[საახალწლოდ თანამდებობის პირების მიერ სოციალური დახმარების გაცემის პიარის კრიტიკა] / ლიკა ამირაშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2015. - 8 იანვარი. - N356. - გვ.2[MFN: 181237 ]
UDC: 364.3 + 659.4](479.22)
• თორაძე, გოგი (რეჟისორი, კომენტარის ავტორი); მაღლაფერიძე, ვასილ (პუბლიცისტი, კომენტარის ავტორი); კობიაშვილი, ნელი (ჟურნალისტი, კომენტარის ავტორი); მაღრაძე, დავით (პოეტი, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა: სოციალური დახმარებები ; პიარი .
ლებანიძე, მირიან
მოსალოდნელია თურქი ჯარისკაცების აფხაზეთში გამოჩენა / მირიან ლებანიძე // რეზონანსი . - თბილისი, 1997. - 20 მაისი. - N135. - გვ.2[MFN: 181238 ]
UDC: 327 + 355/359](560:479.22)
• დოგანი, ჩეთინ (თურქეთის შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის უფროსის მოადგილე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: საქართველო-თურქეთის სამხედრო თანამშრომლობის პერსპექტივების შესახებ - თურქეთის სამხედრო დელეგაციის ვიზიტზე
თემატიკა: თურქეთ-საქართველოს ურთიერთობები ; სამშვიდობო ჯარები .
დღეს თბილისში შეიძლება მოთოვოს : უამინდობა საქართველოში 10 იანვრამდე გაგრძელდება / თეა ბეჟიტაშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2015. - 8 იანვარი. - N356. - გვ.3[MFN: 181239 ]
UDC: 551.515(479.22)
• ნიორაძე, სვეტლანა (გარემოს ეროვნული სააგენტოს ჰიდრომეტეოროლოგიური სამსახურის უფროსი, კომენტარის ავტორი); გასვიანი, ნუგზარ (საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ამინდის პროგნოზის შესახებ საქართველოში
თემატიკა: ამინდი .
"ბრიტიშ ეარვეიზმა" "კონკორდების" ფრენა შეაჩერა // რეზონანსი . - თბილისი, 2000. - 22 აგვისტო. - N216. - გვ13[MFN: 181240 ]
UDC: 656.7(44)
ანოტაცია: საფრანგეთის ტრანსპორტის სამინისტროს გადაწყვეტილებით "ეარვეიზის" ფრენების შეჩერების შესახებ
თემატიკა: ავიარეისები .
კორკოტაშვილი, გია
გია კორკოტაშვილი: იქმნება ახალი საზოგადოებრივი გაერთიანება : ინტერვიუ / გია კორკოტაშვილი ; ესაუბრა თაია არდოტელი // რეზონანსი . - თბილისი, 2015. - 8 იანვარი. - N356. - გვ.3,6[MFN: 181241 ]
ანოტაცია: მსახიობი საუბრობს ახალი საზოგადოებრივი გაერთიანების შექმნისა და სამოქმედო გეგმის შესახებ
თემატიკა: საზოგადოებრივი გაერთიანებები .
საქართველოს კვების მრეწველობით "პარმალატი" დაინტერესდა / გიორგი კალანდაძე // რეზონანსი . - თბილისი, 1997. - 20 მაისი. - N135. - გვ.4[MFN: 181242 ]
UDC: 339.92(450:479.22)
• ცქიტიშვილი, ზურაბ (პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკის კომიტეტის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: იტალია-საქართველოს ეკონომიკური თანამშრომლობის პერსპექტივებზე
თემატიკა: იტალია-საქართველოს ეკონომიკური თანამშრომლობა .
საკვანძო სიტყვები: შეღავათიანი კრედიტი .
იაპონიამ საპროცენტო განაკვეთების გაზრდა "გაბედა" // რეზონანსი . - თბილისი, 2000. - 22 აგვისტო. - N216. - გვ13[MFN: 181243 ]
UDC: 336.71 + 336.582.2](520)
• მორი, იოშირო (იაპონიის პრემიერი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ბოლო 10 წლის განმავლობაში პირველად იაპონიის ბანკების მიერ საპროცენტო განაკვეთის გაზრდის შესახებ
თემატიკა: ბანკები ; საპროცენტო განაკვეთები .
ფასიანი ქაღალდების ინდუსტრიის ასოციაცია ნოტარიუსებთან თანამშრომლობას იწყებს // რეზონანსი . - თბილისი, 2000. - 22 აგვისტო. - N216. - გვ14[MFN: 181244 ]
UDC: 336.763 + 347.961](479.22)
• სუხიტაშვილი, დავით (ნოტარიუსთა პალატის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი); კირტავა, ირაკლი (ფასიანი ქაღალდების ინდუსტრიის ასოციაციის გამგეობის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი); ხაბულიანი, ლეილა (ნოტარიუსი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ფასიანი ქაღალდების სფეროს წარმომადგენლებისა და ნოტარიუსების თანამშრომლობის შესახებ
თემატიკა: ფასიანი ქაღალდები ; სანოტარო საქმე .
სიგარეტსა და ალკოჰოლზე ფასები იზრდება : მეწარმეები შიშობენ, რომ ეს ადგილობრივ წარმოებას გამოუსწორებელ ზიანს მიაყენებს / სალომე სარიშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2015. - 8 იანვარი. - N356. - გვ.4[MFN: 181245 ]
UDC: 663.97 + 663 + 338.5](479.22)
• ბახტურიძე, გიორგი (თამბაქოს კონტროლის ალიანსის ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი); შარვაშიძე, გიორგი (კომპანია "სარაჯიშვილის" კომერციული დირექტორი, კომენტარის ავტორი); თოფაძე, გოგი (საპარლამენტო უმრავლესობის წევრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: სიგარეტსა და ალკოჰოლზე აქციზის გადასახადის გაზრდის გამო ფასების მატებასთან დაკავშირებით
თემატიკა: თამბაქო ; ალკოჰოლი ; ფასები .
მჭედლიშვილი, ნიკო
ასე თუ გაგრძელდა, საქართველო კოსმოსშიც გაფრინდება / ნიკო მჭედლიშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 1997. - 20 მაისი. - N135. - გვ.4[MFN: 181246 ]
• ზემლერი, იოჰანეს (გერმანული კონცერნ "დაიმლერ ბენცის" სამეთვაყურეო საბჭოს წევრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: კოსმოსური ნაგებობების ინსტიტუტსა და კონცერნ "დაიმლერ ბენცს" შორის დადებულ ხელშეკრულებაზე დიდგაბარიტიანი კოსმომური ანტენების დამზადებასთან დაკავშირებით
ორგანიზაცია: კოსმოსური ნაგებობების ინსტიტუტი ; დაიმლერ ბენცი , გერმანული კონცერნი.
თემატიკა: გერმანია-საქართველოს ეკონომიკური თანამშრომლობა .
საკვანძო სიტყვები: ანტენები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 18120 | 18121 | 18122 | 18123 | 18124 | 18125 | 18126 | 18127 | 18128 | 18129 | 18130 | შემდეგი » ბოლო »»