ჩეჩნური წინააღმდეგობის ლიდერი მოკლულია: "ინტერფაქსი" // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 9 ივნისი. - N150. - გვ.3[MFN: 18033]
ანოტაცია:  ჩეჩნეთის სეპარატისტული მოძრაობის აქტიური წევრის დოკუ უმაროვის გარდაცვალების შესახებ
მოხსენიებული პირები:  კადიროვი რამზან (ჩეჩნეთის პრეზიდენტი); დელიმხანოვი ადამ (რუსეთის დუმის დეპუტატი).
1. სოხაშვილი-ნიკოლაიშვილი, თეა
განჩინება საქართველოს სახელით სასამართლო შეტყობინების საჯაროდ გავრცელების შესახებ. 24 ივლისი, 2009 წელი, ქ. თბილისი // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 14 აგვისტო. - N216. - გვ.11[MFN: 18034]
ანოტაცია:  ანზორ ხაჩიძის სარჩელისა გამო მოპასუხე თამარ გოდუნოვას მიმართ, დოკუმენტის ნამდვილობის და უძრავ ქონებაზე საკუთრების უფლების აღიარების თაობაზე
1. რუხაძე, ზურაბ
განჩინება საქართველოს სახელით. 1 ივლისი, 2009 წელი, ქ. თბილისი // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 14 აგვისტო. - N216. - გვ.11[MFN: 18035]
ანოტაცია:  მოსარჩელეების საქართველოს ინვალიდების საქმეთა დეპარტამენტთან არსებული კულტურულ-შემოქმედებითი ცენტრის განთავისუფლებული თანამშრომლების სარჩელისა გამო, მოპასუხის საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს მიმართ თანხის დაკისრების თაობაზე
პერსონალია:  ბერუჩაშვილი თამაზ (მოსარჩელე); სვანიძე მარინე (მოსარჩელე); მესხიშვილი ამირან (მოსარჩელე); ტაბატაძე ნინელი (მოსარჩელე); გუგეშაშვილი ვახტანგ (მოსარჩელე); გლოველი კახა (მოსარჩელე); ბოკუჩავა ირაკლი (მოსარჩელე); ქაფიანიძე ია (მოსარჩელე); ჩხაიძე ნმთია (მოსარჩელე); ორჯონიკიძე გიგა (მოსარჩელე); ლობჟანიძე შორენა (მოსარჩელე); საღირაშვილი მარინე (მოსარჩელე); წვერავა ნანა (მოსარჩელე); დავითულიანი ნინო (მოსარჩელე); გურგენაშვილი ნათია (მოსარჩელე); გობეჯიშვილი ვაჟა (მოსარჩელე); დვალიძე ბონდო (მოსარჩელე); ბირკაძე თინათინ (მოსარჩელე); აბესაძე დალი (მოსარჩელე); ახალბედაშვილი პაატა (მოსარჩელე); ჭიჭინაძე იზა (მოსარჩელე); წამალაშვილი ლია (მოსარჩელე).
ევროპარლამენტის ანჩევნებში კონსერვატორები იგებენ. მოსკოვი აღშფოთებულია // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 9 ივნისი. - N150. - გვ.4[MFN: 18036]
ანოტაცია:  ევროპარლამენტის არჩევნების წინასწარი მონაცემები
ორგანიზაცია:  ევროკავშირი; ევროპარლამენტი.
თემატიკა:  ევროპარლამენტის არჩევნები.
ოქრუაშვილის ყოფილი თანაშემწე დააკავეს // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 9 ივნისი. - N150. - გვ.4[MFN: 18037]
ანოტაცია:  პოლიტიკური მოძრაობა "ერთიანი საქართველოსთვის" პოლიტიკური საბჭოს წევრს ლევან ტერაშვილს გორის რაიონულმა სასამართლომ 14-დღიანი პატიმრობა შეუფარდა
დაკავებული გენერალი მძიმედაა, აცხადებენ ოჯახის წევრები // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 9 ივნისი. - N150. - გვ.5[MFN: 18038]
ანოტაცია:  გლდანის N8 სასჯელაღსრულების დაწესებულებასთან, მუხროვანში განვითარებული მოვლენების დროს დაკავებული სამხედროების მხარდასაჭერი აქცია გაიმართა
მოხსენიებული პირები:  გუჯაბიძე ბიძინა ("კონსერვატიული პარტიის" წევრი); კობალაძე კობა (სამხედრო გენერალი); მახარაძე სალომე (სასჯელაღსრულების სამინისტროს პრესსამსახურის ხელმძღვანელი); ოთანაძე კობა (სამხედრო გენერალი); ამირიძე ლევან (სამხედრო მოსამსახურე).
თემატიკა:  საპროტესტო აქციები; მუხროვანის ამბოხი.
1. მესხიშვილი, მ.
განჩინება. ამონაწერი სასამართლოს სხდომის ოქმიდან. საქმე N2/9156-06 22 ივლისი, 2009 წელი, ქ. თბილისი // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 14 აგვისტო. - N216. - გვ.12[MFN: 18039]
ანოტაცია:  ნორა ხარაშვილის სარჩელისა გამო მოპასუხეების - ლიანა ბაქანიძის, როზა უგულავას, ლელა რაქვიაშვილისა და მთვარისა ჭიკაიძის მიმართ თანხის გადახდის სანაცვლოდ მესაკუთრედ ცნობის თაობაზე
1. თოთოსაშვილი, გოგიტა
განჩინება საქართველოს სახელით. 5 აგვისტო, 2009 წელი, ქ. სამტრედია // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 14 აგვისტო. - N216. - გვ.12[MFN: 18040]
ანოტაცია:  სს "ენერგო-პრო ჯორჯიას" სარჩელი მოპასუხე თემურ ჩელებაძის მიმართ თანხის დაკისრების თაობაზე
სუბელიანის გაქცევას ანტიკრიზისულ საბჭოშიც ადასტურებენ // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 15 აგვისტო. - N217. - გვ.1,2[MFN: 18041]
ანოტაცია:  ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრის, კობა სუბელიანის მიერ დევნილებისათვის გამოყოფილი თანხების არამიზნობრივი ხარჯვის თაობაზე
პერსონალია:  გუჯაბიძე ბიძინა ("კონსერვატიული პარტიის" წევრი).
მოხსენიებული პირები:  უგულავა გიგი (თბილისის მერი); მერაბიშვილი ვანო (შს მინისტრი); ადეიშვილი ზურაბ (იუსტიციის მინისტრი).
ორგანიზაცია:  ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტრო.
დევნილების კოდორის ხეობაში დაბრუნებას აფხაზეთის მთავრობაში უარყოფენ // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 15 აგვისტო. - N217. - გვ.2[MFN: 18042]
ანოტაცია:  კოდორის ხეობიდან დევნილი მოსახლეობის გაუსაძლისი პირობები თბილისში და მათი გადაწყვეტილება ოკუპირებულ ხეობაში დაბრუნების თაობაზე
მოხსენიებული პირები:  ხუბუა თამაზ (აფხაზეთის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1800 | 1801 | 1802 | 1803 | 1804 | 1805 | 1806 | 1807 | 1808 | 1809 | 1810 |  შემდეგი »  ბოლო »»