სავარაუდოდ ოპოზიციის ლიდერებისა და ლევან მამალაძის შეხვედრა იქნება ასახული // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 25 ივნისი. - N166. - გვ.1-2[MFN: 17438]
ანოტაცია: ხელისუფლების მიერ გამოქვეყნებული ჩანაწერი ოპოზიციის ლიდერების შეხვედრის შესახებ შს ყოფილ მინისტრთან. ხელისუფლების წარმომადგენლებისა და ექსპერტის კომენტარები
დუგინი: თუკი საბაბი იქნება, ომიც იქნება და თბილისის აღებაც. რუსი პოლიტოლოგი აცხადებს, რომ სააკაშვილი "აშშ-ის ჩავარდნილი" აგენტია და რუსეთს სწორედ მასთან ურჩევნია ურთიერთობა, ვიდრე საქართველოს ახალ პროამერიკელ პრეზიდენტთან : ინტერვიუ / ალექსანდრე დუგინი ; ესაუბრა დავით ახვლედიანი // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 25 ივნისი. - N166. - გვ.1,4[MFN: 17439]
ანოტაცია: რუსი პოლიტოლოგი საუბრობს რუსეთის მიზანზე შეინარჩუნოს საქართველოში გავლენის სფეროები და მაქსიმალურად შეამციროს აშშ-ის გავლენა
"ვინც მენდობა - მენდობა და ვინც არა - მისი პრობლემაა". გაჩეჩილაძე აცხადებს, რომ ბერლინში სხვა შეხვედრებიც ჰქონდა, რომელთა ფარულ ჩანაწერებსაც ხელისუფლება ვერანაირად ვერ მოიპოვებდა : ინტერვიუ / ლევან გაჩეჩილაძე ; ესაუბრა გიორგი ფუტარაძე // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 25 ივნისი. - N166. - გვ.3[MFN: 17441]