ანოტაცია: ინტერვიუ პარლამენტართან ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებთან დაკავშირებით
ცესკოში წიწილებს ხელახლა დაითვლიან / რ. მუმლაძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2002. - 5 მაისი[ივნისი]. - N150. - გვ.4[MFN: 178455 ]
• ტყებუჩავა, ავთანდილ (ლეიბორისტული პარტიის წევრი, კომენტარის ავტორი); გამყრელიძე, დავით ("პარტია ახალი მემარჯვენეების" ლიდერი); დავითაშვილი, კობა (პარტია "ნაციონალური მოძრაობის" წევრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: მოსაზრებები ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებთან დაკავშირებით
ჭითანავა, ლევან (ჟურნალ Business Time Georgia-ს მთავარი რედაქტორი)
"ევროკავშირთან OCFTA-ის გაფორმების შემდეგ გადავწყვიტეთ : ინტერვიუ / ლევან ჭითანავა // ბანკები და ფინანსები . - თბილისი, 2014. - 8 დეკემბერი. - N385. - გვ.20[MFN: 178456 ]
ანოტაცია: რუსულენოვან ჟურნალ Business Time Georgia-ს ინგლისურ ენაზეც გამოსცემენ - რედაქციის გეგმებზე
თემატიკა: ჟურნალები .
შარაძე, გურამ
"გურამ შარაძის ოჯახზე ტერაქტი მზადდება" : ინტერვიუ / გ. შარაძე ; ესაუბრა ი. აბულაშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2002. - 5 მაისი[ივნისი]. - N150. - გვ.5[MFN: 178457 ]
UDC: 061(479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ პარლამენტართან გურამ შარაძის მხარდამჭერი საზოგადოების - "ნაციონალური მოძრაობა - ჩვენი საქართველოს" დაფუძნებასთან დაკავშირებით
ორგანიზაცია: "ნაციონალური მოძრაობა - ჩვენი საქართველო" , საზოგადოება.
თემატიკა: საზოგადოებები .
ლეკიშვილი, ნიკო
ნიკო ლეკიშვილს მიაჩნია, რომ პრეზიდენტს საკრებულოში დასაყრდენი ძალა არ ეყოლება : ინტერვიუ / ნ. ლეკიშვილი ; ესაუბრა ს. ქვლივიძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2002. - 5 მაისი[ივნისი]. - N150. - გვ.6[MFN: 178458 ]
UDC: 352(479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ პარლამენტართან ახლად არჩეული საკრებულოს ფუნქციებთან დაკავშირებით
თემატიკა: საკრებულოები .
თავართქილაძე, ლიკა
ტექნოლოგიური ვაკუუმიდან ნოვაციებამდე : ინტერვიუ / ლ. თავართქილაძე ; ესაუბრა ქ. ჯანელიძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2002. - 5 ივნისი. - N150. - გვ.7[MFN: 178459 ]
UDC: 004(479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ ახალგაზრდა ექსპერტთა ასოციაციის წევრთან და ინტერნეტ ჟურნალ "ნავიგატორის" რედაქტორთან ასოციაციის საქმიანობასთან დაკავშირებით
თემატიკა: ინტერნეტი ; ტექნოლოგიები .
მაისაშვილი, გია
გია მაისაშვილი: "ჩვენი ტერიტორიების გადასარჩენად არაფერი კეთდება" : ინტერვიუ / გია მაისაშვილი ; ესაუბრა იაგო ნაცვლიშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2014. - 2 დეკემბერი. - N324. - გვ.3[MFN: 178460 ]
UDC: 323.173(479.22:479.224:379.225) + 323(479.22)
ანოტაცია: "ლიდერთა სკოლის" ხელმძღვანელი საუბრობს ოკუპირებული ტერიტორიების ანექსიის დაჩქარებული პროცესის, ფარულ მოსმენების კანონისა და საკუთარი პოლიტიკური გუნდის ჩამოყალიბების გეგმის შესახებ
თემატიკა: ოკუპირებული ტერიტორიები ; პოლიტიკა .
საკვანძო სიტყვები: ფარული მოსმენები .
ჩიკვაიძე, ლევან ("საქართველოს ფოსტის" გენერალური დირექტორი)
"საქართველოს ფოსტა" მომხმარებლებს მაქსიმალურ ოპერატიულობას პირდება : ინტერვიუ / ლევან ჩიკვაიძე ; ესაუბრა იზა ალადაშვილი // ბანკები და ფინანსები . - თბილისი, 2014. - 8 დეკემბერი. - N385. - გვ.20[MFN: 178461 ]