სააკაშვილმა ქართველი ელჩები დატუქსა / ზაზა ბაკაშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2006. - 3 თებერვალი. - N32. - გვ.4[MFN: 180334]
UDC:  342.511 + 341.713](479.22)
სააკაშვილი, მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  საქართველოს პრეზიდენტის შეხვედრა უცხოეთის ქვეყნებში აკრედიტეუბულ ქართველ ელჩებთან
თემატიკა:  პრეზიდენტები; ელჩები.
რა რეაქცია ჰქონდათ "მებენზინეებს" ირაკლი ღარიბაშვილის შენიშვნაზე? : როდიდან გაიაფდება საწვავი? / გ.ზედელაშვილი // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2014. - 22-29 დეკემბერი. - N49. - გვ.14[MFN: 180335]
UDC:  665.73 + 338.5](479.22)
კემულარია, ბექა ("მომხმარებელთა უფლებების დაცვის საზოგადოების" ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა:  ბენზინი; ფასები.
1. ნანეიშვილი, მიხეილ (ლიბერალურ-დემოკრატიული ეროვნული პარტიის ლიდერი)
რუსეთს სულ ტერორში ვეყოლებით : ინტერვიუ / მიხეილ ნანეიშვილი ; ესაუბრა მარიკა მჭედლიშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2006. - 3 თებერვალი. - N32. - გვ.5[MFN: 180336]
ანოტაცია:  საქართველო-რუსეთის ურთიერთობების შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთის სამშვიდობოები; ენერგოობიექტები; აფხაზეთის პრობლემა; დსთ-დან გამოსვლა.
პრეზიდენტო, ვინ შეინახავს ჩვენს ოჯახებს?! : აქცია პრეზიდენტის რეზიდენციასთან / ნ. ხურცილავა // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 24 დეკემბერი. - N304. - გვ.3[MFN: 180337]
UDC:  902/904 + 323.233](479.22)
ანოტაცია:  კომპანია "არემჯი გოლდის" მიერ საბადოზე შეჩერებულ სამუშაოებთან დაკავშირებით საპროტესტო აქციის მონაწილეთა კომენტარების შესახებ
ორგანიზაცია:  არემჯი გოლდი, კომპანია.
თემატიკა:  არქეოლოგიური ძეგლები; საპროტესტო აქციები.
1. მალხაზიშვილი, დავით
როცა გვირაბის იმედით ცხოვრობ : ანუ რას წერენ ცხინვალის რეგიონში / დავით მალხაზიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 1997. - 16 მაისი. - N131. - გვ.7[MFN: 180338]
UDC:  323 + 323.173](479.22:479.225)
ანოტაცია:  ვითარებაზე სამხრეთ ოსეთში
თემატიკა:  საშინაო პოლიტიკა; კონფლიქტური რეგიონები.
1. ჯაველიძე, ელიზბარ (ყოფილი დეპუტატი, აკადემიკოსი)
ელიზბარ ჯაველიძე: "მარგველაშვილი ღარიბაშვილის საწინააღმდეგო დაჯგუფებას ქმნის" : "ერთსქესიანთა ქორწინების დაკანონებას ღარიბაშვილი უშლის ხელს და მას აუცილებლად მოიშორებენ" : ინტერვიუ / ე. ჯაველიძე ; ესაუბრა შ. მარსაგიშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 24 დეკემბერი. - N304. - გვ.4][MFN: 180339]
UDC:  328.1 + 323](479.22)
ანოტაცია:  ხელისუფლებაში მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების შესახებ
პერსონალია:  მარგველაშვილი გიორგი (საქართველოს პრეზიდენტი); ღარიბაშვილი ირაკლი (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); ივანიშვილი ბიძინა (ბიზნესმენი, ყოფილი პრემიერ-მინისტრი); ადეიშვილი ზურაბ (იუსტიციის ყოფილი მინისტრი).
თემატიკა:  ხელისუფლება; პოლიტიკური პროცესები.
1. გილაური, ნიკა (საქართველოს ენერგეტიკის ყოფილი მინისტრი, ყოფილი პრემიერ-მინისტრი)
ანალიზი ნიკა გილაურისგან ; კვირის ქრონიკა // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2014. - 22-29 დეკემბერი. - N49. - გვ.14[MFN: 180340]
ანოტაცია:  რუსეთის ეკონომიკურ საფრთხეებზე
ტყვიის სროლაში ჩემპიონი სამართალდამცავებმა დააკავეს / შორენა კოწოწაშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2006. - 3 თებერვალი. - N32. - გვ.7[MFN: 180341]
თოფჩიშვილი, მერაბ (კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის თანამშრომელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  სროლაში საქართველოს ჩემპიონის, ოთარ ქავთარაძის ნარკოტიკების რეალიზაციის ბრალდებით დაკავების შესახებ
თემატიკა:  ნარკოდანაშაული.