ინგუშეთის პრეზიდენტი მისი ნათესავის მომხვეჭელობამ იმსხვერპლა // რეზონანსი . - თბ., 2009. - 7 ივლისი. - N178. - გვ.3[MFN: 18443 ]
ანოტაცია: ინგუშეთის პრეზიდენტ იუნუს-ბეკ ევკუროვის წინააღმდეგ განხორციელებული ტერაქტის ავტორებისა და მიზეზების შესახებ. ქართველი ექსპერტის კომენტარები
მოხსენიებული პირები: ლაბაძე მიხეილ (ექსპერტი კავკასიის საკითხებში).
თემატიკა: კავკასიის ქვეყნები ; ტერორისტული აქტები .
ებრალიძე, დავით
მომხმარებელთა ინტერესების დამცველად ინიშნება ყოფილი ენერგოომბუდსმენი : ინტერვიუ / დავით ებრალიძე ; ესაუბრა ლანა ბერიძე // რეზონანსი . - თბ., 2009. - 7 ივლისი. - N178. - გვ.5[MFN: 18444 ]
ანოტაცია: რამდენად ქმედითი იქნება საზოგადოებრივი ომბუდსმენი და რამდენად მოხერხდება კომუნიკაციების მარეგულირებელ კომისიაში საზოგადოების ინტერესების დაცვა საუბრობს ომბუდსმენობის კანდიდატი
თემატიკა: საზოგადოებრივი ომბუდსმენი .
"შენი თვალით დანახული თბილისი" - ფოტოკონკურსი // თბილისის უნივერსიტეტი . - თბ., 2009. - 30 ივნისი. - N9. - გვ.6[MFN: 18445 ]
ანოტაცია: კინოთეატრ "ამირანში" გამართული ფოტოგამოფენის შესახებ, რომელშიც მონაწილეობა მიიღეს თსუ-სა და კავკასიის ბიზნეს სკოლის სტუდენტებმა
იჩქერიის თავდაცვის მინისტრი მახაური უმძიმეს მდგომარეობაშია // რეზონანსი . - , 2009. - 14 ივლისი. - N185. - გვ.1-2[MFN: 18446 ]
UDC: 32(470.661)
ანოტაცია: იჩქერიის ე.წ. თავდაცვის მინისტრ რუსტამან მახაურის დაპატიმრების შესახებ
პერსონალია: ალხანოვი რუსლან (ჩეჩნეთის რესპუბლიკის შს მინისტრი); კადიროვი რამზან (ჩეჩნეთის პრეზიდენტი); მახაური რუსტამან (იჩქერიის ე.წ. თავდაცვის მინისტრი).
გეოგ.დასახელება: ჩეჩნეთის რესპუბლიკა .
მიწისძვრით დაზარალებულებს, დროებით კარვებში მოათავსებენ. ხელისუფლების გადაწყვეტილებით, მიწისძვრით დაზარალებული არც ერთი ოჯაზი არ დარჩება დახმარების გარეშე // ვერსია . - თბ., 2009. - 9-10 სექტემბერი. - N94(302). - გვ.2[MFN: 18447 ]
UDC: 550.34
გეოგ.დასახელება: საქართველო ; რაჭა ; თბილისი .
თემატიკა: მიწისძვრა .