Софио Гуриели в борьбе за независимость родины / Малхаз Эбралидзе // Тбилисская неделя . - Тбилиси, 2015. - 21-27 января. - N4. - С.7[MFN: 183765 ]
UDC: 94 + 929.731](479.222.4)
ანოტაცია: Об истории гурийского самтавро
პერსონალია: Гуриели Мамия V (мтавари Гурии); Гуриели Софио (супруга Мамии Гуриели).
თემატიკა: გურიის ისტორია ; გურიის მთავრები .
ამაშუკელი, რეზო (პოეტი, საქართველოს კულტურის მინისტრის მოადგილე)
თუ დაგივიწყო... : ინტერვიუ / რ. ამაშუკელი ; ესაუბრა ნ. ზუროშვილი // მენორა . - თბილისი, 1994. - მაისი. - N5. - გვ.5[MFN: 183766 ]
ანოტაცია: საქართველო-ისრაელის ურთიერთობის შესახებ
თემატიკა: საქართველო-ისრაელის ურთიერთობა .
ბიძინა ივანიშვილს უთქვამს, ეგ "სასტავი" უნდა დაიშალოსო / გ.ზედელაშვილი // კვირის ქრონიკა . - თბილისი, 2015. - 26 იანვარი-1 თებერვალი. - N4. - გვ.3[MFN: 183767 ]
ანოტაცია: პალამენტარ რევაზ შავლოხაშვილის საქმიანობაზე
პერსონალია: შავლოხაშვილი რევაზ (პარლამენტარი).
ჩხარტიშვილი თბილისში მშენებლობებზე მორატორიუმის გამოცხადებას ითხოვს : ინტერვიუ / ლაშა ჩხარტიშვილი ; ესაუბრა თაია არდოტელი // რეზონანსი . - თბილისი, 2015. - 17იანვარი. - N10. - გვ.6[MFN: 183768 ]
UDC: 625.712.36 + 904](479.22)
ანოტაცია: უფლებადამცველი და გარემოსდაცვითი საკითხების ექსპერტი საუბრობს პუშკინის ქუჩაზე ესტაკადის მშენებლობისა და თბილისში კულტურული მემკვიდრეობისა თუ სხვადასხვა რეკრეაციული ტერიტორიის დაცვის საკითხებთან დაკავშირებით
თემატიკა: ესტაკადები ; კულტურული მემკვიდრეობა .
ჩვენ, პოეტები საქართველოსი! : რა ლექსებს წერენ გაბრაზებული ქართველები? / გ.ზედელაშვილი // კვირის ქრონიკა . - თბილისი, 2015. - 26 იანვარი-1 თებერვალი. - N4. - გვ.3[MFN: 183769 ]
ანოტაცია: პოეზია პოლიტიკურ თემაზე
პერსონალია: ბერიკაშვილი მანანა (კულტურის მინისტრის მოადგილე); ზედგენიძე იმედა (პოეტი).