საკადრო ცვლილებები / ქ. ხატიაშვილი // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2014. - 8 დეკემბერი. - N48. - გვ.8-9[MFN: 177159]
UDC:  331.108.24(479.22)
პერსონალია:  ჯანყარაშვილი ზვიად (პარტია "ქართული ოცნების" ყოფილი აღმასრულებელი მდივანი); სამყურაშვილი ირაკლი (შინაგან საქმეთა სამინისტროს გენერალური ინსპექციის ყოფილი უფროსი); ჩხენკელი რომან (ეკონომიკური საბჭოს ყოფილი მდივანი); ჩხენკელი აკაკი (მთავრობის ადმინისტრაციაში რეგიონებსა და ადგილობრივ თვითმმართველობებთან ურთიერთობის დეპარტამენტის ყოფილი უფროსი); ჩხაიძე გიორგი (გურიის ყოფილი გუბერნატორი); კოპაძე ზურაბ (ინფრასტრუქტურისა და რეგიონული განვითარების მინისტრის ყოფილი მოადგილე).
1. ლოლაშვილი, ჟანრი (მსახიობი)
კვლავ იოსებ ბარდანაშვილის მუსიკის თაობაზე : ინტერვიუ / ჟ. ლოლაშვილი, ა. ერქომაიშვილი ; ჩაიწერა ლ. ხომენკომ // მენორა. - თბილისი, 2010. - 15-31 ივნისი. - N12. - გვ.7[MFN: 177160]
UDC:  78.071.1(569.4)
ერქომაიშვილი, ანზორ (ფოლკლორისტი);
ანოტაცია:  კომპოზიტორ იოსებ ბარდანაშვილის ახალი მანდოლინისა და სიმფონიური ორკესტრისათვის დაწერილი ნაწარმოების პრემიერის შესახებ თბილისში
პერსონალია:  ბარდანაშვილი იოსებ (კომპოზიტორი).
თემატიკა:  კომპოზიტორები.
1. ცილიკიშვილი, მიხეილ (ყოფილი პოლიტპატიმარი)
14 დეკემბერს ყოფილი პოლიტპატიმრები აქციას მართავენ : ინტერვიუ / მ. ცილიკიშვილი ; ესაუბრა მ. მჭედლიშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 6-7 დეკემბერი. - N289. - გვ.6[MFN: 177161]
ანოტაცია:  ბათუმში დაგეგმილ საპროტესტო აქციის შესახებ ნაცმოძრაობის მმართველობის პოლიტიკური შეფასებისა და დამნაშავე პირების დასჯის მოთხოვნით
თემატიკა:  საპროტესტო აქციები; პოლიტიკური პარტიები.
5 ლარის გამო მომვლელმა 77 წლის ქალი სიცოცხლეს გამოასალმა : "როგორ თუ 5 ლარის ქურდობას მაბრალებო, აგური აიღო და თავში ჩაარტყა ამ ქალს" / მ. ბოქოლიშვილი // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2014. - 8 დეკემბერი. - N48. - გვ.10[MFN: 177162]
ცარციძე, ნაზი (გარდაცვლილის და, კომენტარის ავტორი);
პერსონალია:  ლაგაძე ცაცა (გარდაცვლილი); ხაჟალია ნელი (მკვლელობაში ეჭვმიტანილი).
თემატიკა:  მკვლელობა.
საქართველოს ხელისუფლებაზე კომპრომატებს გამოვაქვეყნებთ / თეა მარხვაიძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2006. - 16 იანვარი. - N14. - გვ.2[MFN: 177163]
კოკოითი, ედვარდ (სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);  ჩოჩიევი, ბორის (სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო პრემიერ-მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ქართულ-ოსური ურთიერთობების შესახებ
თემატიკა:  ქართულ-ოსური ურთიერთობები.
1. ფირცხალავა, ლამზირა
საქართველოს პრეზიდენტს ბატონ მიხეილ სააკაშვილს / ლ. ფირცხალავა // მწერლის გაზეთი. - თბილისი, 2004. - 17-31 დეკემბერი. - N21. - გვ.12[MFN: 177164]
UDC:  325.2(=353.1)
ანოტაცია:  ემიგრანტის ღია წერილი
რატომ არ იძიებენ წალკის საკრებულოს წევრის ცემის ფაქტს : დღეს ჩემი ოჯახი განსაცდელშია და მოვითხოვთ ჩვენი უსაფრთხოების დაცვას! / შ. გონგლაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 6-7 დეკემბერი. - N289. - გვ.6[MFN: 177165]
UDC:  352.075 + 343.102](479.22)
ზანაშვილი, მარიამ (წალკის საკრებულოს წევრ იური მოდებაძის მეუღლე, კომენტარის ავტორი);  ქუთათელაძე, თამუნა (ადვოკატი, კომენტარის ავტორი);  მაისურაძე, ნინო (გამომძიებელი, კომენტარის ავტორი);
პერსონალია:  მოდებაძე იური (წალკის საკრებულოს წევრი); გიგინეიშვილი ირაკლი (წალკის საკრებულოს თავმჯდომარე).
თემატიკა:  ადგილობრივი თვითმმართველობები; გამოძიება.
გია გეწაძე: "თუ ძალებმა კონსესუსს არ მიაღწიეს, მაშინ მოხდება ისე, რომ ჩვენ დავდებთ კარგ პროდუქტს, რომელსაც არავინ მიიღებს" / ხ. მგალობლიშვილი // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2014. - 8 დეკემბერი. - N48. - გვ.11[MFN: 177166]
გეწაძე, გია (სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომისიის წევრი, კომენტარის ავტორი);  კვერენჩხილაძე, გიორგი (საქართველოს სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომისიის მდივანი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილებათა პროექტის დროში გაწელვასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  უსუფაშვილი დავით (პარლამენტის თავმჯდომერე).
თემატიკა:  კონსტიტუცია.