სირცხვილის კორიდორგამოვლილები // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 12 მარტი. - N67. - გვ.3[MFN: 1844]
ანოტაცია:  პარლამენტის შენობის წინ გამართული ოპოზიციის საპროტესტო აქციის მიმდინარეობის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ქობალია გრიგოლ; გოცირიძე მეგი; ბრეგაძე ბიძინა; შენგელია კახა; გუცაევი ვლადიმერ; ნადირაძე მაია (პარლამენტის წევრები); ცაგარეიშვილი გიორგი; ნაჭყებია მანანა; ბაღათურია ჯონდი; გუნავა ბეჟან (ოპოზიციის წარმომადგენლები).
სად ერქომაიშვილის ხელოვნება და სად როინიშვილის მატარებელი // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 1-8 მაისი. - N018(485). - გვ.5[MFN: 1845]
ანოტაცია:  სპარლამენტო დეპუტატობის კანდიდატთა შესახებ
პერსონალია:  როინიშვილი გია (მსახიობი); ერქომაიშვილი ანზორ (ლოტბარი); ერგემლიძე ნუგზარ (მომღერალი).
წინასწარ გამოცხადებული აჯანყების ქრონიკაში მე მონაწილეობას არ მივიღებ : ინტერვიუ ; გიორგი გუგავა / ესაუბრა ჟანა ასანიძე // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 1-8 მაისი. - N018(485). - გვ.6[MFN: 1846]
ანოტაცია:  "ლეიბორისტული" პარტიის გეგმებსა და საპარლამენტო არჩევნების შესახებ
ოპოზიცია მოშიმშილეთა შესაძლო დარბევას არ გამორიცხავს. ეროვნულ საბჭოს უკვე 50-მდე მოხალისემ მიმართა // რეზონანსი. - , 2008. - 19 თებ.. - N045. - გვ.4[MFN: 1847]
ანოტაცია:  ოპოზიციის მხრიდან შიმშილობისათვის მზადებასთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  დავითაშვილი კობა ("ხალხის პარტიის" ლიდერი).
იმაზე მეტი კვოტა გვაქვს, ვიდრე გვეკუთვნოდა : ინტერვიუ ; ჯონდი ბაღათურია / ესაუბრა ვერძეული ნათია // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 1-8 მაისი. - N018(485). - გვ.7[MFN: 1848]
ანოტაცია:  ოპოზიციური გაერთიანების ერთ-ერთი ლიდერი საუბრობს პარლამენტში ოპოზიციური ძალების მოსვლის შანსებზე
ბურჯანაძე "ახლებს" მისაღებში არც საწოლებს შეატანინებს, არც პლედებს და არც ტელევიზორს // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 12 მარტი. - N67. - გვ.3[MFN: 1849]
ანოტაცია:  "ახალი მემარჯვენეები" მემორანდუმის შესრულების მოთხოვნით პარლამენტის თავმჯდომარის მისაღებში შიმშილობას განაგრძობენ
პერსონალია:  ჩიხრაძე ფიქრია ("ახალი მემარჯვენეების" წარმომადგენელი).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 180 | 181 | 182 | 183 | 184 | 185 | 186 | 187 | 188 | 189 | 190 |  შემდეგი »  ბოლო »»