ფოტოები:  ტარიელ გამყრელიძე
ანოტაცია:  სამედიცინო საქმიანობის შესახებ
ორგანიზაცია:  თბილისის მე-2 საავადმყოფო.
თემატიკა:  მედიცინა.
"ძველი სამყარო და თანამედროვეობა". საჯარო ლექცია "ნორჩთა სკოლის" მოსწავლეებისთვის // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2008. - 17 აპრ.. - N5. - გვ.11[MFN: 1792]
UDC:  008(38) + 930.85
ანოტაცია:  თსუ-ში "ნორჩთა სკოლის" მოსწავლეებისთვის პროფესორ რისმაგ გორდეზიანის მიერ წაკითხული საჯარო ლექციის - "ძველი სამყარო და თანამედროვეობა" - შესახებ
თემატიკა:  ანტიკური სამყარო.
საკვანძო სიტყვები:  დემოკრატია; გლობალიზაცია.
რას ურჩევენ სანდრა რულოვსს : ინტერვიუ / რამაზ კლიმიაშვილი ; ესაუბრა თამთა ქარჩავა // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2008. - 10 მარტი. - N65. - გვ.4[MFN: 1793]
ანოტაცია:  პოლიტოლოგის მოსაზრება ეროვნული საბჭოს ქუჩის აქციებსა და ქვეყანაში მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებზე
მოხსენიებული პირები:  პატარკაციშვილი ბადრი (ბიზნესმენი); სააკაშვილი მიხეილ (საქ. პრეზიდენტი).
თემატიკა:  პოლიტიკა; არჩევნები.
"ნაბუკო" მინიმუმ ერთი წლით გადაიდო. საერთო ევროპული პროექტის განხორციელება ძალიან ჯანჯლდება // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 7 თებერვალი. - N33. - გვ.8[MFN: 1794]
UDC:  629.4.082.22(479.22) + 622.891.4(479.22)
ანოტაცია:  ნაბუკოს გაზსადენის მშენებლობა და მისი რუსული ალტერნატივა "სამხრეთ დინება"
თემატიკა:  გაზმომარაგება; გაზსადენი.
ოპეკმა ნავთობის მოპოვების გაზრდა გადაიფიქრა // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 7 თებერვალი. - N33. - გვ.8[MFN: 1795]
ანოტაცია:  ნავთობის ექსპორტიორი ქვეყნების ორგანიზაციის (ოპეკი) გადაწყვეტილება ნავთობის მსოფლიო მიწოდებისა და მოთხოვნის დაბალანსების გამო
პერსონალია:  არდებილი ჰუსეინ კაზემპურ (ოპეკში ირანის ოფიციალური წარმომადგენელი).
თემატიკა:  ბუნებრივი რესურსები; ნავთობი.
"მულტიპლექსს" "თბილისის წყალი" ეცოტავა და ენერგეტიკაში გადაინაცვლა // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 7 თებერვალი. - N33. - გვ.8[MFN: 1796]
ანოტაცია:  კომპანია თბილისის წყლის შეძენის შემდეგ შვეიცარული კომპანია მულტიპლექს სოლუშენის დაინტერესება საქართველოში ელექტროგადამცემი ხაზების მშენებლობით და მისი მონაწილეობა ტენდერში
პერსონალია:  აბდუშელიშვილი გიორგი (ენერგეტიკის მინისტრის მოადგილე).
გეოგ.დასახელება:  გარდაბანი; ზესტაფონი; ახალციხე.
თემატიკა:  ენერგეტიკა; მშენებლობა; ტენდერი.
საქართველოს ავიაბაზარზე უცხოური კომპანიების მოძალებაა. ქართულ ავიაკომპანიებს მუშაობა საკმაოდ კონკურენტულ გარემოში მოუწევთ // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 7 თებერვალი. - N33. - გვ.9[MFN: 1797]
ანოტაცია:  მძაფრი კონკურენციის შესახებ საქართველოს საჰაერო ბაზარზე
პერსონალია:  თაქთაქიშვილი ირაკლი (ერთიანი საავიაციო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  საჰაერო ტრანსპორტი; ავიაკომპანიები; ავიაბაზარი.
1. ნაჭყებია, მანანა
დიალოგის ლიმიტი ყველა ოპოზიციონერმა ამოწურა : ინტერვიუ / მანანა ნაჭყებია ; ესაუბრა ეკა გულუა // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2008. - 10 მარტი. - N65. - გვ.7[MFN: 1798]
ანოტაცია:  "ახალი მემარჯვენეების" პოზიცია გაერთიანებული ოპოზიციის მიერ განახლებულ საპროტესტო აქციებზე
მოხსენიებული პირები:  ბურჯანაძე ნინო (საქ. პარლამენტის თავმჯდომარე).
ნილსენმა ყაზახებს ბათუმის ნავსადგური ჩააბარა. ოდიოზური დანიელი ბიზნესმენი საქართველოს ტოვებს // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 7 თებერვალი. - N33. - გვ.9[MFN: 1799]
ანოტაცია:  "გრინოუქ ჯგუფისა" და მისი პარტნიორების მიერ ბათუმის ნავთობის ტერმინალისა და ბათუმის საზღვაო ნავსადგურის ყაზახეთის სახელმწიფო კომპანიის "ყაზმუნაიგაზისთვის" მიყიდვისა და ამ ობიექტების ძველი და ახალი მფლობელების შესახებ
პერსონალია:  ჰანსენი მოგენს ("გრინოუქ ჯგუფის" გენერალური დირექტორი); ნილსენი იან ბოდე (ბიზნესმენი); ხუხაშვილი გია (ეკონომიკური ექსპერტი).
თემატიკა:  ნავსადგური; ნავთობტერმინალი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 175 | 176 | 177 | 178 | 179 | 180 | 181 | 182 | 183 | 184 | 185 |  შემდეგი »  ბოლო »»