სომხეთის ანტმონოპოლიური სამსახური ფარმაცევტულ ბაზარზე მედიკამენტების გაძვირების ფაქტების გამოძიების ინიციატივით გამოვიდა : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - , 2009. - 12 აგვ.. - N28. - გვ.14[MFN: 17851]
სომხეთში ბენზინის გაძვირების გამო რეალიზატორის მიმართ ადმინისტრაციული საქმის წარმოება დაიწყო : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - , 2009. - 12 აგვ.. - N28. - გვ.14[MFN: 17852]
კლიმიაშვილი: ამერიკაში ჯერ არ გადაუწყვეტიათ, ვინაა "მაგარი ბიჭი" : ინტერვიუ / რ. კლიმიაშვილი ; ესაუბრა ია აბულაშვილი // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 8 აგვისტო. - N210. - გვ.2[MFN: 17853]
ანოტაცია: პოლიტოლოგის მოსაზრება რუსეთ-საქართველოს ომის წლისთავზე ქვეყანაში არსებულ ვითარებასა და რუსეთ-ამერიკის ურთიერთობებში საქართველოს პერსპექტივებზე
ამ სახელოსნოს აქვს მომავალი. ქართული კერამიკის ტრადიციები და თანამედროვე ექსპერიმენტები "თიხის ოფისში" : ინტერვიუ / ლია ბაგრატიონი ; ესაუბრა მაია ლევანიძე // ქართული უნივერსიტეტი. - , 2009. - 16-22 ივლისი. - N27. - გვ.15[MFN: 17854]
ვერ გეტყვით, დაცვის რა მექანიზმები მაქვს, რის გამოც აქამდე ვერ ამიყვანეს : ინტერვიუ / ვალერი გელბახიანი ; ესაუბრა ჟანა ასანიძე // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2009. - 13-20 აგვისტო. - N029(548). - გვ.2[MFN: 17855]