ირაკლი ღარიბაშვილი შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის (ILO) წარმომადგენლებს შეხვდა // ვერსია. - თბილისი, 2015. - 21-22 იანვარი. - N6(1032). - გვ.5[MFN: 183060]
არსებობს საკითხების მთელი ნუსხა, რომლებთან დაკავშირებით ევროპა და აშშ რუსეთთან თანამშრომლობას განაგრძობენ და ტერორიზმთან ბრძოლა ერთ-ერთი ასაეთი საკითხია : ინტერვიუ / ი, იმერლიშვილი ; ესაუბრა ქეთი ხატიაშვილი // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2015. - 19 იანვარი. - N2. - გვ.15[MFN: 183064]
"ნასედკების თარეში" ზონაზე : როგორ გაახსნევინა ციხის ადმინისტრაციას აგენტმა 13 საქმე 13 წლიანი "სროკის" სანაცვლოდ // ვერსია. - თბილისი, 2015. - 21-22 იანვარი. - N6(1032). - გვ.6[MFN: 183065]
ბრეგაძე, სანდრო (დიასპორის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე)
ეს არასამთავრობოები მხოლოდ ერთ სანდრო ბრეგაძეს კი არა ყველა იმ ადამიანს ებრძვიან, რომლებიც ეროვნულად აზროვნებენ და მათ მზაკვრულ ზრახვებს ამხელენ : ინტერვიუ / სანდრო ბრეგაძე ; ესაუბრა ქეთი ხომერიკი // საერთო გაზეთი. - თბილისი, 2015. - 21 იანვარი. - N1. - გვ3[MFN: 183066]
ფანჩულიძე, ვაჟა (საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარე)
"საავტომობილო გზების დეპარტამენტის მიერ ჩატარებულ ნებისმიერ ტენდერში კომპანიები სამართლიანად იმარჯვებენ" : ინტერვიუ / ვაჟა ფანჩულიძე ; ესაუბრა თათა ლობჟანიძე // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2015. - 19 იანვარი. - N390. - გვ.17[MFN: 183067]