ოქრუაშვილის ყოფილი თანაშემწე დააკავეს // რეზონანსი . - თბ., 2009. - 9 ივნისი. - N150. - გვ.4[MFN: 18037 ]
ანოტაცია: პოლიტიკური მოძრაობა "ერთიანი საქართველოსთვის" პოლიტიკური საბჭოს წევრს ლევან ტერაშვილს გორის რაიონულმა სასამართლომ 14-დღიანი პატიმრობა შეუფარდა
დაკავებული გენერალი მძიმედაა, აცხადებენ ოჯახის წევრები // რეზონანსი . - თბ., 2009. - 9 ივნისი. - N150. - გვ.5[MFN: 18038 ]
ანოტაცია: გლდანის N8 სასჯელაღსრულების დაწესებულებასთან, მუხროვანში განვითარებული მოვლენების დროს დაკავებული სამხედროების მხარდასაჭერი აქცია გაიმართა
მოხსენიებული პირები: გუჯაბიძე ბიძინა ("კონსერვატიული პარტიის" წევრი); კობალაძე კობა (სამხედრო გენერალი); მახარაძე სალომე (სასჯელაღსრულების სამინისტროს პრესსამსახურის ხელმძღვანელი); ოთანაძე კობა (სამხედრო გენერალი); ამირიძე ლევან (სამხედრო მოსამსახურე).
თემატიკა: საპროტესტო აქციები ; მუხროვანის ამბოხი .
მესხიშვილი, მ.
განჩინება. ამონაწერი სასამართლოს სხდომის ოქმიდან. საქმე N2/9156-06 22 ივლისი, 2009 წელი, ქ. თბილისი // რეზონანსი . - თბ., 2009. - 14 აგვისტო. - N216. - გვ.12[MFN: 18039 ]
ანოტაცია: ნორა ხარაშვილის სარჩელისა გამო მოპასუხეების - ლიანა ბაქანიძის, როზა უგულავას, ლელა რაქვიაშვილისა და მთვარისა ჭიკაიძის მიმართ თანხის გადახდის სანაცვლოდ მესაკუთრედ ცნობის თაობაზე
თოთოსაშვილი, გოგიტა
განჩინება საქართველოს სახელით. 5 აგვისტო, 2009 წელი, ქ. სამტრედია // რეზონანსი . - თბ., 2009. - 14 აგვისტო. - N216. - გვ.12[MFN: 18040 ]
ანოტაცია: სს "ენერგო-პრო ჯორჯიას" სარჩელი მოპასუხე თემურ ჩელებაძის მიმართ თანხის დაკისრების თაობაზე
სუბელიანის გაქცევას ანტიკრიზისულ საბჭოშიც ადასტურებენ // რეზონანსი . - თბ., 2009. - 15 აგვისტო. - N217. - გვ.1,2[MFN: 18041 ]
ანოტაცია: ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრის, კობა სუბელიანის მიერ დევნილებისათვის გამოყოფილი თანხების არამიზნობრივი ხარჯვის თაობაზე
პერსონალია: გუჯაბიძე ბიძინა ("კონსერვატიული პარტიის" წევრი).
მოხსენიებული პირები: უგულავა გიგი (თბილისის მერი); მერაბიშვილი ვანო (შს მინისტრი); ადეიშვილი ზურაბ (იუსტიციის მინისტრი).
ორგანიზაცია: ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტრო .
დევნილების კოდორის ხეობაში დაბრუნებას აფხაზეთის მთავრობაში უარყოფენ // რეზონანსი . - თბ., 2009. - 15 აგვისტო. - N217. - გვ.2[MFN: 18042 ]
ანოტაცია: კოდორის ხეობიდან დევნილი მოსახლეობის გაუსაძლისი პირობები თბილისში და მათი გადაწყვეტილება ოკუპირებულ ხეობაში დაბრუნების თაობაზე
მოხსენიებული პირები: ხუბუა თამაზ (აფხაზეთის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე).