ანოტაცია:  ოპოზიციის საპროტესტო აქციის მიმდინარეობის შესახებ
აქციებს, პიკეტირებებს და შიმშილობებს ლეიბორისტები ცალკე განახორციელებენ : ინტერვიუ / გიორგი გუგავა ; ესაუბრა გიორგი ფუტკარაძე // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 11 მარტი. - N66. - გვ.3[MFN: 1805]
"ერთ-ერთ მანდილოსანს აგინეს, მისკენ საცემრად გაიწიეს" : ინტერვიუ / ირაკლი პეტრიაშვილი ; ესაუბრა ნინო მიქიაშვილი // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 11 მარტი. - N66. - გვ.4[MFN: 1806]
ანოტაცია:  დაბა მახინჯაურის სამკერვალო ფაბრიკა "ჯორჯიან კარსის" თანამშრომელთა მძიმე სამუშაო პირობებზე საუბრობს საქართველოს პროფკავშირების გაერთიანების თავმჯდომარე ირაკლი პეტრიაშვილი
მოხსენიებული პირები:  სარი ნური (ფაბრიკის მმართველი).
თემატიკა:  ფაბრიკები; შრომის პირობები.
საკვანძო სიტყვები:  ადამიანის უფლებები.
ოქრუაშვილის მეგობარი პოლკოვნიკი სამხედრო პოლიციას წამებაში ადანაშაულებს // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 11 მარტი. - N66. - გვ.1,5[MFN: 1807]
ანოტაცია:  ცეცხლსასროლი იარაღის უკანონო შენახვა-ტარების და ყალბი დოკუმენტების გამოყენების ბრალდებით დაკავებული რევაზ კლდიაშვილის წინააღმდეგ განხორციელებულ ძალადობის ფაქტებზე
პერსონალია:  ჩიტაძე მარინა (ადვოკატი); კლდიაშვილი იუზა (დაკავებულის მამა).
მოხსენიებული პირები:  დოლიძე კარლო (სამხედრო პოლიციის დეპარტამენტის მთავარი სამმართველოს უფროსი); პაკსაშვილი პაატა (ოპერატიული სამმართველოს უფროსი).
ორგანიზაცია:  ციხის რესპუბლიკური საავადმყოფო.
სამუშაო ჯგუფმა მემორანდუმის საკითხები თავიდან ჩამოწერა // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 7 თებერვალი. - N33. - გვ.16[MFN: 1808]
ანოტაცია:  სამუშაო ჯგუფის შეხვედრა პარლამენტის ვიცე-სპიკერ მიხეილ მაჭავარიანთან ოპოზიციის მემორანდუმის საარჩევნო საკითხების გადაწყვეტასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  კუკავა კახა (ერთიანი ეროვნული საბჭოს წარმომადგენელი); კაციტაძე მამუკა ("ახალი მემარჯვენეების" წევრი); კუბლაშვილი პავლე (პარლამენტის უმრავლესობის წარმომადგენელი).
საკვანძო სიტყვები:  საარჩევნო კოდექსი; საარჩევნო ადმინისტრაცია; ამომრჩეველთა სიები; რეგისტრაცია; ვიდეოთვალი; დაფინანსების ფორმები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 176 | 177 | 178 | 179 | 180 | 181 | 182 | 183 | 184 | 185 | 186 |  შემდეგი »  ბოლო »»