[საახალწლოდ თანამდებობის პირების მიერ სოციალური დახმარების გაცემის პიარის კრიტიკა] / ლიკა ამირაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 8 იანვარი. - N356. - გვ.2[MFN: 181237]
UDC:  364.3 + 659.4](479.22)
თორაძე, გოგი (რეჟისორი, კომენტარის ავტორი);  მაღლაფერიძე, ვასილ (პუბლიცისტი, კომენტარის ავტორი);  კობიაშვილი, ნელი (ჟურნალისტი, კომენტარის ავტორი);  მაღრაძე, დავით (პოეტი, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა:  სოციალური დახმარებები; პიარი.
მოსალოდნელია თურქი ჯარისკაცების აფხაზეთში გამოჩენა / მირიან ლებანიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 1997. - 20 მაისი. - N135. - გვ.2[MFN: 181238]
UDC:  327 + 355/359](560:479.22)
დოგანი, ჩეთინ (თურქეთის შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის უფროსის მოადგილე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  საქართველო-თურქეთის სამხედრო თანამშრომლობის პერსპექტივების შესახებ - თურქეთის სამხედრო დელეგაციის ვიზიტზე
თემატიკა:  თურქეთ-საქართველოს ურთიერთობები; სამშვიდობო ჯარები.
დღეს თბილისში შეიძლება მოთოვოს : უამინდობა საქართველოში 10 იანვრამდე გაგრძელდება / თეა ბეჟიტაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 8 იანვარი. - N356. - გვ.3[MFN: 181239]
UDC:  551.515(479.22)
ნიორაძე, სვეტლანა (გარემოს ეროვნული სააგენტოს ჰიდრომეტეოროლოგიური სამსახურის უფროსი, კომენტარის ავტორი);  გასვიანი, ნუგზარ (საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ამინდის პროგნოზის შესახებ საქართველოში
თემატიკა:  ამინდი.
"ბრიტიშ ეარვეიზმა" "კონკორდების" ფრენა შეაჩერა // რეზონანსი. - თბილისი, 2000. - 22 აგვისტო. - N216. - გვ13[MFN: 181240]
UDC:  656.7(44)
ანოტაცია:  საფრანგეთის ტრანსპორტის სამინისტროს გადაწყვეტილებით "ეარვეიზის" ფრენების შეჩერების შესახებ
თემატიკა:  ავიარეისები.
1. კორკოტაშვილი, გია
გია კორკოტაშვილი: იქმნება ახალი საზოგადოებრივი გაერთიანება : ინტერვიუ / გია კორკოტაშვილი ; ესაუბრა თაია არდოტელი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 8 იანვარი. - N356. - გვ.3,6[MFN: 181241]
ანოტაცია:  მსახიობი საუბრობს ახალი საზოგადოებრივი გაერთიანების შექმნისა და სამოქმედო გეგმის შესახებ
თემატიკა:  საზოგადოებრივი გაერთიანებები.
საქართველოს კვების მრეწველობით "პარმალატი" დაინტერესდა / გიორგი კალანდაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 1997. - 20 მაისი. - N135. - გვ.4[MFN: 181242]
UDC:  339.92(450:479.22)
ცქიტიშვილი, ზურაბ (პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკის კომიტეტის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  იტალია-საქართველოს ეკონომიკური თანამშრომლობის პერსპექტივებზე
თემატიკა:  იტალია-საქართველოს ეკონომიკური თანამშრომლობა.
საკვანძო სიტყვები:  შეღავათიანი კრედიტი.
იაპონიამ საპროცენტო განაკვეთების გაზრდა "გაბედა" // რეზონანსი. - თბილისი, 2000. - 22 აგვისტო. - N216. - გვ13[MFN: 181243]
UDC:  336.71 + 336.582.2](520)
მორი, იოშირო (იაპონიის პრემიერი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ბოლო 10 წლის განმავლობაში პირველად იაპონიის ბანკების მიერ საპროცენტო განაკვეთის გაზრდის შესახებ
თემატიკა:  ბანკები; საპროცენტო განაკვეთები.
ფასიანი ქაღალდების ინდუსტრიის ასოციაცია ნოტარიუსებთან თანამშრომლობას იწყებს // რეზონანსი. - თბილისი, 2000. - 22 აგვისტო. - N216. - გვ14[MFN: 181244]
UDC:  336.763 + 347.961](479.22)
სუხიტაშვილი, დავით (ნოტარიუსთა პალატის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  კირტავა, ირაკლი (ფასიანი ქაღალდების ინდუსტრიის ასოციაციის გამგეობის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  ხაბულიანი, ლეილა (ნოტარიუსი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ფასიანი ქაღალდების სფეროს წარმომადგენლებისა და ნოტარიუსების თანამშრომლობის შესახებ
თემატიკა:  ფასიანი ქაღალდები; სანოტარო საქმე.
სიგარეტსა და ალკოჰოლზე ფასები იზრდება : მეწარმეები შიშობენ, რომ ეს ადგილობრივ წარმოებას გამოუსწორებელ ზიანს მიაყენებს / სალომე სარიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 8 იანვარი. - N356. - გვ.4[MFN: 181245]
UDC:  663.97 + 663 + 338.5](479.22)
ბახტურიძე, გიორგი (თამბაქოს კონტროლის ალიანსის ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);  შარვაშიძე, გიორგი (კომპანია "სარაჯიშვილის" კომერციული დირექტორი, კომენტარის ავტორი);  თოფაძე, გოგი (საპარლამენტო უმრავლესობის წევრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  სიგარეტსა და ალკოჰოლზე აქციზის გადასახადის გაზრდის გამო ფასების მატებასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  თამბაქო; ალკოჰოლი; ფასები.
1. მჭედლიშვილი, ნიკო
ასე თუ გაგრძელდა, საქართველო კოსმოსშიც გაფრინდება / ნიკო მჭედლიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 1997. - 20 მაისი. - N135. - გვ.4[MFN: 181246]
ზემლერი, იოჰანეს (გერმანული კონცერნ "დაიმლერ ბენცის" სამეთვაყურეო საბჭოს წევრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  კოსმოსური ნაგებობების ინსტიტუტსა და კონცერნ "დაიმლერ ბენცს" შორის დადებულ ხელშეკრულებაზე დიდგაბარიტიანი კოსმომური ანტენების დამზადებასთან დაკავშირებით
ორგანიზაცია:  კოსმოსური ნაგებობების ინსტიტუტი; დაიმლერ ბენცი, გერმანული კონცერნი.
თემატიკა:  გერმანია-საქართველოს ეკონომიკური თანამშრომლობა.
საკვანძო სიტყვები:  ანტენები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 18120 | 18121 | 18122 | 18123 | 18124 | 18125 | 18126 | 18127 | 18128 | 18129 | 18130 |  შემდეგი »  ბოლო »»