განჩინება საქართველოს სახელით სასამართლო შეტყობინების საჯაროდ გავრცელების შესახებ. 24 ივლისი, 2009 წელი, ქ. თბილისი // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 14 აგვისტო. - N216. - გვ.11[MFN: 18034]
ანოტაცია: ანზორ ხაჩიძის სარჩელისა გამო მოპასუხე თამარ გოდუნოვას მიმართ, დოკუმენტის ნამდვილობის და უძრავ ქონებაზე საკუთრების უფლების აღიარების თაობაზე
განჩინება საქართველოს სახელით. 1 ივლისი, 2009 წელი, ქ. თბილისი // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 14 აგვისტო. - N216. - გვ.11[MFN: 18035]
ანოტაცია: მოსარჩელეების საქართველოს ინვალიდების საქმეთა დეპარტამენტთან არსებული კულტურულ-შემოქმედებითი ცენტრის განთავისუფლებული თანამშრომლების სარჩელისა გამო, მოპასუხის საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს მიმართ თანხის დაკისრების თაობაზე
ოქრუაშვილის ყოფილი თანაშემწე დააკავეს // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 9 ივნისი. - N150. - გვ.4[MFN: 18037]
ანოტაცია: პოლიტიკური მოძრაობა "ერთიანი საქართველოსთვის" პოლიტიკური საბჭოს წევრს ლევან ტერაშვილს გორის რაიონულმა სასამართლომ 14-დღიანი პატიმრობა შეუფარდა
განჩინება. ამონაწერი სასამართლოს სხდომის ოქმიდან. საქმე N2/9156-06 22 ივლისი, 2009 წელი, ქ. თბილისი // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 14 აგვისტო. - N216. - გვ.12[MFN: 18039]
ანოტაცია: ნორა ხარაშვილის სარჩელისა გამო მოპასუხეების - ლიანა ბაქანიძის, როზა უგულავას, ლელა რაქვიაშვილისა და მთვარისა ჭიკაიძის მიმართ თანხის გადახდის სანაცვლოდ მესაკუთრედ ცნობის თაობაზე