მოხსენიებული პირები:შაშკინი დიმიტრი (სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა მინისტრი).
ოპოზიცია აქტივისტების მასობრივ დევნაზე ალაპარაკდა // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 5 აგვისტო. - N207. - გვ.16[MFN: 17794]
ანოტაცია: ხელისუფლების მიერ ოპოზიციური პარტიების აქტივისტების მიმართ განხორციელებულ ზეწოლაზე
პერსონალია:ბლიაშვილი მამუკა (პარტია "საქართველოს გზის" ახალგაზრდული ორგანიზაციის თავმჯდომარე); ძიძიგური ზვიად ("კონსერვატიული პარტიის" წევრი); ბესელია ეკა (მოძრაობა "ერთიანი საქართველოსთვის" გენერალური მდივანი).
ჰოლივუდელი რეჟისორი და ქართველი დეპუტატი აგვისტოს ომზე ფილმს იღებენ // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 6 აგვისტო. - N208. - გვ.1,3[MFN: 17797]
პერსონალია:ჰარლინი რენი (რეჟისორი); დავითაია მირზა (საქართველოს პარლამენტის წევრი, სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარე); კუპერზი დინდი (აღმასრულებელი პროდიუსერი).
"ახლების" წევრი ყაზბეგის გამზირიდან გაიტაცეს და სასტიკად სცემეს : ინტერვიუ / მ. კაციტაძე ; ესაუბრა თამთა ქარჩავა // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 6 აგვისტო. - N208. - გვ.2[MFN: 17798]
პერსონალია:კაციტაძე მამუკა ("ახალი მემარჯვენეების" ერთ-ერთი ლიდერი); კარიჭაშვილი ლევან ("ახალი მემარჯვენეების" წევრი, დაზარალებული).
აფხაზეთიდან დევნილს საცხოვრებელი ფართის დანგრევით ემუქრებიან // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 6 აგვისტო. - N208. - გვ.4[MFN: 17801]
ანოტაცია: თბილისის მერიის ზედამხედველობის საქალაქო სამსახურის მოთხოვნა, სასოფლო-სამეურნეო ინსტიტუტის ტერიტორიაზე, აფხაზეთიდან დევნილი ქეთევან ლობჟანიძის მიერ აშენებული საცხოვრებელი ფართის დანგრევაზე