ანოტაცია:  მწერალი საუბრობს საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებსა და სოხუმში არსებულ მდგომარეობაზე
ჩეჩნეთი საქართველოს წინააღმდეგ არასოდეს წავა : ინტერვიუ / ახმედ ზაკაევი ; ესაუბრა ფრიდონ დოჩია // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2009. - 23-30 ივლისი. - N026(545). - გვ.5[MFN: 17602]
UDC:  327(470:470.661)
ანოტაცია:  ჩეჩნეთის რესპუბლიკა-იჩქერიის ვიცე-პრეზიდენტის საუბარი თავის სამომავლო გეგმებსა და რუსულ-ჩეჩნური კონფლიქტის დარეგულირების შესახებ
თემატიკა:  რუსეთ-ჩეჩნეთის პოლიტიკური ურთიერთობა.
საკვანძო სიტყვები:  საერთოკავკასიური სახლი.
მოსკოვში, პრეზიდენტის დოღზე მომხდარი სკანდალი, რომელსაც რუსული პრესა არ ახმაურებს // ჯორჯიან თაიმსი. - თბ., 2009. - 23-30 ივლისი. - N026(545). - გვ.6[MFN: 17603]
ანოტაცია:  მოსკოვში გამართული დსთ-ს ქვეყნების მეთაურთა არაფორმალური შეხვედრის შესახებ
პერსონალია:  მედვედევი დიმიტრი (რუსეთის პრეზიდენტი); ალიევი ილხამ (აზერბაიჯანის პრეზიდენტი).
გეოგ.დასახელება:  აფხაზეთი; ცხინვალის რეგიონი; სომხეთი.
თემატიკა:  პოლიტიკა; რუსეთ-დსთ-ს ქვეყნები.
აფხაზებს რუსული "დამოუკიდებლობა" არ აწყობთ : ინტერვიუ / მამუკა არეშიძე ; ესაუბრა ფრიდონ დოჩია // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2009. - 23-30 ივლისი. - N026(545). - გვ.6[MFN: 17604]
UDC:  327(470:479.22:224)
ანოტაცია:  ექსპერტის საუბარი აფხაზეთში რუსებსა და აფხაზებს შორის მდგომარეობის გამწვავების შესახებ
თემატიკა:  რუსეთ-აფხაზეთის ურთიერთობა.
სომხებმა, მეგრელები ქართველები არ არიანო // ჯორჯიან თაიმსი. - თბ., 2009. - 23-30 ივლისი. - N026(545). - გვ.6[MFN: 17605]
ანოტაცია:  სომხურ გამოცემა "ლრაგირში" სომეხი იგორ მურადიანის წერილის თაობაზე
პერსონალია:  მურადიანი იგორ (პოლიტოლოგი).
მოხსენიებული პირები:  მენაღარიშაილი ირაკლი (სტრატეგიულ გამოკვლევათა ცენტრის დირექტორი).
თემატიკა:  ანტიქართული პროპაგანდა.
ასე გაგრძელდება მანამდე, სანამ ხალხი არ აიღებს ფიწლებს : ინტერვიუ / გოგი ჯავახიშვილი ; ესაუბრა დალი ბჟალავა // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2009. - 23-30 ივლისი. - N026(545). - გვ.7[MFN: 17606]