თემატიკა:  სასამართლო პროცესი.
1. მუშათა სოციალური დაზღვევა // მუშა. - თბილისი, 1922. - 19 დეკემბერი. - N25. - გვ.3-4[MFN: 188296]
შინაარსი:  პროფესიონალისტი, ორკვირეულის მნიშვნელობა სოციალურ დაზღვევის საქმეში; უმუშევართა არტელების მოწყობა; მუშა-მოსამსახურეთა გასინჯვა; დამზღვევ კასის სამკურნალოები; ამხ. კამოს სახელობის საავადმყოფო; ბავშვების სავარჯიშო დარბაზი "სანიტას"
1. მჭედლიშვილი, ნიკო
ბანკები კრედიტების გაიაფებას არ აპირებენ / ნიკო მჭედლიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 1997. - 17 ივნისი. - N163. - გვ.4[MFN: 188297]
UDC:  336.71 + 005.745](479.22)
როსი, ბობ (აუდიტორული კომპანია "კუპერს ენდ ლაიბრენდის" წარმომადგენელი, კომენტარის ავტორი);  ჩხარტიშვილი, ვანო ("გაერთიანებული ქართული ბანკის" სამეთვალყურეო საბჭოს წევრი, კომენტარის ავტორი);  კაკულია, მერაბ (ეროვნული ბანკის ვიცე-პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  საქართველოს საბანკო სისტემის შესახებ - "ბიზნესის შესაძლებლობებისა და განვითარების" მეორე კონფერენციაზე
თემატიკა:  საბანკო საქმე; კონფერენციები.
1. ჟვანია, გიორგი (ზურაბ ჟვანიას ძმა)
მეეჭვება, რომ ზურაბ ჟვანიას მკვლელობა სააკაშვილის ხელისუფლების პერიოდში გაიხსნას : ინტერვიუ / გ. ჟვანია ; ესაუბრა ეკა სეხნიაშვილი // ჯორჯიან თაიმსი. - თბილისი, 2005. - 1-8 სექტემბერი. - N34. - გვ.3[MFN: 188298]
UDC:  323 + 328.13](479.22)
პერსონალია:  ჟვანია ზურაბ (ყოფილი პრემიერ-მინისტრი); ბექაური კობა (პარლამენტარი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); რამიშვილი შალვა (ჟურნალისტი, დაკავებული).
თემატიკა:  საშინაო პოლიტიკა; პრემიერ-მინისტრები.
საკვანძო სიტყვები:  კორუფცია; დაკავება; მასმედია.