["მაუწყებლობის შესახებ" კანონში შეტანილი რეკლამის განთავსების ახალი რეგულაციების შესაძლო ნეგატიური გავლენის შესახებ მედიის დამოუკიდებლობაზე] / თეა ბეჟიტაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 7 თებერვალი. - N31. - გვ.2[MFN: 188294]
შინაარსი: პროფესიონალისტი, ორკვირეულის მნიშვნელობა სოციალურ დაზღვევის საქმეში; უმუშევართა არტელების მოწყობა; მუშა-მოსამსახურეთა გასინჯვა; დამზღვევ კასის სამკურნალოები; ამხ. კამოს სახელობის საავადმყოფო; ბავშვების სავარჯიშო დარბაზი "სანიტას"
• როსი, ბობ (აუდიტორული კომპანია "კუპერს ენდ ლაიბრენდის" წარმომადგენელი, კომენტარის ავტორი); ჩხარტიშვილი, ვანო ("გაერთიანებული ქართული ბანკის" სამეთვალყურეო საბჭოს წევრი, კომენტარის ავტორი); კაკულია, მერაბ (ეროვნული ბანკის ვიცე-პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: საქართველოს საბანკო სისტემის შესახებ - "ბიზნესის შესაძლებლობებისა და განვითარების" მეორე კონფერენციაზე
მეეჭვება, რომ ზურაბ ჟვანიას მკვლელობა სააკაშვილის ხელისუფლების პერიოდში გაიხსნას : ინტერვიუ / გ. ჟვანია ; ესაუბრა ეკა სეხნიაშვილი // ჯორჯიან თაიმსი. - თბილისი, 2005. - 1-8 სექტემბერი. - N34. - გვ.3[MFN: 188298]
• სანიკიძე, თამარ (საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი, კომენტარის ავტორი); მებონია, ჯემალ (თსუ-ის რექტორის მრჩეველთა საბჭოს წევრი, კომენტარის ავტორი); ნანეიშვილი, თემურ (აკადემიკოსი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ინიციატივით მეცნიერების ხელფასების გაზრდის შესახებ
შინაარსი: ვის ეხება დაზღვევის კანონი და რა წესით; დახმარება ავათმყოფობის დროს; ორსულობის დროს დახმარება; სოც. დაზღვევის საკითხის მდგომარეობა ჩვენში; ჩაქვი