თემატიკა:  მსოფლიო პოლიტიკა.
სვანური ვენდეტა ანუ კბილი კბილისა წილ // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2007. - 23-29 მარტი. - N12. - გვ.17[MFN: 185508]
UDC:  392.77(479.22)
ანოტაცია:  სვანური ტრადიციებისა და ვენდეტას შესახებ
თემატიკა:  სვანური ადათ-წესები.
ზურაბ ვაზაგაშვილის საქმე გახსნილია - დაიჭერენ თუ არა შს მინისტრის მოადგილე შალვა ჯანაშვილს / ნინო კომახიძე // ვერსია. - თბილისი, 2015. - 4-5 თებერვალი. - N12(1038). - გვ.2[MFN: 185509]
UDC:  343.125 + 343.61](479.22)
ანოტაცია:  ზურაბ ვაზაგაშვილის მკვლელობის საქმესთან დაკავშირებით შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლების დაკავების შესახებ
პერსონალია:  ფირცხალავა ირაკლი (შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის დირექტორის ყოფილი მოადგილე); ცააძე გიორგი (სამძებროს უფროსის ექსმოადგილე); ნაკანი კახაბერ (სპეცდანიშნულების ჯგუფის ყოფილი უფროსი); ბეროძე ლევან (ექსგამომძიებელი); გულბანი გიორგი (სპეცდანიშნულების ჯგუფის უფროსის ყოფილი მოადგილე); მილაძე იასონ (სპეცდანიშნულების ჯგუფის წევრი); ციმაკურიძე ალექსანდრე (სპეცდანიშნულების ჯგუფის წევრი); ჯოხაძე ზურაბ (სპეცდანიშნულების ჯგუფის წევრი); ალელიშვილი დავით (სპეცდანიშნულების ჯგუფის წევრი); ჩაკვეტაია სოსო (სპეცდანიშნულების ჯგუფის წევრი); სანიკიძე ალექსანდრე (სპეცდანიშნულების ჯგუფის წევრი).
თემატიკა:  დაპატიმრებები; მკვლელობები.