ვირტუალური დიალოგი // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 11 ივლისი. - N182. - გვ.12[MFN: 18793]
ანოტაცია:  "დემოკრატიული მოძრაობა-ერთიანი საქართველოს"მთავარი საბჭოს წევრის მოსაზრება ხელისუფლების მიერ ოპოზიციისთვის შეთავაზებულ დიალოგთან დაკავშირებით
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); გაჩეჩილაძე ლევან (ოპოზიციის ერთ-ერთი ლიდერი); უსუფაშვილი დავით ("რესპუბლიკური პარტიის" ლიდერი); ბურჯანაძე ნინო (""დემოკრატიული მოძრაობა-ერთიანი საქართველოს" ლიდერი).
1. შევჩენკო, მაქსიმ
შეხვედრის ჩაშლა სურდათ მათ, ვისაც სძულს საქართველოს პატრიარქი, საქართველოს ეკლესია, არ მოსწონს პატრიარქის ავტორიტეტი : ინტერვიუ / მაქსიმ შევჩენკო ; ესაუბრა ფრიდონ დოჩია // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2009. - 3-10 სექტემბერი. - N030(549). - გვ.3[MFN: 18794]
UDC:  327(470:479.22) + 070.422
ანოტაცია:  ჟურნალისტის საუბარი საქართველოში მისი ვიზიტის ჩაშლის შესახებ.
პერსონალია:  მამოტოვი ვლადიმერ (გაზეთ "იზვესტიის" მთავარი რედაქტორი).
თემატიკა:  რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობა; ჟურნალისტები.
ქართველი ტურისტებისთვის თურქეთი პირველ ადგილზეა. შემდეგ მოდის ბულგარეთი,საბერძნეთი და განსაკუთრებული მსურველებისთვის - ესპანეთი და იტალია // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 21 ივლ.. - N192. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N70. - გვ.7[MFN: 18795]
ანოტაცია:  მდგომარეობა საერთაშორისო ტურიზმში - ტურისტული კომპანიების მუშაობაზე
ორგანიზაცია:  "ფრეშ თრეველი"; "ანტალია სერვისი"; "ინტერკონტინენტალი"; "ბესთთრეველი"; 'ენტური"; "არგო ტური"; "ელიტ ტური".
თემატიკა:  ტურიზმი; კურორტები.
1. კევლიშვილი, მაცაცო
ვინ არის ბესარიონ აპლია და რატომ ითხოვს აფხაზეთის ეკლესიის ავტოკეფალიას // ვერსია. - თბ., 2009. - 18-20 სექტემბერი. - N98(306). - გვ.2[MFN: 18796]