სუბარმა ელჩებს ადამიანის უფლებათა დარღვევის ფაქტები აჩვენა // რეზონანსი . - თბ., 2009. - 26 ივნისი. - N167. - გვ.2[MFN: 17509 ]
ანოტაცია: სახალხი დამცველის შეხვედრა საქართველოში აკრედიტებულ ელჩებთან, საერთაშორისო ორგანიზაციების ხელმძღვანელებსა და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან, რომელთაც წარუდგინა 9 აპრილიდან მოყოლებული ადამიანის უფლებების დარღვევების ამსახველი ფოტო და ვიდეო მასალა
პერსონალია: ქანთარია ნუკრი ("ქართული აკადემიის" წევრი); ხაინდრავა ნათია ; გრძელიშვილი ბაკო (ბრალდებული).
მოხსენიებული პირები: სუბარი სოზარ (სახალხო დამცველი); ფურნიე ერიკ (საფრანგეთის ელჩი საქართველოში); მაღრაძე დავით ("საზოგადოების დარბაზის" თავმჯდომარე).
EBRD-ის 20 მილიონი დოლარის მოცულობის საკრედიტო ხაზით "საქართველოს ბანკი" ბიზნეს-სესხებს გასცემს : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები . - , 2009. - 29 ივლ.-4 აგვ.. - N26. - გვ.9[MFN: 17510 ]
UDC: 336.71 + 336.77](479.22)
თემატიკა: საბანკო საქმე ; კრედიტები .
უკრაინული "პრივატბანკის" წილი "ტაოპრივატბანკში" 75-დან 98,78 პროცენტამდე გაიზარდა : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები . - , 2009. - 28 ივლ.-4 აგვ.. - N26. - გვ.9[MFN: 17511 ]
ორგანიზაცია: "ტაოპრივატბანკი" ; "პრივატბანკი" - უკრაინული ბანკი .
ოპოზიციაში გადაჯგუფებები იწყება. ბურჯანაძის სამომავლო ხედვა, რომელიც აქციების გამწვავებას ითვალისწინებს, სავარაუდოდ ოპოზიციას გაყოფს // რეზონანსი . - თბ., 2009. - 26 ივნისი. - N167. - გვ.3[MFN: 17512 ]
ანოტაცია: კონსულტაციები ოპოზიციურ პარტიებს შორის და უახლოეს მომავალში დაგეგმილი საპროტესტო აქციების შესახებ
პერსონალია: გაჩეჩილაძე ლევან (ოპოზიციის ერთ-ერთი ლიდერი); ზურაბიშვილი სალომე ("საქართველოს გზის" ლიდერი); ბურჯანაძე ნინო ("დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველოს" ლიდერი).
მოხსენიებული პირები: ნაჭყებია მანანა ("ახალი მემარჯვენეების" წარმომადგენელი).
თემატიკა: პოლიტიკური პარტიები და მოძრაობები ; საპროტესტო აქციები .
"სახალხო ბანკმა" სოციალურად დაუცველ პირებზე სესხების გაცემა შეაჩერა : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები . - , 2009. - 29 ივლ.-4 აგვ.. - N26. - გვ.9[MFN: 17513 ]
UDC: 364.3(479.22)
ანოტაცია: სოციალური მომსახურების სააგენტო ატარებს სოციალურად დაუცველი ოჯახების შემოწმებას
თემატიკა: სოციალური დახმარება .
"ბაზისბანკი" საკურორტო სეზონთან დაკავშირებით ბათუმში მუშაობის განსაკუთრებულ რეჟიმზე გადადის : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები . - , 2009. - 29 ივლ.-4 აგვ.. - N26. - გვ.9[MFN: 17514 ]
ორგანიზაცია: "ბაზისბანკი" .