"ასეთი სამარცხვინო ტრიუკები სააკაშვილის ხელისუფლებას ვეღარ გადაარჩენს" : ინტერვიუ / ლევან ბერძენიშვილი ; ესაუბრა ნათია დოლიძე // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2008. - 27 ნოემბერი - 3 დეკემბერი. - N48. - გვ.5[MFN: 179658]
"ეს ქვეყანა მარტო შენი არ არის!" : ინტერვიუ / ვასილ მაღლაფერიძე ; ესაუბრა ნათია დოლიძე // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2008. - 27 ნოემბერი - 3 დეკემბერი. - N48. - გვ.5,9[MFN: 179660]
საქართველოს პარლამენტმა რუსეთსა და დასავლეთს ერთდროულად დაუთმო / ლიკა ბასილაია, ეკა სარია // რეზონანსი. - თბილისი, 1997. - 13 მაისი. - N128. - გვ.1-2[MFN: 179661]
"ყველა მოქალაქე უნდა გავაფრთხილო: გაზაფხულზე ლარი უკიდურესად გაუფასურდება!" : ინტერვიუ / გოგი თოფაძე ; ესაუბრა ნათია დოლიძე // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2008. - 27 ნოემბერი - 3 დეკემბერი. - N48. - გვ.6[MFN: 179663]
ქუთაისის ბიბლიოთეკაში ზოგი ყავას უწრუპუნებს, ზოგი საფქვავს აჭრიჭინებს / კ. ჯანელიძე // ჯორჯიან თაიმსი. - თბილისი, 2005. - 21-28 აპრილი. - N15. - გვ.7[MFN: 179666]
თევდორაძე, ელენე (პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის ყოფილი თავმჯდომარე)
"ვის აკრიტიკებს ნინო ბურჯანაძე, სააკაშვილს, ვისთან ერთადაც იყო ამ წლების განმავლობაში?" : ინტერვიუ / ელენე თევდორაძე ; ესაუბრა ნატო ფოცხიშვილი // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2008. - 27 ნოემბერი - 3 დეკემბერი. - N48. - გვ.8[MFN: 179667]