UDC:  336.71 + 338.124.4(73)
ღიმილი ერთი სპექტაკლის ფონზე // ქართული უნივერსიტეტი. - , 2009. - 16-22 ივლისი. - N27. - გვ.14[MFN: 17850]
UDC:  791.017(479.22)
ანოტაცია:  მსახიობის შემოქმედების შესახებ
მოხსენიებული პირები:  გომელაური ნიკა (მსახიობი).
თემატიკა:  თეატრი; მსახიობები.
1. სომხეთის ანტმონოპოლიური სამსახური ფარმაცევტულ ბაზარზე მედიკამენტების გაძვირების ფაქტების გამოძიების ინიციატივით გამოვიდა : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - , 2009. - 12 აგვ.. - N28. - გვ.14[MFN: 17851]
UDC:  339.3 + 615.1](479.22)
თემატიკა:  ვაჭრობა; ფარმაცია.
1. სომხეთში ბენზინის გაძვირების გამო რეალიზატორის მიმართ ადმინისტრაციული საქმის წარმოება დაიწყო : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - , 2009. - 12 აგვ.. - N28. - გვ.14[MFN: 17852]
UDC:  665.7 + 338.5(479.22)
თემატიკა:  ნავთობპროდუქტები; ფასები.
კლიმიაშვილი: ამერიკაში ჯერ არ გადაუწყვეტიათ, ვინაა "მაგარი ბიჭი" : ინტერვიუ / რ. კლიმიაშვილი ; ესაუბრა ია აბულაშვილი // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 8 აგვისტო. - N210. - გვ.2[MFN: 17853]
ანოტაცია:  პოლიტოლოგის მოსაზრება რუსეთ-საქართველოს ომის წლისთავზე ქვეყანაში არსებულ ვითარებასა და რუსეთ-ამერიკის ურთიერთობებში საქართველოს პერსპექტივებზე
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ობამა ბარაკ (აშშ-ის პრეზიდენტი).
1. ბაგრატიონი, ლია
ამ სახელოსნოს აქვს მომავალი. ქართული კერამიკის ტრადიციები და თანამედროვე ექსპერიმენტები "თიხის ოფისში" : ინტერვიუ / ლია ბაგრატიონი ; ესაუბრა მაია ლევანიძე // ქართული უნივერსიტეტი. - , 2009. - 16-22 ივლისი. - N27. - გვ.15[MFN: 17854]
UDC:  738(479.22)
ანოტაცია:  ფონდისა და სახელოსნოს მუშაობის პრინციპებისა და სამომავლო გეგმების შესახებ საუბრობს "თიხის ოფისის" დამფუძნებელი
თემატიკა:  ხელოვნება; ქართული კერამიკა.
ვერ გეტყვით, დაცვის რა მექანიზმები მაქვს, რის გამოც აქამდე ვერ ამიყვანეს : ინტერვიუ / ვალერი გელბახიანი ; ესაუბრა ჟანა ასანიძე // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2009. - 13-20 აგვისტო. - N029(548). - გვ.2[MFN: 17855]
ანოტაცია:  ყოფილი პარლამენტარი საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების შესახებ
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1781 | 1782 | 1783 | 1784 | 1785 | 1786 | 1787 | 1788 | 1789 | 1790 | 1791 |  შემდეგი »  ბოლო »»