ჩიხურამ უკრაინელი დაიმატა / მ. მამულაშვილი // ლელო. - თბილისი, 2015. - 19 იანვარი. - N10. - გვ.3[MFN: 183063]
შალამბერიძე, თორნიკე (საჩხერის "ჩიხურას" პრესატაშე, კომენტარის ავტორი);  ლილუაშვილი, ირაკლი ("ჩიხურას" მენეჯერი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  საჩხერის "ჩიხურაში" უკრაინელი ფეხბურთელის, ევგენი ტროიანოვსკის ტრანსფერთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ტროიანოვსკი ევგენი.
მოხსენიებული პირები:  ფრუიძე სოსო ("ჩიხურას" მთავარი მწვრთნელი).
1. იმერლიშვილი, ირინა (უშიშროების საბჭოს მდივანი)
არსებობს საკითხების მთელი ნუსხა, რომლებთან დაკავშირებით ევროპა და აშშ რუსეთთან თანამშრომლობას განაგრძობენ და ტერორიზმთან ბრძოლა ერთ-ერთი ასაეთი საკითხია : ინტერვიუ / ი, იმერლიშვილი ; ესაუბრა ქეთი ხატიაშვილი // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2015. - 19 იანვარი. - N2. - გვ.15[MFN: 183064]
UDC:  32 + 351.746](479.22)
ანოტაცია:  სახელმწიფოს უშიშროების საკითხთან დაკავშირებით
თემატიკა:  პოლიტიკა; უშიშროება.
1. "ნასედკების თარეში" ზონაზე : როგორ გაახსნევინა ციხის ადმინისტრაციას აგენტმა 13 საქმე 13 წლიანი "სროკის" სანაცვლოდ // ვერსია. - თბილისი, 2015. - 21-22 იანვარი. - N6(1032). - გვ.6[MFN: 183065]
UDC:  343.81 + 343.91](479.22)
ანოტაცია:  ციხეებისა და პატიმრების შესახებ პატიმრის (N0578) დღიურიდან
თემატიკა:  ციხეები; პატიმრები.
1. ბრეგაძე, სანდრო (დიასპორის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე)
ეს არასამთავრობოები მხოლოდ ერთ სანდრო ბრეგაძეს კი არა ყველა იმ ადამიანს ებრძვიან, რომლებიც ეროვნულად აზროვნებენ და მათ მზაკვრულ ზრახვებს ამხელენ : ინტერვიუ / სანდრო ბრეგაძე ; ესაუბრა ქეთი ხომერიკი // საერთო გაზეთი. - თბილისი, 2015. - 21 იანვარი. - N1. - გვ3[MFN: 183066]
UDC:  061.2(479.22)
ანოტაცია:  საქართველოში მოქმედი არასამთავრობო ორგანიზაციების შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ვაჭარაძე ირაკლი (არასამთავრობო ორგანიზაცია "იდენტობის" ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  არასამთავრობო ორგანიზაციები.
1. ფანჩულიძე, ვაჟა (საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარე)
"საავტომობილო გზების დეპარტამენტის მიერ ჩატარებულ ნებისმიერ ტენდერში კომპანიები სამართლიანად იმარჯვებენ" : ინტერვიუ / ვაჟა ფანჩულიძე ; ესაუბრა თათა ლობჟანიძე // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2015. - 19 იანვარი. - N390. - გვ.17[MFN: 183067]
UDC:  625(479.22)
ანოტაცია:  დეპარტამენტის საქმიანობისა და გეგმების შესახებ
ორგანიზაცია:  საავტომობილო გზების დეპარტამენტი.
თემატიკა:  გზების მშენებლობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 18302 | 18303 | 18304 | 18305 | 18306 | 18307 | 18308 | 18309 | 18310 | 18311 | 18312 |  შემდეგი »  ბოლო »»