მერსედესების ახალი პარტია ერთგულ აბონენტებს მაგთიკომისგან. შანსი - მოიპოვო პრიზი და იარო მაღალი კლასის ავტომობილით // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 21 აგვისტო. - N223. - გვ.5[MFN: 18583]
ანოტაცია: 2009 წლის "მერსედესის გათამაშება" კომპანია მაგთიკომისგან
პერსონალია:გურგენიძე ზურაბ ("მაგთიკომის" გენერალური დირექტორის მოადგილე); ოდიშვილი ვასიკო ("მერსედესის გათამაშების" წამყვანი).
სამყარო, სადაც მხოლოდ ფული ბატონობს : ინტერვიუ / ციცინო გეფერიძე ; ესაუბრა მაია ლევანიძე // ქართული უნივერსიტეტი. - , 2009. - 23-29 ივლისი. - N28. - გვ.15[MFN: 18584]
"რუსეთს მტრების გარეშე არსებობა არ შეუძლია": რუსი პოლიტოლოგი : ინტერვიუ / დ. ორეშკინი ; მოამზადა კ. ბენდელიანმა // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 22 აგვისტო. - N224. - გვ.11[MFN: 18586]
ანოტაცია: რუსეთის საშინაო და საგარეო პოლიტიკის შესახებ
პერსონალია:ორეშკინი დიმიტრი (პოლიტოლოგი, პრეზიდენტ მედვედევის საზოგადოებრივი საბჭოს წევრი).
ლაღიძე: საქართველოს ბედი, პრაქტიკულად, პუტინზეა დამოკიდებული : ინტერვიუ / გიორგი ლაღიძე ; ესაუბრა "მედიანიუსი" // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 8 ივლისი. - N179. - გვ.10[MFN: 18587]
ანოტაცია: პოლიტიკური პარტია "მომავალი საქართველოს" ლიდერი საუბრობს აშშ-სა და რუსეთის პრეზიდენტების შეხვედრის მნიშვნელობაზე საქართველოს საკითხთან დაკავშირებით