ოპოზიცია აქტივისტების მასობრივ დევნაზე ალაპარაკდა // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 5 აგვისტო. - N207. - გვ.16[MFN: 17794]
ანოტაცია:  ხელისუფლების მიერ ოპოზიციური პარტიების აქტივისტების მიმართ განხორციელებულ ზეწოლაზე
პერსონალია:  ბლიაშვილი მამუკა (პარტია "საქართველოს გზის" ახალგაზრდული ორგანიზაციის თავმჯდომარე); ძიძიგური ზვიად ("კონსერვატიული პარტიის" წევრი); ბესელია ეკა (მოძრაობა "ერთიანი საქართველოსთვის" გენერალური მდივანი).
თემატიკა:  პოლიტიკა; ადამიანის უფლებები.
1. ჟურული, თამარ
ჯვრის მამა, ბეენა ჩოლოყაშვილი: "ფრანგებს გოლგოთა დავაგდებინეთ" // ქართული უნივერსიტეტი. - , 2009. - 16-22 ივლისი. - N27. - გვ.2[MFN: 17795]
UDC:  09(479.22)
ანოტაცია:  იერუსალიმის ბერძნული საპატრიარქოს ბიბლიოთეკაში დაცული ქართულ ხელნაწერთა შესახებ
პერსონალია:  ავალიშვილი გიორგი (მოგზაური); ბლეიკი რობერტ (ამერიკელი ქართველოლოგი); ცერაძე თინა (ხელნაწერთა ინსტიტუტის მეცნიერ-თანამშრომელი); ჩოლოყაშვილი ბეენა (ჯვრის მონასტრის წინამძღვარი (XVI ს.)); აბაშიძე გიორგი (ქართველი დიდებული); გიორგი ათონელი (საეკლესიო მოღვაწე).
ორგანიზაცია:  საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ფონდი; ქართულ სიძველეთა მოძიებისა და კვლევის ცენტრი.
თემატიკა:  ქართული ხელნაწერები.
საკვანძო სიტყვები:  ჟალიას მონასტერი; დევთუბანის დედათა სავანე; "ოქროს ოთხთავი" (XVI-XVII სს.); ჯვრის მონასტერი; კაპპათას მონასტერი; დერტავის მონასტერი; დერთუფას მონასტერი; უცხოეთში დაცული ხელნაწერები.
სასაზღვრო პოლიცია მამისონის დაკარგვას უარყოფს // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 6 აგვისტო. - N208. - გვ.1,4[MFN: 17796]
ანოტაცია:  ყაზბეგის, თუშეთის და მამისონის ტერიტორიებზე საგუშაგოების და სექტორების კოორდინატების ცვლილებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ბიწაძე ბადრი (სასაზღვრო პოლიციის ყოფილი უფროსი); ზაქარეიშვილი პაატა (კონფლიქტოლოგი); დარჩიაშვილი დავით (პარლამენტის წევრი); არეშიძე მამუკა (ექსპერტი კავკასიის საკითხებში).
თემატიკა:  საქართველოს ადმინისტრაციული საზღვარი.
ჰოლივუდელი რეჟისორი და ქართველი დეპუტატი აგვისტოს ომზე ფილმს იღებენ // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 6 აგვისტო. - N208. - გვ.1,3[MFN: 17797]
პერსონალია:  ჰარლინი რენი (რეჟისორი); დავითაია მირზა (საქართველოს პარლამენტის წევრი, სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარე); კუპერზი დინდი (აღმასრულებელი პროდიუსერი).
თემატიკა:  კინოხელოვნება; რუსეთ-საქართველოს ომი.
1. კაციტაძე, მამუკა
"ახლების" წევრი ყაზბეგის გამზირიდან გაიტაცეს და სასტიკად სცემეს : ინტერვიუ / მ. კაციტაძე ; ესაუბრა თამთა ქარჩავა // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 6 აგვისტო. - N208. - გვ.2[MFN: 17798]
პერსონალია:  კაციტაძე მამუკა ("ახალი მემარჯვენეების" ერთ-ერთი ლიდერი); კარიჭაშვილი ლევან ("ახალი მემარჯვენეების" წევრი, დაზარალებული).
1. "ინვესტბანკს" საბანკო საქმიანობის ლიცენზია, შესაძლოა, გაუუქმდეს : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - , 2009. - 12 აგვ.. - N28. - გვ.2[MFN: 17799]
ანოტაცია:  კომერციული ბანკების კაპიტალის ადეკვატურობის მოთხოვნების შესახებ დებულების თანახმად
ორგანიზაცია:  "ინვესტბანკი".