"ეკლესია პოლიტიკურად დაპირისპირებულ მხარეებზე ლოცულობს" : ინტერვიუ / მამა გურამ (გურამიშვილი) ; ესაუბრა ირმა ჩაფიძე // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2008. - 10 მარტი. - N65. - გვ.6[MFN: 1782]
ანოტაცია: ვაზისუბნის ცხრა ყრმა კოლაელთა ეკლესიისა და ციხის რესპუბლიკური საავადმყოფოს მოძღვარი დიდი მარხვის მნიშვნელობასა და იერუსალიმში აღდგომის ბრწყინვალე დღესასწაულზე ღვთაებრივი ცეცხლის გარდამოსვლის შესახებ
ანოტაცია: Презентация проекта "Оказание правовой помощи представителям уязвимых и маргинальных групп в учреждениях по исполнению наказаний" в офисе Народного защитника Грузии
პერსონალია:Субари Созар (Народный защитник Грузии); Кобахидзе Манана (председатель организации "42-ая статья Конституции").
ანოტაცია: თსუ-ში გამართული სახელმძღვანელოს - "ბავშვთა საკითხების გაშუქება მედიაში" - პრეზენტაციის შესახებ
მოხსენიებული პირები:ბარბერისი ჯოვანა (გაეროს ბავშვთა ფონდის წარმომადგენელი საქართველოში); პაიჭაძე დავითი (თსუ-ის სოციალურ და პოლიტიკურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის ჟურნალისტიკის მიმართულების ხელმძღვანელი).
"ორი მოსწავლე ერთმანეთსაც კი დაეტაკა იმის გამო, თუ რატომ იყო "მიშა მაგარი?" : ინტერვიუ / მ.გოჩელაშვილი // კვირის ქრონიკა. - , 2008. - 3 -9 მარტი. - N9. - გვ.20[MFN: 1790]