მოხსენიებული პირები:Гагнидзе Тариэл (председатель НПО "Историческое наследие"); Цаава Виктор (политолог); Коридзе Темур (председатель общественного совета НПО "Историческое наследие").
"თუ სტალინის ძეგლს გორის მოედნიდან აიღებენ, რუსეთის პრეზიდენტს პოლიტთავშესაფარს ვთხოვ და საცხოვრებლად სამხრეთ ოსეთში გადავალ" : ინტერვიუ / გრიშა ონიანი ; ესაუბრა ნინო კომახიძე // ვერსია. - თბ., 2009. - 7 აგვისტო. - N92(300). - გვ.2[MFN: 18325]
ფოტოები: სტალინის ძეგლი გორში
პერსონალია:სტალინი იოსებ (სსრკ ცკ-ის გენერალური მდივანი).
მუხათგვერდის ძმათა სასაფლაოსთან ეკლესიას აშენებენ : საუბარი / ნანა ჭონაძე, კობა გაფრინდაშვილი ; ესაუბრა ნინო ხარშილაძე // ვერსია. - თბ., 2009. - 7 აგვისტო. - N92(300). - გვ.3[MFN: 18327]
ამირან ბიწაძეს გამოძიების იმედი არა აქვს : ინტერვიუ / ა. ბიწაძე ; ესაუბრა თამთა ქარჩავა // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 18 აგვისტო. - N220. - გვ.16[MFN: 18329]
ანოტაცია: "დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველოს" მხარდამჭერის გატაცებისა და წამების ფაქტთან დაკავშირებით
პერსონალია:ბიწაძე ბადრი (სასაზღვრო პოლიციის ყოფილი ხელმძღვანელი).
მოხსენიებული პირები:მერაბიშვილი ვანო (შს მინისტრი); ბურჯანაძე ნინო ("დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველოს" თავმჯდომარე).