ანოტაცია:  თსუ-ის ადმინისტრაციის მიერ 2008 წელს გაწეული მუშაობის ანგარიშის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ხარბედია რომან (თსუ-ის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელის მოვალეობის შემსრულებელი).
სუბელიანთან ერთად პროკურატურა აქიშბაიათიც დაინტერესდა // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 19 აგვისტო. - N221. - გვ.1,2[MFN: 18362]
ანოტაცია:  კოდორის ხეობიდან დევნილი მოსახლეობის ჩასახლების პროცესსა და იძულებით გადაადგილებულ პირთათვის გამოყოფილი ერთჯერადი დახმარების თანხების არამიზნობრივ ხარჯვასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  სუბელიანი კობა (ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრი); აქიშბაია მალხაზ (აფხაზეთის მთავრობის ყოფილი ხელმძღვანელი); ვეფხვაძე ლევან (ანტიკრიზისული საბჭოს წევრი); კუკავა კახა ("კონსერვატიული პარტიის" წევრი).
თემატიკა:  საქართველოს მთავრობა; სამართალი; იძულებით გადაადგილებული პირები.
"არ მინდა, ოპოზიცია კატეგორიებად დავყო, მაგრამ, სამწუხაროდ, სიმართლეს გვერდს ვერ ავუვლით..." : ინტერვიუ / გ.ხაინდრავა ; ესაუბრა ნ.სამხარაძე // კვირის ქრონიკა. - , 2009. - 24-30 აგვისტო. - N34. - გვ.10[MFN: 18363]
ანოტაცია:  ოპოზიციის სამომავლო გეგმებზე
ცოტნე გამსახურდიას 20 წლამდე პატიმრობა ემუქრება?! რატომ დაარღვია პირობა ხელისუფლებამ და რომელი სამი მუხლით გაასამართლებენ პრეზიდენტის შვილს // ვერსია. - თბ., 2009. - 7-8 სექტემბერი. - N93(301). - გვ.6[MFN: 18364]
პერსონალია:  კოჭლამაზაშვილი ბადრი (მოსამართლე); ბექაური ქეთი (ადვოკატი).
თემატიკა:  პოლიტიკა; სამართალი.
ლაკობას გადადგომის სავარაუდო მიზეზები // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 20 აგვისტო. - N222. - გვ.1,2[MFN: 18365]
პერსონალია:  ლაკობა სტანისლავ (აფხაზეთის დე ფაქტო უშიშროების საბჭოს თავმჯდომარე).
მოხსენიებული პირები:  ბაღაფში სერგეი (აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი); ვოლსკი გია (ექსპერტი).
თემატიკა:  სეპარატისტული რეგიონები.
1. ბარამია, გიორგი
აფხაზებში უკმაყოფილება იზრდება, ამბობს ბარამია : ინტერვიუ / გ. ბარამია ; ესაუბრა თამთა ქარჩავა // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 19 აგვისტო. - N221. - გვ.2[MFN: 18366]
ანოტაცია:  აფხაზეთში განვითარებულ მოვლენებზე
პერსონალია:  ბარამია გიორგი (აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  პოლიტიკა; კონფლიქტის ზონა.
22 აგვისტო - ჩრდილოეთ კავკავსიაში ახალი ომის დაწყების თარიღი? // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 20 აგვისტო. - N222. - გვ.1,4[MFN: 18367]
ანოტაცია:  ჩეჩენეთის, ინგუშეთისა და დაღესტანის ტერიტორიაზე მოქმედი მეამბოხეები რუსული არმიის ნაწილებთან ერთად ახალი საომარი მოქმედებების დაწყებისათვის ემზადებიან
მოხსენიებული პირები:  არეშიძე მამუკა (ექსპერტი კავკასიის საკითხებში).
1. თოდაძე, ხათუნა
სექტემბრიდან მეთადონის ფასიანი პროგრამის ახალი ცენტრები იხსნება. რა ჯდება სახელმწიფოს თანადაფინანსებით პროგრამაში მონაწილეობა და რატომ აღარ არის საჭირო ნამკურნალობის ცნობის წარდგენა? : ინტერვიუ / ხათუნა თოდაძე ; ესაუბრა ნინო ხარშილაძე // ვერსია. - თბ., 2009. - 7-8 სექტემბერი. - N93(301). - გვ.7[MFN: 18368]
ორგანიზაცია:  ნარკოლოგიის ინსტიტუტი.
თემატიკა:  ნარკომანია; მკურნალობა.
საკვანძო სიტყვები:  თერაპიის პროგრამა; მეთადონი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1832 | 1833 | 1834 | 1835 | 1836 | 1837 | 1838 | 1839 | 1840 | 1841 | 1842 |  შემდეგი »  ბოლო »»