უმაროვის დაღუპვა ოფიციალურად ჯერჯერობით არ დასტურდება // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 10 ივნისი. - N151. - გვ.3[MFN: 18086]
ანოტაცია:  ჩეჩნეთის სეპარატისტული მოძრაობის ერთ-ერთი ლიდერის დოკუ უმაროვის გარდაცვალებასთან დაკავშირებით გავრცელებული ინფორმაციები
თემატიკა:  ტერორიზმი; სეპარატისტული მოძრაობები.
სოფლებში კვლავ სარწყავი წყლის დეფიციტია. სარწყავი სისტემების რეაბილიტაცია, წესით, შარშან უნდა დასრულებულიყო, მაგრამ როგორც ჩანს, ვერც გაისად დამთავრდება // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 2 ივლისი. - N173. - გვ.8[MFN: 18087]
ანოტაცია:  საქართველოს სოფლებში სარწყავი სისტემების რეაბილიტაციის პრობლემებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  იმერლიშვილი ალექსანდრე (სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მელიორაციის პოლიტიკის სამმართველოს უფროსი).
თემატიკა:  სოფლის მეურნეობა; მელიორაცია.
ოსი ბოევიკების ნაწილმა ქარძმანი დატოვა : ინფორმაცია // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 10 ივნისი. - N151. - გვ.4[MFN: 18088]
სესიაშვილი : აშშ-ს საქართველოს სამხედრო დახმარება არ შეუწყვეტია : ინტერვიუ / ი. სესიაშვილი // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 10 ივნისი. - N151. - გვ.4[MFN: 18089]
ანოტაცია:  საქართველოსა და ამერიკას შორის სამხედრო თანამშრომლობის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  სესიაშვილი ირაკლი.
მთავრობა სასესხებელ ფულს ხელგაწვდილი დაეძებს. გილაური სავალუტო ფონდს დამატებით თანხებს სთხოვს // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 2 ივლისი. - N173. - გვ.8[MFN: 18090]
ანოტაცია:  საქართველოს მთავრობის მიერ სავალუტო ფონდიდან დამატებითი თანხების გამოყოფის მოთხოვნის მიზეზები
მოხსენიებული პირები:  გილაური ნიკა (პრემიერ-მინისტრი); გვინდაძე დიმიტრი (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე).
ორგანიზაცია:  სავალუტო ფონდი.
თემატიკა:  საერთაშორისო დახმარებები.
საზოგადოება თავად ქმნის საკონსტიტუციო კომისიას - ამბობს ქუცნაშვილი : ინტერვიუ / ზ. ქუცნაშვილი ; ესაუბრა ი. აბულაშვილი // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 10 ივნისი. - N151. - გვ.5[MFN: 18091]
ანოტაცია:  საკონსტიტუციო კომისიის მუშაობის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ქუცნაშვილი ზაქარია (ასოციაცია "კანონი ხალხისათვის" თავმჯდომარე).
თემატიკა:  საკონსტიტუციო სამართალი.
ახალგორელი დირექტორი ქართულ გამგეობას უჩივის // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 10 ივნისი. - N151. - გვ.5[MFN: 18092]
ანოტაცია:  ახალგორის მოსწავლე-ახალგაზრდობის სახლის დირექტორის თამარ მეარყიშვილის სარჩელთან დაკავშირებით, რომლითაც იგი კუთვნილი შრომითი ანაზღაურების კანონიერი ფორმით მიღებას ითხოვს
მოხსენიებული პირები:  მუხაშავრია ლია (ა/ო "ადამიანის უფლებათა პრიორიტეტის" ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  ადამიანის უფლებები; შრომითი სამართალი.
შეღავათები უპირველესად მეურნეობას და წარმოებას სჭირდება და არა ტურიზმს // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 2 ივლისი. - N173. - გვ.9[MFN: 18093]
ანოტაცია:  საქართველოს ეკონომიკის მინისტრის განცხადება ტურიზმის სფეროში მოღვაწე კომპანიების დღგ-სგან გათავისუფლების შესახებ. ეკონომიკის ექსპერტების კომენტარები
მოხსენიებული პირები:  ჟვანია ლაშა (საქართველოს ეკონომიკის მინისტრი); კაპანაძე ნოდარ (ექსპერტი); კოღუაშვილი პაატა (ექსპერტი).
თემატიკა:  ეკონომიკა; სოფლის მეურნეობა; ტურიზმი.