ანოტაცია:  ინტერვიუ პარლამენტართან ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებთან დაკავშირებით
ცესკოში წიწილებს ხელახლა დაითვლიან / რ. მუმლაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2002. - 5 მაისი[ივნისი]. - N150. - გვ.4[MFN: 178455]
ტყებუჩავა, ავთანდილ (ლეიბორისტული პარტიის წევრი, კომენტარის ავტორი);  გამყრელიძე, დავით ("პარტია ახალი მემარჯვენეების" ლიდერი);  დავითაშვილი, კობა (პარტია "ნაციონალური მოძრაობის" წევრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  მოსაზრებები ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებთან დაკავშირებით
1. ჭითანავა, ლევან (ჟურნალ Business Time Georgia-ს მთავარი რედაქტორი)
"ევროკავშირთან OCFTA-ის გაფორმების შემდეგ გადავწყვიტეთ : ინტერვიუ / ლევან ჭითანავა // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2014. - 8 დეკემბერი. - N385. - გვ.20[MFN: 178456]
ანოტაცია:  რუსულენოვან ჟურნალ Business Time Georgia-ს ინგლისურ ენაზეც გამოსცემენ - რედაქციის გეგმებზე
თემატიკა:  ჟურნალები.
1. შარაძე, გურამ
"გურამ შარაძის ოჯახზე ტერაქტი მზადდება" : ინტერვიუ / გ. შარაძე ; ესაუბრა ი. აბულაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2002. - 5 მაისი[ივნისი]. - N150. - გვ.5[MFN: 178457]
UDC:  061(479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ პარლამენტართან გურამ შარაძის მხარდამჭერი საზოგადოების - "ნაციონალური მოძრაობა - ჩვენი საქართველოს" დაფუძნებასთან დაკავშირებით
ორგანიზაცია:  "ნაციონალური მოძრაობა - ჩვენი საქართველო", საზოგადოება.
თემატიკა:  საზოგადოებები.
1. ლეკიშვილი, ნიკო
ნიკო ლეკიშვილს მიაჩნია, რომ პრეზიდენტს საკრებულოში დასაყრდენი ძალა არ ეყოლება : ინტერვიუ / ნ. ლეკიშვილი ; ესაუბრა ს. ქვლივიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2002. - 5 მაისი[ივნისი]. - N150. - გვ.6[MFN: 178458]
ანოტაცია:  ინტერვიუ პარლამენტართან ახლად არჩეული საკრებულოს ფუნქციებთან დაკავშირებით
თემატიკა:  საკრებულოები.
1. თავართქილაძე, ლიკა
ტექნოლოგიური ვაკუუმიდან ნოვაციებამდე : ინტერვიუ / ლ. თავართქილაძე ; ესაუბრა ქ. ჯანელიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2002. - 5 ივნისი. - N150. - გვ.7[MFN: 178459]
UDC:  004(479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ ახალგაზრდა ექსპერტთა ასოციაციის წევრთან და ინტერნეტ ჟურნალ "ნავიგატორის" რედაქტორთან ასოციაციის საქმიანობასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  ინტერნეტი; ტექნოლოგიები.
1. მაისაშვილი, გია
გია მაისაშვილი: "ჩვენი ტერიტორიების გადასარჩენად არაფერი კეთდება" : ინტერვიუ / გია მაისაშვილი ; ესაუბრა იაგო ნაცვლიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 2 დეკემბერი. - N324. - გვ.3[MFN: 178460]
UDC:  323.173(479.22:479.224:379.225) + 323(479.22)
ანოტაცია:  "ლიდერთა სკოლის" ხელმძღვანელი საუბრობს ოკუპირებული ტერიტორიების ანექსიის დაჩქარებული პროცესის, ფარულ მოსმენების კანონისა და საკუთარი პოლიტიკური გუნდის ჩამოყალიბების გეგმის შესახებ
თემატიკა:  ოკუპირებული ტერიტორიები; პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ფარული მოსმენები.
1. ჩიკვაიძე, ლევან ("საქართველოს ფოსტის" გენერალური დირექტორი)
"საქართველოს ფოსტა" მომხმარებლებს მაქსიმალურ ოპერატიულობას პირდება : ინტერვიუ / ლევან ჩიკვაიძე ; ესაუბრა იზა ალადაშვილი // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2014. - 8 დეკემბერი. - N385. - გვ.20[MFN: 178461]